Fırat Yolu Trekking Turu Malatya Etabı

Fırat Yolu Trekking Turu Malatya Etabı

Hititlerden günümüze zamanın içinde yolculuk yapacağımız Malatya’da Fırat’ın İzinde bir yolculuğa hazır olun. Malatya, Yukarı Fırat bölgesinin en önemli kentidir. Tarihte yabancı isyanına uğramayan tek kent olarak geçen şehir Kayısı ile meşhur olsa da, sadece kayısı değil başka yönleri ile sizleri bekliyor. Tarihi hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, kanyonlar, vadiler, yaylalar, doğal kaya oluşumları, kaya mezarları, mağaralar, peri bacaları, endemik bitki türleri ve daha nicesi ile sizleri şaşırtacak bir etkiye sahip. Sap sarı bozkırın içinden sizi biranda çıkartan yeşil cennet Arapgir, Suları, kanyonları, vadileri, kıvrım kıvrım suları ile kanyon bölgesi Darende, Hekimhan, Yazıhan, Akçadağ, Doğanşehir, Arguvan. Gözeler, yaylalar, ters laleler, şelaleler, kanyonlar, kuru ve taze meyvalar, mor reyhanın kokusu ve Fırat’ın yeşilinde yürüyeceğimiz Malatya trekking rotalarını ilk yürüyecek turistler olmak için hazırlanın. Rotalar sizler için özel planlandı ve işaretlendi.

 

1.Gün: Malatya Havalimanı >> Darende >> Tohama Kanyonu >> Somuncu Baba >> Kudret Havuzları >> Günpınar Şelalesi

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul ve Sabiha Gökçen) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Malatya Havaalanı'nda saat 10:00 da toplanıyoruz. Kahvaltımızın ardından aracımız ile Malatya trekking turundaki ilk günde yürüyüşe başlayacağımız Tohama Kanyonu’na gidiyoruz. Kanyon yürüyüşü yer yer kolay ve yürüyerek geçebileceğimiz su geçişi içermekte. Kanyon girişinden başlayarak çıkışına kadar yürüyeceğiz. Çıkış noktasına yaklaşırken güzel bir tesis bulunuyor. Burada dinlenip kahve keyif yapıyoruz. Ardından Somuncu Baba ve Kudret Havuzları’nı geziyoruz. Tohama Kanyon yürüyüşümüzün ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi yiyeceğiz.

Yürüyüş mesafesi: 6 km 5 saat

 

2.Gün: Malatya >> Levent Vadisi Tümülüsleri >> Levent Vadisi Seyir Terası

Kahvaltımızın ardından Malatya doğa yürüyüşü programımızda yürüyüşe başlayacağımız Levent Vadisi’ne geliyoruz. Kozalak Köyü yakınlarında rotamıza giriş yapıyoruz. Rotamız üzerinde Meyve bahçeleri, üzüm bağları, Tümülüsler, doğal yaşam mağaraları yer almakta. Tümülüsleri geziyor. Panorama noktalarında fotoğraf çekiyor, mağaraları fotoğraflıyor ve meyve bahçeleri ve Levent Vadisi Seyir terası manzarası eşliğinde yürüyoruz. Levent Vadisi Seyir Terasına gidiyoruz. Seyir terasında kahve keyfinin ardından aracımız ile Malatya merkeze dönüyoruz. Ardından dünyadaki en önemli ve ilginç makinaların bulunduğu Fotoğraf Makinası Müzesini geziyoruz. İlgi çekici bu müzeden sonra Gramofon Müzesi bizi bekliyor. Şire pazarına uğruyor ve keyifle geziyoruz.  Akşam yemeğimiz otelde.
Yürüyüş mesafesi: 8 km

 

3.Gün: Arapgir >> Kutanlı Peri Bacaları >>Roma Köprüsü

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Kutanlı Peri Bacaları, Roma Köprüsü parkurunun başlangıç noktası olan Suceyn Köyü yakınlarında bulunan Meydan Köprüsü’ne geçiyoruz. Burası güzel bir kamp alanı. Yürüyüşümüz de Sultanmurat’ın atlı birliklerinin geçtiği patikadan yürüyerek başlıyoruz. Ardından Kutanlı Peri Bacaları tüm güzelliği ile bizi karşılıyor. Erozyonal aşınımlı Peri bacalarını geziyor ve fotoğraflıyoruz. Rotamız doğal yaşam mağaraları, kaya mezarları arasından geçerek Roma Köprüsü’ne iniyor. Zamana meydan okuyan Roma Köprüsü’nde fotoğraf molasının ardından yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile Arapgir’in içinde bulunan ve geçmişin yansımalarını bize sunan Emiroğlu Konağı, Konaklar ve Millet Han, Tarih Parkı gezimizin ardından, Ağın leblebisi, mor reyhan çayı, kuru dut, kuru kayısı, köhne üzüm kurusu, reyhan reçeli ve daha nicesini alabileceğiniz Yöresel ürünlerin satıldığı çarşıyı geziyoruz. Ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.
Yürüyüş mesafesi: 15 km

