loading

1 Mayıs Küba Turu

26 Nisan 2023
Latin Amerika Turu 8 Gece 9 Gün
EUR 2.400,00

Küba Turu

04 Mart 2023
Latin Amerika Turu 8 Gece 9 Gün
EUR 2.100,00

Özcan Yurdalan ile Yılbaşı Küba Turu

28 Aralık 2023
Yılbaşı Turu 11 Gece 12 Gün
EUR 1.400,00

Küba Turu, Bir Karayip Masalı

Küba Turu

 

Düş Patikası olarak düzenlediğimiz Küba turlarımızda, Küba’ya gelen misafirleri büyük bir renk cümbüşü, müzik ve yaşama sevinci karşılıyor. Durum böyle olunca Ernest Hemıngway’ın bu ülkede yaşamayı ilham verici olarak nitelendirmesi kulağa hiç de şaşırtıcı gelmıyor.

 

Komünizmin son kalesi olan Küba’nın kendine özgü kolonyal tarihi yapılarını ve mimarisini, 1950 - 1960'lı yıllardan kalma nostaljik Amerikan arabalarını, purolarını, kültürünü, dans ve müziklerini, insanlarını ve eşsiz doğal güzelliklerini hep beraber keşfetmeye çıkıyoruz. Küba'yı bizimle deneyimleyen her gezgin Küba turlarımız ile unutulmaz bir deneyim yaşıyor. Bu eşsiz gezide biz sadece hayallerinize ayna tutuyoruz.

 

Uçak dahil Küba turlarımıza katılarak Küba gezisi boyunca Küba denildiğinde ilk akla gelen isim olan Che Guevara ile Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun izlerini birçok yerde görecek, kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Küba turlarımızda yerel halk ile iç içe bir dostluk kurarak bir “Kübalı nasıl yaşar?” sorusuna cevap bulmaya çalışıyoruz.

 

Her sene olduğunu gibi Küba turu 2022 programımız da sizler için rengarenk ve dopdolu. Yılbaşı Küba turu, Sömestre Küba turu ve 1 Mayıs Küba turu gibi çeşitli özel tarihlerde düzenlediğimiz uçak dahil Küba turlarımıza sizleri bekliyoruz.

 

 

Küba

 

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Küba, Isla de la Juventud ve çevresindeki küçük adalardan oluşmaktadır. Havana, Küba’nın hem başkenti hem de en büyük şehridir. Santiaga de Cuba ise ikinci büyük şehridir. Küba’nın batısında Meksika ve Bahamalar, güneyinde Jamaika ve Cayman Adaları ve güneydoğusunda Dominik Cumhuriyeti ile Haiti bulunmaktadır.

 

Küba, Kristof Kolomb’un 1492’de karaya çıktığı Küba, İspanya-Amerikan Savaşı’na kadar İspanya’ya bağlı kalmış ve 1902’de bağımsızlığını kazanmıştır.

 

Küba'nın Resmi Dili Nedir?

 

Küba'nın resmi dili İspanyolca olup Küba'da İspanyolca konuşulmaktadır.

 

Küba'nın Para Birimi Nedir?

 

Küba’da CUC ve PESO olarak iki para birimi mevcuttur. 1 CUC 1 EURO'ya eşittir. Turistler için genellikle CUC para birimi kullanılırken; Peso devletin işlettiği yerlerde geçerlidir ve halk kendi arasında kullanır.

 

Bir Cuc 24 pesoya eşdeğerdir. Bu durumda yerel halk bir turiste göre 24 kat daha ucuza yaşamaktadır.

 

Küba’da Yaşamın Diğer Adı Dans ve Müzik

 

Devrim ateşini dans ile yakan ülke, Küba.

 

Yalnız bir davul, yalnız bir ruh tekrar ve tekrar “gel bana, gel bana, gel bana” diye çağırıyordu. İki yalın vuruş ve hemen ardından heyecan verici oyuk bir titreşim yayan sert ve büyüleyici tek bir vuruş...

 

Ruhunda ve kanında dans ve müzik dolaşan cennet bahçesi, Küba. Küba’da müzik ve dans adeta bir tür din, hatta damarlardan akan kandır.

 

Dans ve müzik bu toprakların mayasında var. Bulaşıcı bir hastalık gibi herkes müzikten ve danstan nasibini alıyor. Küba; tek veya eşli, çekici ve neşeli müzikler eşliğinde kendinizden geçerek dans edebileceğiniz eşsiz bir coğrafya. Müziğin ritmine kendinizi bırakın ve Küba’da dansın ve müziğin büyüsüne kendinizi kaptırın.

 

Eğer konu müzik ve dans ise Küba gerçekten efsane bir ülke. Sokaklarda, kumsalda, evlerde kısacası müziğin ve dansın olduğu her yerde rumba, mambo, ça-ça, salsa, bolero dansları ile mutluluk ve eğlence Küba turlarında sizi hiç yalnız bırakmayacak. Küba turuna katılan misafirlerimiz ile Kübalı dans hocaları eşliğinde dans dersleri almak çok zevkli.

 

Küba Dansları Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Küba danslarının başlangıç noktası Afrika’dan Küba’ya getirilen Afrocubano kökenli kölelerdir. Kübalı köle sahipleri kölelere ayinlerini kendi geleneksel müzik aletleri ile yapma izni vermişler. Bir süre sonra kölelerin davulu ve ritüelleri ile İspanyolların gitarı ve Akdeniz’in cıvıltılı tonları harmanlanmaya başlamış. Üstüne de Amerikalıların cazı eklenmiş ve zaman içinde yeni sesler, kendine has bir stil üretmiştir. Ortaya, dünyanın en güzel, en zengin, en enerjik müziklerinden biri çıkmıştır. Küba dansı ritimlerin ve seslerin buluşma noktası olmuş. Müzik evleri (Casa de la Musica )müzik ve dans tutkusunun çılgınlık boyutunda yaşandığı yerlere dönüşmüştür.

 

Küba Dansın adı Salsa

 

Günümüzdeki salsanın dans adımları esas olarak Küba sonundan gelmekteyse de, mambo, cha cha cha, guaracha, changüí, palo monte, rumba, abakuá, comparsa gibi diğer Küba danslarından etkilenmiş bulunmaktadır.

 

1950’lerde mambonun modernizasyonu salsanın oluşumunda önemli bir etken olmuştur. Salsanın kökeni Küba olarak kabul edilmekle birlikte, Küba’nın Kuzey Amerika’daki etkisi Fidel Castro ve Che Guevara’nın Küba’daki devriminden ve Küba’ya ABD ambargosunun uygulanmasından sonra azalmıştır.

 

Salsa dansı, Latin dansları kapsamında ele alınır. Diğer Latin dansları içinde en tanınanları merengue, cha cha cha (ça ça), bachata, mambo, samba ve rumbadır.

 

Küba’ya Ne Zaman Gidilir?

 

Küba her zaman için iyi bir fikirdir. En güzel mevsim aralığı, Ekim - Haziran arasıdır. Mart ayı itibari ile tropik meyve bolluğu başlar. Mango, muz, ananas, mamey, fruta bomba, gayaba, e daha birçok tropik meyveden tadıyoruz.

 

Küba, bulunduğu coğrafi konum itibari ile yılın her günü ılık ve sıcak bir havaya sahiptir. Türkiye’de kış mevsimi hakimken Küba’da şort ve tişörtle gezebilirsiniz. Tropikal iklime sahip Küba’yı yılın her mevsiminde gezebilirsiniz.

 

Küba turları her ne kadar yılın her günü gidilebilecek bir rota olsa da neredeyse tüm dünyada İşçi Bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs’ı Küba’da geçirmek, 1 Mayıs coşkusunu komünizmin son kalesi olan Küba’da yaşamak eşsiz bir deneyim için son derece önemlidir.  Devrim meydanı her yıl bütün dünyadan gelen işçi temsilcilerine ev sahipliği yapıyor.

 

Düş Patikası 1 Mayıs Küba Turları ile bu eşsiz deneyimi beraber yaşayıp Küba'nın eşsiz güzellikteki doğasını ve Latin ateşini birlikte yakıyoruz.

 

Küba Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Gezilecek Yerler ve Önerdiğimiz Rota

 

Havana: Küba’nın Gözbebeği ve başkenti (Minimum 2 Maksimum 4 gün)

 

Trinidad: Yerel Afro&Cubano dansları, Ancon Plajı ve mavi Karayipler (2 ya da 3 gün)

 

Santa Clara: Che Guevara’nın Şehri (Maksimum 1 gün)

 

Bahia De Cochinos: “BAY OF PIGS” & CIENFUEGOS (Trinidad yolu üzeri 3-4 saat gezilebilir.)

 

Playa Giron – Domuzlar Körfezi: Küba’nın Amerikan birliklerini yendiği tarihi körfez. Trinidad yolunda uğramak için ideal bir durak

 

Varadero: Turkuazın dansı ( 1 gün yeter, maksimum 2 gün)

 

Vinales: Küba’da Köy Hayatı & Mükemmel Puronun İzinde ( 1 ya da 2 gün)

 

Laz Terrazas: Küba’nın ekoturizm başkenti ve milli park ( Vinyales yolunda 3-4 saat vakit geçirmek için uygun.)

 

Playa Santa Maria: Havana’ya en yakın halk plajı ( Araç ile 30 dakika)

 

Cojimar Kasabası: Biraz Küba Biraz Hemingway...

 

Havana

 

Adı bile dilinizden ahenkle dökülüyor, söylerken dans edesiniz geliyor. Küba’nın başkentine geldiğimde âdeta bir aydınlanma yaşıyorsunuz.Yıllardır tüm o renkli fotoğraflarını görüp bu şehri ziyaret etmek isteyen de buranın bir turist tuzağı olduğunu düşünmeden edemiyor. Pastel renkli, salaş ama şık birkaç bina ile turistlere ayrılmış birkaç klasik araba göreceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz. Bunun hiç de böyle olmadığını anlamanız hiçde uzun sürmüyor. Evlerin bakım ihtiyacı değişiklik gösteriyor: Bir yanda gemi yolcularının gittiği bölgelerde güzelce restore edilmiş yapılar, diğer yanda ise nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı, tam anlamıyla harabe binalar yer alıyor. İki tarafın da karşı konulmaz bir cazibesi var.

 

Arabalara gelince, herkes 1950’lerden kalma, devasa, parlak Amerikan arabalarını kullanıyor. Arabalar genellikle mükemmel durumda, bu da yerel halkın maharetinin bir göstergesi. Şehrin sakinleri, arabalarını araçlarıyla aynı renkteki binaların önüne park ederek fotoğrafçılara görsel bir şölen yaşatmakta oldukça başarılılar.

 

Kahve içmek veya yemek yemek için gittiğiniz her yerde birdenbire bir müzik yükselmeye başlıyor. Hem de ayağınızla tempo tutmanıza, vücudunuzun salınmasına sebep olan türde bir müzik. Ayağa kalkıp dans etmemek için insan kendini zor tutuyor. Öyle ki yoldan gelip geçen insanlar, alışveriş yapan kadınlar, takım elbiseli iş adamları ve aileler müziği duyunca durup kısa bir süre dans ediyor. Bu adanın yaşadığı tüm zorluklara rağmen Küba halkının neşesi gözle görülebiliyor ve herkese bulaşıyor

 

Havana’da, Klasik Amerikan arabaları ile 2 saatlik şehir ve fotoğraf turu sonrasında, Devrim meydanı, Parque Central, Capitolyo binası, Fuster'in evi, Katedral Meydanı, Armas Meydanı, Castillo De La Real Fuerza Kalesi, Devrim Müzesi ve Ernesto Che Guevara’nin Evi, Havana’nın sahil yolu olan Malecon ve Ernest Hemingway’in müdavimi olduğu barlar sokağındaki, La Bodeguita del Medio ilk günkü duraklarımızdan bazıları.

 

UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan ve Küba turu programımızın ilk durağı olan eski Havana’yı gezerken zamanda bir adım geriye gidiyor ve Hemingway’in renkli dünyasına giriyorsunuz. İster bir yazar ister bir okur ister yalnızca bir turist olun, bu ada ve adanın sakinleri size ilham verecek.

 

Trinidad

 

Masmavi Ancon plajı, Arnavut kaldırımlı sokakları, şirin ve renkli evleri ile Trinidad’ın bu muhteşem dokusunun keyfini çıkartmalısınız.

 

Böylesine fotoğraf dostu bir şehir olamaz. Deklanşöre her basışınızda mutlaka harika bir kare yakalamış oluyorsunuz. Zaten Trinidad’ın 18.yy’dan bozulmadan bugüne kalmayı başarmış bu özellikli şehir dokusu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde koruma altında.

 

Yeni dünyadan eski dünyaya ithal edilen şekerlerle burada saraycıklar yapılmış. Keza evler için İtalya’dan mermerler, Fransa’dan kiremitler, Almanya’dan yer döşemeleri getirilmiş. Evleri bırakın, şehrin zenginlerinin evleri ile çevrili Plaza Major isimli meydanı bile dünyanın her köşesinden gelen malzemelerle yapılmış.

 

Kolonyal mimari örneği olan zengin malikaneler ve şehrin yerlisinin yaşadığı küçük, renkli evleri bir arada barındıran Arnavut kaldırımı sokaklarda sanat eseri fotoğraflar yakalamak için illa ki profesyonel fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Bu küçük kasaba size büyülü bir zaman yolculuğu yaşatıyor.Buranın sokaklarnda gezerken adeta bir film setinde kendinizi yönetmen koltuğunda hissediyorsunuz.

 

Santa Clara - Che'nin Kalesi

 

Santa Clara Che Guevara’nın ruhunu taşyan şehir olarak bilinir. Che’nin şehri olarak bilinmesinin sebebi, 1958’de Che Guevara önderliğindeki 340 kişilik gerilla ordusunun, halkın da desteği ile, 3900 kişilik rejim ordusunu alt etmesi ve bunun takibinde Amerika destekli hükümdar Batista’nın ülkeyi terk ederek kaçması. Bu zaferde Che Guevara’nın bizzat yönettiği Batista’nın Santa Clara’daki güçlerine asker ve silah ikmali yaptığı trenin raydan çıkartılarak güçlü silahların isyancıların eline geçmesi ve askerlerinin esir alınması çok büyük rol oynamıştır. Zaten Santa Clara’da görülecek 2 yerden birisi bu trenin bazı vagonlarının serilendiği açık hava müzesi, diğeri de devrimi tüm Güney Amerika’ya yaymak için gittiği Bolivya’da 1967’de öldürülen Che Guevara ve silah arkadaşlarının 1997’de bulunup Küba’ye getirilen anıt mezarı bulunuyor. Santa Clara Küba’nın Üniversite şehri olarak biliniyor.

 

Vinales Vadisi

 

Vinales Vadisi, 1999’dan beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Vinales Vadisi, içinde barındırdığı bioçeşitliliği, yer yer tepelikli yer yer mağaralı kendine has yer yüzü şekilleri, geleneksel-yerel yerleşimleri ve Küba’yı dünyada tütünün ana vatanı yapan tütün plantasyonları, at üstünde trekkingden doğa yürüyüşlerine, tırmanıştan dalışa türlü doğa aktiviteleriyle bir bütün olarak kesinlikle Küba’da yaşayabileceğiniz en güzel kırsal deneyimi vaad ediyor.

 

Küba’da Vinales Vadisi dünyanın en iyi puro tütünleri yetiştiren vadi. Havana’ya yakın olduğu için turların uğrak duraklarından biri. UNESCO korumasındaki vadide, at üzerinde gezerek, tarladaki minik ambarda sarılan, puroları hem nasıl sarıldığını görüyoruz hem de tadına bakıyoruz.

 

Las Terrazas

 

Las Terrazas, devrim sonrasının ormanlaştırma projelerinden biri ve eko-turizmin Küba’daki başkenti olan cennet mekândır. Dağların ortasında bir göl ve gölün etrafında bir küçük kasaba Las Terrazas, yüzmek ve tropikal ormanda yürümek isteyenler için oldukça uygundur.

 

Las Terrazas’dan Havana’ya giderken Havana’nın bahçesi olarak adlandırılan Artemisa’ya ve Küba’nın tarım merkezi olan Pinar Del Rio’ya uğramayı unutmayın.

 

Bahia De Cochinos: “BAY OF PIGS” & CIENFUEGOS (Trinidad yolu üzeri 3-4 saat gezilebilir.)

 

Playa Giron – Domuzlar Körfezi: Küba’nın Amerikan birliklerini yendiği tarihi körfez. Trinidad yolunda uğramak için ideal bir durak

 

Bu güzergah Trinidad yolu üzerinde bulunuyor. Burada Parque Nacional Cienaga de Zapata,Playa Giron ve Playa Larga körfezleri bulunuyor. Küba’nın ilk yerli halkı olan taynolara ait köyler ve adalar var. Ayrıca mili park içerisinde timsah çifliği ziyaret edilebilir. Bu çiftliklerde timsah, yabani geyik ve tavşan etinden oluşan yemekler denenebilir.

 

Küba yerlileri; Küba'nın ilk sakinleri Güney Amerika'dan adaya gelen Guanahatabey ve Kiboni Yerlileriydi. Adaya daha sonra yerleşen Taynolar (Antil Aravakları) çömlek ve alet yapımında belirli bir düzeye ulaşmış tarımcı ve barışçıl bir halk olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Varedero

 

Mavinin her tonu. Buraya kadar gelip Bahamaların sıcak sularına girilmez olur mu? Mutlaka girin ama dikkatli olun! Çünkü dünyanın en tehlikeli denizanası türlerinden Physalia Physalis bir yerinize değerse sağlık sorunlarına sebep olabilir. Dikkati elden bırakmayın.

 

Sahilde siz yüzerken size eşlik edecek olan Pelikanları görünce de sakın şaşırmayın. Hepsi birbirinden şirin. Tek istekleri balık yemek. Varedero bi anlamda Antalya’da ki herşey dahil otelleri andırıyor.

 

Playa Santa Maria

 

Bu plaj, Havana'ya sadece 25 dakika uzaklıkta, Havana'ya gidip Varadero'ya gidemeyeceksiniz bu plaj tam size göre.Yaklaşık 25 dakika uzaklıktaki bu plaja, Havana merkezden her yarım saatte bir büyük servis otobüsü var ve gidiş - geliş sadece 5 CUC. Plajda şezlong için günlük 2 CUC, şemsiye için ise 2 CUC ödemeniz gerekiyor. Plajda yeme - içme. Fiyatları gayet makul. Gün batımı ise efsane.

 

Cojimar ve Hemingway Müzesi

 

Hemingway ve Cojimar, diğer bir ifadeyle, hayatın seyircisi olmak yerine onun gerçek bir oyuncusu olmayı tercih etmiş ünlü yazar. Ömrü boyunca pek çok farklı hobi edinmiş ve hepsine tutkuyla sarılmış. Sanatın yanı sıra spor ve politikayla da uğraşmış.

 

Nobel Ödülü’nü kazandığını öğrendikten hemen sonra, gazetecilerle yapılan röportajda “Benim aldığım bu ödülün sahibinin Küba halkı olduğunu ifade etmeliyim, bu ödülü hak eden tüm çalışmalarımın detayları Küba’da düşünülmüş, yaşanmış ve Cojimar’dan gelen balıkçı arkadaşlarım ile birlikte yazılmıştır. Benim için bu eserimle burası daima vatan olarak benimsenmiştir.” diyerek ödülün sevincini Cojimar balıkçıları ile birlikte kutlamıştır. Cojimar halkı Hemingway’e hayran kalmış ve ona “Papa” (Baba) demişlerdir. Bugün Cojimar ve Hemigway 'in müze olan evi vakti olanlar için şöyle bir selam verilip geçilecek bir balıkçı kasabası olarak ziyaret edilebilinir.

 

Küba'da Ne Yenir, Ne İçilir? Küba'nın Yöresel Lezzetleri Nelerdir?

 

Küba’da yemek için alternatifleriniz mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar bir çok yerde yemek yeme imkanınız mevcut. Eğer ki domuz eti tüketiyorsanız yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz.

 

Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasülye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor.

 

Küba’da Yemek Kültürü Nasıldır?

 

Türkiyeden Kübaya gelecek olan gezginlerin, yemek konusunda üü beklentisi çok yüksek olmamalı zira, Küba için bir gastronomi tatili diyebilmek zor çünkü Küba mutfağının standart latin mutfağından pek de büyük farkı yok. Zaten 70 yıldır Kübalıların hayatlarında ve mutfaklarında imkanlar sınırlı olduğu için inovasyonun ve gelişimin önü de kapalıydı. Kaldı ki; yemek ve beslenme devletin birebir müdahil olduğu bir konu. Herkesin yaşına ve sağlık ihtiyaçlarına göre ne yemesi gerektiği devlet tarafından belirleniyor, ona göre karneler dağıtılıyor ve dolayısıyla yeniliğe çok da açık kapı kalmıyor. Özel sektör de yeni yeni geliştiği için, neredeyse her üründen tek çeşit var, ülkenin neresine giderseniz gidin her kahvaltıda tıpa tıp aynı peynirin karşınıza çıkmasının sebebi de bu.

 

Diğer yandan, son yıllarda ekonomide ve özgürlüklerde büyük değişim olmuş ve bu yenilik tencerelerde de kendini gösterdi. Uluslararası yemek klasmanına koyulabilecek pek bir yer yoksa da, birkaç trendy restoran açılmış. Buraların da mutfaklarında çiğ bıldırcın yumurtalı et tartar bulmayı beklemeyin, ama beyaz şarap ve deniz ürününü ufaktan aynı tencerede kaynatmaya başlamışlar. Sunumlar da belli bir görsel düzende şenlenmeye başladı.

 

Öncelikle Küba mutfağının bence pek bir özelliği yok ama Küba yemekleri bizim damak tadımıza uygun. Genelde yemek kültürü şöyle: Ne yerseniz yiyin her zaman tabakta pilav ve siyah fasulye (buna “congri” ya da “morros” da deniyor, az biraz yeşillik ve bir de muzun bir akrabası olan patates cipsi tadındaki kızarmış plantain oluyor. Tabağın assolisti de seçiminize göre tavuk, et, balık, deniz ürünü gibi bir ana yemekten oluşuyor. Yemekler de çok çeşitlilik beklememek gerek.

 

Porsiyonlar büyük ve doyurucu.

 

Istakoza / Çok ucuz

 

Onlar ıstakoz olduğunu iddia ediyorlar ama bizce karavida (böcek). Ama ben onları kırmayıp, ıstakoz olarak yazmaya devam edelim. Kırmızı et ve ıstakozun fiyatı neredeyse kafa kafaya. Nerede yediğinize göre değişiyor ama 8-10 CUC civarında. Balık biraz daha ucuz, 7 CUC gibi. Denizleri kuruturcasına ıstakoz yiyin deriz çünkü Türkiye’de yemeye kalksanız fiyatları 200 ila 300 TL arasında değişiyor. Üstelik adamlar mangalda yapıyorlar, müthiş lezzetli.

 

Karidesleri çok güzel. Bahse giriyorum bu kadar leziz karidesler yemediniz! Olay yemeğin tarifinde değil, karidesin kendisinde. Sanırız bu sularda yetişen karideslerin eti başka oluyor. Istakoz ve karides derken kolestrerol tavan yapacak ama atın ölümü arpadan olsun. İlk öğünlerinizden birisi mutlaka karides olsun derim.Düş Patikası Küba turlarında özel olarak seçtiğimiz yeme, içme mekanları kesinlikle size bu ülke mutfağı hakkında çok iyi bir fikir veriyor.

 

Geleneksel Küba Mutfağına Birkaç Örnek

  • Domuz Mangal /Cerdo Asado
  • Ropa Viaja: Kuzu tandırın domates sosunda pişmiş hali.
  • Cerdo Asado: Vinales taraflarının yöresel yemeği. Aslında bir tip domuz çevirme ama restoranlarda daha çok mangal ve ızgara olarak yaygın.
  • Kızarmış Tatlı Plantain: Aslında bir muz türü olan plantain köle ticareti yapan sömürgeciler tarafından buraya Afrika’dan getirilmiş ama artık o da bir Küba lezzeti olmuş. Keza Peru’dan gelen patetese benzeyen yuka da. Kızarmış yucca da değişik ama lezzetli bir şey.
  • Congri: Küba’nın nohutlu pilavı olan ve her ne yerseniz yiyin yanında mutlaka servis edilen siyah fasulyeli pilav çok tercih ediliyor.

 

Küba’da Kahvaltı

 

Yaptığımız butik Küba turlarında, Kahvaltılarımızı kaldığınız evlerde yapıyoruz, yani “casa particular”larda yapıyoruz. Böylece bir Kübalı aile ne yer ne içer bunu yerinde deneyimlemiş oluyoruz. Kahvaltıları oldukça standart, nereye giderseniz gidin hemen hemen aynı: Meyve tabağı, taze sıkılmıış tropikal meyve suyu, yumurta, ekmek, çay, kahve, bal-tereyağ, bazı yerlerde olmamakla birlikte peynir ve salam veya jambon türevi şeyler. Salam ve jambon türevlerinin domuz ürünü olduğunu hatırlatırız. Her gün aynı şeyleri yemekten sıkıldığınız noktada hiç başka yerlere bakınmayın, kaçarı yok, restoranlarda da aynı şeyi bulacaksınız ama daha pahalıya.

 

Havana’da kahvaltı fiyatları genelde 5 cuc civarındadır.

 

Küba’da Tropik Meyveler

 

Öncelikle şunu hatırlatalım, Küba’da tarım da hiçbir kimyasal gübre ve katkı kimyasalı kullanılmıyor. Ananas bu ülkede hiçbir yerde olmadığı kadar lezzetli ve doğaldır. Sabahları kahvaltıda mevye suyu tercihinizi ananas, mango veya guanaba meyvelerinden seçebilirsiniz. Bu meyveleri çok seveceksiniz. Küba aynı zamanda papayanın ana vatanı. Tüm dünyaya bu topraklardan yayılmış. Kahvaltı tabağınızda siz söylemeden baş gösterecektir zaten.

 

Küba Kahvesi

 

Bu tropik karayip adasında, Küba kahvesi yumuşak içimli, oldukça keyifli bir sabah kahvesidir. İnsanı tokatlamadan tatlı tatlı uyandırıveriyor.

 

Küba kahvesi ya da orjinal adıyla Café Cubano, Küba’nın ve Kübalıların vazgeçemediği kahveleri olan Café Cubano, Küba’yı ziyaret eden her turistin mola verip denemesi gereken tatlardan biridir.

 

Café Cubano‘yu Havana’da tadabileceğiniz mekanların başında Cafe Bohemia, Cafe Escorial ve La Chucheria başta gelir. Düş Patikası butik Küba turumuzda, bu isimlerden birçoğunu mutlaka ziyaret ederek yöresel kahve tadımı yapıyoruz.

 

Küba, kahvenin su kadar önemli olduğu bir ülkedir. Genellikle sert kahve türleri ile bilinen Havana’da mutlaka denemeniz gereken birçok farklı kahve çeşidi bulunuyor.

 

Cafe Cubano olarak da bilinen Küba kahvesi aslında bildiğimiz espressonun benzeridir. Küba kahvesinde kullanılan çekirdeklerdeki karamel tadı bu tür kahvenin en belirgin özelliğidir. Sert sayılır ancak içimi kolaydır. Küba kahvesini diğer kahvelerden ayıran en belirgin özellik içine atılan şeker miktarıdır. Kübalılar kahvelerini bol şekerli içer. Cafe cubanoyu en yaygın pişirme yöntemi Moka potla dedikleri bir yöntemdir.

 

Kübalılar kahve içtikleri bara Cafecito adını verir. Burada ayaküstü kahvelerini yudumlayıp sohbet etmeye bayılırlar.

 

Café Cubano dedikleri şekeri bol karamel tadı kuvvetli espresso kıvamındadır.

 

Colada ise en yaygın içilen kahve türlerinden biridir. Büyük bardaklarda gelir, içecek kişi sayısına göre küçük bardak ya da kamış istenir. Kübalılar için sosyal ortamların vazgeçilmez içeceğidir.

 

Café Con Leche ise, Bildiğimiz lattenin İspanyolcası kıvamındadır. Café Cubano üstüne eklenen sıcak süt köpüğü ile servis edilir. Tropikal akşamların vazgeçilmezidir. Hele yanında birde efsane Buena Vista Social Club müziği çalıyorsa.

 

Cortadito ise café con lechenin küçüğüdür. Süt miktarı daha azdır. Sert kahveden hoşlanmayanlar için ideal bir kahvedir. Bu tropik adada çayın yerini kahve almıştır.

 

Küba’da Tropikal Kokteyller ve Puro

 

Karayiplerin tropikal adası, Küba’nın ana üretim maddeleri tütün ve şeker kamışıdır. Haliyle Küba’da ne içilir sorusuna bu iki madde karşılık veriyor. Bu ülkede herkesin elinde rom ağzında puro var. İspanyol kolonyal mimarisi yapıların arasında eski Amerikan arabalar eşliğinde masalın içinde gezmenin zevkine bu iki şey eşlik edince tadından yenmez bir tatil gerçekleşiyor doğrusu.

 

Havana'da, sokaktan rastgele birini çevirip bildiğin bir rom markası söyle deseniz, adam bu işin üstadı falan çıkmazsa akıllara gelecek iki isim ihtimali vardır, ya Havana Club, ya Bacardi. İkisi de Küba çıkışlı, ikisi de dünya çapında ünlü, hatta dünya çapında en çok satan rom markaları. Ancak bu noktada işler küçük çaplı bir rom savaşına dönüşüyor ve bu durum yalnızca benzer ürünler üreten iki marka olmalarından kaynaklanmıyor.

 

Eğer konuyla ilgili biraz bilginiz varsa haberdar olabilirsiniz, yine dünyanın en çok satılan romlarından biri olan Bacardi, Küba çıkışlı. Santiago da Cuba’da küçük bir aile işletmesi olarak başlıyor, romu daha iyi hale getirebilmek için teknikler geliştiriyor ve bir şekilde dünyaya yayılmayı başarıyorlar. Ancak günümüzde Bacardi Küba’da satılmıyor.Havanada ki ihtişamlı binası devletin kontrolünde ve ticari ofis olarak kullanılıyor. Neden? İşte bu konuyla ilgili çeşitli söylentiler var ve tarafsız olanını bulmak biraz zor. Bacardi’nin kendi sitesi de dahil birçok kaynak Küba Devrimi’nin ardından devletin tüm kuruluş ve şirketlere el koyması sonucu Bacardi ailesi bu durumdan pek hoşnut olmayarak Küba’yı terk etmeyi seçiyor. Özetle bu sistemin içinde yer almak istemiyor. Komünizm yanlısı kaynaklar ise genellikle “BACARDİ AİLESİ KÜBA’YI SATTI” şeklinde değerlendiriyor.

 

İsterseniz önce Küba’nın içki çeşitleri ile başlayalım. Yani rom ile yapılan kokteyllerden. Düş Patikası butik Küba turlarımızda, hem Küba seyahatiniz boyunca bu kokteylleri nerede içebileceğinizi hem de seyahat dönüşü yanınıza bol bol rom alacağınız için yapılışlarını tüm detaylarıyla yazmaya çalıştık.

 

Daiquiri: Ernest Hemingway’in daiquiri için tercih ettiği ve onun sayesinde meşhur olan La Floridita bu kokteylin en iyisini yapan yerlerden biri. Fiyatı 5-6 CUC civarındadır.

 

Cubalibre: Küba kokteylleri arasında en basit ve en çok tercih edilenlerinden biridir. Özellikle gece Club’lara gittiğinizde bir şişe ve yanında cola ile en çok tercih edilen çeşittir.

Bol buz, kola, Rom, lime limon ile yapılan kokteylin ölçülerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sert ya da yumuşak olması size bağlı.

 

Pina Colada: İçine meyve katılan kokteyller bizim en favori içkilerimiz. Bizim de favorilerimizden olan, Pina Colada da onlardan biridir. Küba’da Pina Colada’nın en hasını içebileceğiniz yer Vinales Vadisi Mural de la Prehistoria duvar resminin önündeki bardır. Eğer planlarınızda Vinales Vadisi yoksa üzülmeyin. Havana Obispo caddesinin sonuna doğru Armas meydanına varmadan önce sağdaki Ambos Mundos otelin terasında ananas içinde servis edilen Pina Colada da sizi fazlasıyla memnun edecektir. Bu tropikal kokteyllerin fiyatı genelde 4-5 CUC arası

 

Mojito: La Bodeguita el Medio barında ön plana çıkan ünlü Küba kokteylidir. Fiyatı 5 CUC civarında.

 

Daiquiri: Ernest Hemingway’in daiquiri için tercih ettiği ve onun sayesinde meşhur olan La Floridita bu kokteylin en iyisini yapan yerdir. Fiyatı 5- 6 CUC civarında.

 

Canchanchara: Küba’da içmekten en zevk aldığımız en beğendiğimiz kokteyllerden bir tanesi. Bal, limon suyu ve romla yapılan tatlı içecek türüdür. En iyisini içebileceğiniz yer Trinidad’daki La Canchanchara mekanı. Fiyatı 3 CUC civarındadır.

 

Küba Puro Rehberi

 

Dünyanın Latin Amerika ve Küba’da ki tütün ve puro yapraklarının doğal haliyle tanışması Karayip aborjinleri olan Taíno’lar aracılığıyla gerçekleşmiştir. Kristof Kolomb, Küba’ya ayak bastığı yer olan Bariay’da ilk kez tütün içen Taíno’ları görmüştür. Ve şöyle not düşmüştür; günlüğüne karşılaştığım yerliler cohiba olarak adlandırdıkları bir otu içiyorlardı. Tabi bu Cohiba ismi daha sonra Küba’nın en meşhur puro markası olacaktı.

 

Taíno’lar tütün yapraklarını kurutuyor ve bunları, gene aynı şekilde kurutulmuş olan, başka bitkilerin yapraklarının içerisine sararak içiyorlardı. Gündelik hayatta sıkça tükettikleri bu bitkinin ismi tabaco idi.

 

Peki sizce, Küba purosu neden meşhur?

 

Küba purosunun ünü iklimin de avantajı ile tam tropik ve hiçbir kimyasal kullanılmayan toprakların veriminden kaynaklanıyor. Küba’da kaliteli tütünün yetiştiği bölgelerde toprak çok incedir ve % 70-80 oranında demir içerir.

 

Che ve Fidel Castro Hangi Puroları Tercih Ederdi?

 

Ernesto Che Guevara, yaşadığı dönemin en iyi, en ünlü puro markası olan Montecristo’yu tercih ediyordu. Ayrıca balın doğal bir filtre olduğunu düşünürdü ve bu yüzden purosunun “kafa” kısmını bala bandırarak içerdi. Bazı kaynaklarda Cohiba’nın ilk modellerinin tasarımını endüstri bakanı iken kendisinin yaptığı yönünde, fakat bunların üretimine ancak onun ölümünden sonra, 1968’de başlandığı söyleniyor.

 

Küba lideri, Fidel Castro denince ise, akla puro olarak Cohiba ve özellikle de 1989’da üretilmeye başlanan Espléndidos markası gelir.

 

 

Yorumlar

no-avatar
Deniz Gormezano

Iki sene once katilmis oldugum Küba turu, her bakımdan dört dörtlüktü. Gerek gezdiğimiz yerler, gerek kaldigimiz yerler, gerek yedigimiz ictigimiz seyler olsun hepsinden cok memnun kaldik. Ozellikle rehberlerin tutumu ve anlayislari bizleri evimizde gibi hissetme olanagi sagladi. Tum duspatikasi ekibine tesekkurlerimi iletmek isterim.

no-avatar
Mürüvet Gündüz

Yaşamak isteyebileceğim ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor artık Küba. Küba'ya 2019 Nisan-Mayıs ayında seyahat ettim. Tur programını iyiki Düş Patikası ile yapmışım. Küba'nın günlük yaşantısını, sistemini de görebileceğimiz bir organizasyondu. Diğer tüm tur programlarında olduğu gibi çok iyi idi. Seyahat severlere önerim, Küba gezisini listelerinde ön sıralara almaları. Değişim rüzgarına kapılmış olan Küba'yı orjinal haliyle görmek en güzeli. Gezgin Botlar Mürüvet Gündüz

no-avatar
Nurcan yıldırım

Olağanüstü güzel bir geziydi. Küba daki yaşayan ibrahim Bey 'in işine saygısı ve yaptığı işe hakim oluşu, Düş patikasının iletişim ve organizasyon konusundaki profesyonelliği için teşekkürler.

no-avatar
Ali Erol

Aslında hızlı ve küçük bir özetle herşeyi anlatmışsınız. Ocakta 13 günlüğüne ilk kez gittim tabi ki kesmedi sonrasında iki yaz üst üste bir ay ve kırk gün kaldım Küba’da. Kübaya herhangi bir turla da kendiniz bireysel de gidebilirsiniz ancak!!! ( yukardaki yazının eksik yanı bence) İbrahim gibi müthiş bir rehberle ve Düş Patikasının mis gibi organizasyonuyla giderseniz Kübaya sadece gitmiş olmaz “Kübayı yaşamış “ olursunuz. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerini gezdim , onlarca farklı ülkeye gittim ama İbo kadar donanımlı, bilgili,neşeli bir rehber görmedim. Çok önemli bir sorun da şu “euro” nun TL karşısındaki yükselişi, euro düşeydi iyiydi:)

no-avatar
Birsen Uzun

2018 Ocak. Rüya gibi bir geziydi. Rehberimiz sevgili İbrahim, sevgili hocam Özcan Yurdalan, turdaki diğer arkadaşlar/ dostluklarla büyüleyici Küba’da unutulmaz anılar biriktirdik.

no-avatar
Ayhan Küçükgüner

İki yıl önce ocak ayında gittiğim Küba her yönüyle unutamayacağım bir gezi oldu benim için.Rehberlerimiz Özcan Yurdalan ve sevgili İbrahim öncelikli görülmesi yerler konusunda bizim için gereğini yaptılar.Yediğimiz ve içtiğimiz herşey şahaneydi.Ve bu gezi nedeniyle harika arkadaşlar tanıdım.Çok güzel anılar biriktirdim.Düş Patikası na çok teşekkür ederim...

no-avatar
Diren ve Taşkın

Geçen sene bu tura balayı tatili için katıldık çok eğlenceliydi bize parti bile yaptılar ekip çok ilgili ve gerçekten kübaya hakim. Kaldığımız evlerde kübalılarla kaynaşma fırsatı da oldu kahvaltılar tam yerindeydi. Kübayı en iyi düş patikası gezdirir. Herşey için teşekkürler Düş patikası :)

no-avatar
Gül Uçak

Gezi proğramından çok memnun kaldık.Rehberimiz İbrahim bey donanımlı, işine hakim, güler yüzlüydü.Bizim için mükemmel bir gezi oldu.

no-avatar
Ahmet Zorlu

Sevgili Özcan Yurdalan ve İbrahim Şen arkadaşlarımızın mihmandarlığında Mayıs 2017’de yaptığımız gezi için değerlendirmemi tek kelime ile özetliyorum: Mükemmel! Gerek katılımcılar, gerekse rehberlerimizle harika bir 9 gün geçirdik. Gezdiğimiz yerler, konakladığımız mekanlar, doğal ve tarihi güzellikler, Küba kültürü, vb, hepsinin tadı damağımızda. Küba bozulmadan eşimle ve yine aynı rehberlerimizle ve Düş Patikası kalitesiyle yeni bir ziyaret düşünüyoruz. Saygılarımızla... Kadriyle-Ahmet Zorlu

no-avatar
Ayhan

Kubaya ilk yolculugumu Dus patikasiyle yaptim ve olagan ustu bir hizmet gordum, cok deneyimli ve profesyonel Tour rehberler ile tanisdim ve bu sayede kubani kesf ettim ve kubanin kultur, dans, muzik, eglence ve sevecen halkiyla bir kopru kuruldo...her kese kubaya yolculugunu ozllikle bu firma yani Dus Patikasini samim kalbimle tavsiye ederim.

no-avatar
Cumhur çelenk

Çok teşekkürler. Memnun kaldık. Inşallah tekrar gitmek istiyoruz. Bilhassa Ibrahim beyin misafirperverliği, rehberliği ve ilgisi bizi cok memnun etti.

no-avatar
Zeynep sevim

En kisa sürede gidip görmek istedigim yerler arasinda tabikki düs patikasiyla✌

no-avatar
Elif Efe

Efsane Küba'yı göreceksem eğer, mutlaka ama mutlaka Düş Patikası ile görmeliyim. Sanırım bunun için yüzlerce sebebim var çünkü; Düş Patikası...

no-avatar
Hatice uzun

Düş patikasi İbrahim Bey'in rehberliğinde Küba ya gitmek Küba'yı görmek harika olurdu. Umarım bir gün bu hayalim gerçek olur.

no-avatar
Nesra Sarı

Düş Patikası ailesiyle butik turlar çok keyifli. İşinin ehli insanlarla Küba Turu ise paha biçilemez. Küba’yı özellikle kış aylarında tavsiye ediyorum ki tropikal iklimde içiniz ısınabilsin;)

no-avatar
Mustafa Öz

Coronalı günlerden hemen önce Düş Patikası'nın İfsak için düzenlediği Küba turu mükemmel bir organizasyondu. Hiç bir detay atlanmamıştı ve bu sayede fotoğrafın, gezmenin yanında doğal yaşamın, kültürün ve insanları yakından tanımanın adeta bir düş patkasında ilerler gibi tezahür etmesiydi yaşadığımız. Otellerde yalıtılmış bir turist gibi değil yaşamın içinde, kübalıların evlerinde misafir edilen gezginler gibi oradaydık. Her yer fotoğraftı, ister çekin, ister yaşayın, isteseniz de yaşarken çekin.. Daha ne olsundu? Teşekkürler Düş Patikası, teşekkürler sevgili rehberlerimiz. Yeni gezilerinizde görüşmek üzere..

no-avatar
Hamza Bulga

Merhaba, Bir defa küba seyhatimi ertelemek zorunda kaldim ,en yakın zamanda görüşmek üzere.

no-avatar
Pınar Bulut

Pandemi bittikten sonra ilk gitmek istediğim rotalardan biri Küba. Dünya değişmeden, Küba değimeden...

no-avatar
İlkay

Olaaa, Her canlı ölümü tadacaksa eğer öncesinde Kübayı da tatması şart✌

no-avatar
Nesra Sarı

Düş Patikası ailesiyle butik turlar çok keyifli. İşinin ehli insanlarla Küba Turu ise paha biçilemez. Küba’yı özellikle kış aylarında tavsiye ediyorum ki tropikal iklimde içiniz ısınabilsin;)

no-avatar
Yayla Kelek

Merhaba yapacaklarım listesinde buda var ama düşpatikası ayrıcalığı ile. Daha önceki turlarınıza katıldım kaliteniz,ilginiz inanılmaz güzel. Teşekkür ederim

no-avatar
Mahsum Can

Her sokagin, her evin ve her tasin bir hikayesi vardir Havana'da. Ben yaklasik olarak 60 gundur buradayim ve bu hikayelerin guzelligini; kendine has enerjisi, guleryuzlulugu ile DusPatikasi rehberimiz Ibrahim bey e borcluyum. Oyle Istanbulda n geleyim tek basima kendim dolasir eglenirim derseniz, Havana yi bir Balat sokak yuruyusu havasinda bitirir donersiniz. Ama ben her yonuyle ogrenmek isterim diyorsaniz, kesinlikle DusPatikasi deneyimini yasamadan Cuba ya gelmeye calismayin.

no-avatar
Yüksel yaman

En merak ettiğim ülke küba .Ülkeye ayak bastığımızda temiz ve sıcak ile karşılaştım.Kübaya bakış açısı çok önemli.Lüks ve şatafattan uzak ve her şey doğal.Çok lüks arabalar ,lüks oteller , avm 'ler vb yok.Ama insanca yaşam sürebilmek için her sistemi oturtmuşlar. Eğitim sistemini yerinde inceledik.Üniversite ve lisede egitim sistemini yerinde inceleme fırsatı bulduk.Egitim sadece teoriye yönelik değil Elli iki hafta boyunca haftanım iki günü her branşta pratik alıyorlar. Mahalle örgütlenmelerine katıldık muhteşem karşıladılar bizi.Her evde bir çeşit gıda ürünü sergilediler (komin) hep beraber yiyerek doyasıya dans eşliğinde muhteşem eğlendik.Ertesi akşam eğlence merkezlerine gittik çılgınca eğlenerek muhteşem içeceklerini tattık.Hic kimse birbirini rahatsız etmiyor ve bizleri çok iyi karşılıyorlar.Gitmek istiyenler işçi bayramı kutlamalarını mutlaka görmelerini tavsiye ederim.Kübanın tarihi yerlerini ve CHE nın anıt meydanını mutlaka görmelisiniz.Biraz uzak olmasına rağmen tekrar gitmek istiyorum.

no-avatar
Bülent mühür

2019 yılı Aralık ayında cubada idim.yine keyifli geçen bu seyahati de,türkiyeden küçük bir grupla karşılaştım.düşpatikasını daha önce paylaşımlarından duymuştum.ibrahimle tanıştım.güzel bir dost,işini sevgiyle yapan bir turizmci.buna birebir şahit oldum.umarım başka bir ülkeye seyahati de başından itibaren katılırım onlara...

no-avatar
Today Doğa Yeşil

Merhaba, özellikle düş patikasinin turları çok keyifli, bol espirili , rehber kalitesi mükemmel olan bur türdür.ozellikle düş patikası ile gitmek.istiyorum. Iyi ki varsınız.

no-avatar
Tekin Oğlağo

Düş patikası bizi Kubaya götür.

no-avatar
Erhan oğur

Geçen sene ki dalyan bayram tatili muhtişti .İbrahimin küba deneyimini takip ediyoruz korona sonrası müthiş bir gezinti için gün sayıyoruz .

no-avatar
Ayten Çakmak

Küba'yı görmek hayalimdi.Bunu Düş Patikası ile gerçekleştirmekten son derece memnunum.Sadece gezmeyip Küba'yı yaşamak isterseniz Düş Patikası ile gidin derim.Bunda en büyük katkısı olan rehberimiz İbrahim Bey'e ve Düş Patikası ailesine sonsuz teşekkürler...

no-avatar
F.Binnur SOYTÜRK

Cuba yı anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini söylemek klasik olsa da gerçek bir cümle. Turist olarak 3 kez gittim ama bu gidişler yetmeyince, Cubalıların kine benzer bir yaşamı deneyimlemek ve ispanyolca mı ilerletmek için 1/1/2020 de bir kez daha uçtum bu güzel ülkeye. Yetti mi derseniz hayır umarım birçok kere daha gidebilirim. Viva Cuba!!

no-avatar
Bahar Pilavcı

Hiç araştırmadan güvendiğim bir arkadasımın önerisiyle seçmiş olduğum seyahat firmasıydı düş patikası. Samimi içten ev sahiplikleri için her iki İbrahim'ede teşekkür ederim. Yakın olsa yine giderim diyebileceğim bir rota Küba. Başka rotalarda görüşmek üzere.

no-avatar
Birgül Yılmaz

Ben Küba’ya 2006 da gitmiştim..Fidel yaşıyordu ..meydandan halka seslendiği konuşmaya denk gelememiştik maalesef..bir kere de Düş Patikası ile de giderim inşallah

no-avatar
Ertuğrul temel

18 Ocak 2020 tarihinde kayıt olup gittiğimiz Küba turu,bir tur gibi değil daha çok dostlarla yapmış olduğumuz bir gezi gibiydi.Tur rehberimiz İbrahim Bey ve Düş Patikası tur ortağı İbrahim Köseliören adeta rüya gibi bir butik tadında tur gerçekleştirdik,karşımızda diğer tur şirketleri gibi katı bir program değil herkesi memnun etmeye çalışan bir tur programı vardı,rüya gibi bir tur oldu,sizlere tavsiyem eğer aklınızda Küba turu varsa hiç düşünmeden bu tura kaydolmanız,inanın pişman olmayacaksınız,geri döndüğünüzde herşey bir rüya gibi aklınızda kalacak,tekrar Küba’ya gitme hayaliyle yaşıyoruz artık.

no-avatar
Ertuğrul temel

18 Ocak 2020 tarihinde kayıt olup gittiğimiz Küba turu,bir tur gibi değil daha çok dostlarla yapmış olduğumuz bir gezi gibiydi.Tur rehberimiz İbrahim Bey ve Düş Patikası tur ortağı İbrahim Köseliören adeta rüya gibi bir butik tadında tur gerçekleştirdik,karşımızda diğer tur şirketleri gibi katı bir program değil herkesi memnun etmeye çalışan bir tur programı vardı,rüya gibi bir tur oldu,sizlere tavsiyem eğer aklınızda Küba turu varsa hiç düşünmeden bu tura kaydolmanız,inanın pişman olmayacaksınız,geri döndüğünüzde herşey bir rüya gibi aklınızda kalacak,tekrar Küba’ya gitme hayaliyle yaşıyoruz artık.

no-avatar
gülten kaya

küba gittiğim en güzel doğal ülke diyebilirim, helede rehberimiz ibrahim kardeşimizle olunca daha keyifli oldu. Çok güzel bir gezi idi imkanım olsa bir daha gitmek isterim. Teşekkürler düş patikası başka güzelliklerde buluşmak üzere

no-avatar
AKIN ŞANCI

Geçen sene Düş Patikası ile 1 Mayıs döneminde Küba turuna katıldım. Çok sıcak, dostane ve samimi bir tur oldu. Küba'da yaşayan, eşi Kübalı olan rehberimizin de desteği ile Küba'nın hepimizi heyecanlandıran görüntüsünü daha yakından inceleme fırsatımız oldu. Düş Patikası'na çok teşekkür ediyorum.

no-avatar
Gül Bilgicioğlu

2018 Kasım ayında 10 kadın arkadaşımla Düş Patikası ile Küba'ya seyahat ettik.Rehberimiz İbrahim bey sayesinde çok keyifli 10 gün geçirdik.Sizi komisyon almak için gereksiz restaurantlara sokmadığı gibi en uygun hediyelik eşyaları alabileceğiniz yerlere götürüp az para harcayıp ,çok mutlu olmanızı sağlamaktadır.Küba'ya gitmek istiyorsanız kesinlikle güvenilir acente ile gidin.Direkt uçuş ile 13 saat yolculuk ve harcayacağınız parayı da düşünürseniz azımsanamayacak bir tutar harcayacaksınız.Üç beş euro ucuz olsun diye değil gerçekten hizmet alıp mutlu olacağınız bir firma ile gitmenizi tavsiye ederim.Ben bir çok seyahatlerimde olduğu gibi Küba seyahatinde de Düş Patikası ayrıcalığını seçtim.Ve çok mutlu döndüm. Keyifli seyahat için kesinlikle tavsiye derim.

no-avatar
EMEL

Küba'yı layıkıyla gezmek için Düş Patikası'nı tercih etmek gerekir. Yerel hayatın içine girip gerçek bir Küba'lı gibi siz de hatın içine dahil olabilirsiniz:))

Yorumunuz admin onayından sonra yayınlanacaktır

Yorum Bırak