 

4.Gün: Arapgir >> Onar Köyü >> Üzüm Bağları >> Sülüklü Göl

Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Onar Köyü yolu yakınlarına gidiyoruz. Yılanların mitolojik hikayesi ile başlayan rotamız, Üzüm bağları ve meyve bahçeleri arasında devam ediyor. Onar Köyü mağaraları içinde bulunan Kaya resimlerini görerek yürüyeceğiz. Onar Köyü İçerisinde rotamızı tamamlıyoruz. Biraz dinlenmenin ardından Onar Köyü Cem Evi’ni ve Yeni Cem evinin içinde bulunan yerel müzeyi gezeceğiz. Yaklaşık 550 yıllık olduğu düşünülen Onar Köyü Cem Evinin dinginliğinin ardından köyün Kerpiç evlerinden oluşan sokaklarını geziyor ve üzümün hikayesini dinliyoruz. Onar Köyü’den ayrılarak Aracımız ile Sülüklügöl’e gidiyoruz. Sülüklügölü geziyor ve keyif yapıyoruz. Ardından aracımız ile butik otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.
Yürüyüş mesafesi: 14 km


5.Gün: Arapgir >> Roma Yolu-Kuyulan Karababa Çeşmesi (Peri)-Göz -Eskişehir Vadisi (Eski Arapgir)-Meydan Köprüsü
Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Kuyulan Karababa mevkiinde bulunan Roma Yolu’na gidiyoruz. Burası rotamızın başlangıç noktası. Kaya blokları, doğal mağalar, yüksek çeşitliliğe bağlı flora ile yer yer taş ve dere kenarı yürüyüş, volkanik kayaçların oluşturduğu kaya yapıları içeren rotada kelebekler size eşlik ediyor. Ağaçların, çiçeklerin arasındaki patikalar bizi beklemekte. Tarihi Roma yolu taşlarından oluşan rotamızı adımlayarak Roma Yolundan geçiyor ve Kuyulan Karababa Çeşmesi bir diğer adı ile Peri mevkiinde mola veriyoruz. Tarihi değirmenin hikayesini dinliyor ve Suyun Gözü olarak bilinen noktaya doğru patikamızdan gidiyoruz. Rotamız bizi Eski Arapgir, Diğer bir adı ile Eskişehir vadisine çıkarıyor. Vadiye giriş yapıyor ve vadi içinde kolay yürünebilir ve tarihsel bir yolculuğa başlıyoruz. Kütüphaneleri, tarihi camiler, hanlar hamamlar, kerpiçten evler, çeşit çeşit meyve ağaçları içeren vadi içindeki rotamızı tamamlıyoruz. Ardından aracımız ile otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyoruz.

 

6. Gün: Arapgir >> Meydan Köprüsü >> Kaya Arası Kanyonu >> Malatya
Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Meydan Köprüsü Mevkii’ne Gidiyoruz. Burası kamp yapmayı sevenlerin buluşma noktası, foto safari için gelenler ile keyif yapanları görmeniz mümkün. Yürüyüşümüz Garipler mevkii, öküz mağarası önünden devam eder. Çerme mevkiine ardından Çınarbaharı mevkiinde (Amirin çeşmesi) mola veririz. Kanyon üstü patikadan oluşan yürüyüşümüzde istenmesi halinde suyun içinden gidilebilmekte. Tahta köprüler, kilise kalıntıları göreceğimiz rotamız kaya blokları arasından devam etmekte. Dönüşte yer yer dizlere kadar suyun içinden geçiyor yer yer patikada yürüyoruz. Sağlıklı herkesin yürüyebileceği zorlukla olun rotamızı Meydan Köprüsü kamp alanında, yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Kanyon çıkışında yapacağımız Çay keyfinin ardından, Kanyon gezimizi tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizi alıp havaalanına doğru giderek Malatya trekking rotalarına veda ediyoruz. Malatya havalimanı ayrılma saatimiz 19:00 dır. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile sizi evlerinize bırakıyoruz
Yürüyüş mesafesi: 12 km

Fırat Yolu Trekking Turu Malatya Etabı

Son 10 Kişi
TL 5.900,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

5 Gece Butik Otel Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
5 Kahvalt
5 Akşam Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Tur Esnasında Ulaşım
Araç içi ikramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Uçak Bileti
Tüm Öğlen Sandwichleri 
Müze ve Ören Yeri Girişleri

Hareket Saatleri

  • Malatya Havaalanı Saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi