Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 19.800,00 / Kişi Başı
Macahel Yaylaları Trekking Turu
18 Ağustos 2024
Doğa Yürüyüşü - Trekking Turu - 4 Gece 5 Gün
TL 21.750,00

Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 19.200,00 / Kişi Başı
Kaçkar Yaylaları Turu 3 Gece 4 Gün
28 Temmuz 2024
3 gece 4 gün
TL 21.100,00

Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 29.300,00 / Kişi Başı
Doğu Karadeniz Yayla Turu 6 Gece 7 Gün
28 Temmuz 2024
6 Gece 7 Gün | Karadeniz Yayla Turu
TL 32.250,00

Karadeniz Turu

 

Karadeniz Turu

 

Bulutların üzerinde bir yolculuk ve unutulmaz bir deneyim için Karadeniz turu 2024 yılında da sizleri bekliyor. Karadeniz'in muhteşem yaylalarının doğasını keşfetmek için hazır mısınız? Düş Patikası ile herkesin hayali olan, mavi ve yeşilin kucaklaştığı Butik Karadeniz Yayla Turları programlarımız ile Karadeniz'in muhteşem yaylalarını gezip eşsiz doğal güzelliklerine birebir şahit olup fotoğraflarla bu anı ölümsüzleştiriyor, samimi ve içten Karadeniz halkı ile buluşup lezzetli Karadeniz yemeklerini yerinde tadıyoruz.

 

Butik Karadeniz Yayla Turları

 

Düş Patikası butik Karadeniz yayla turları ile bize katılan değerli misafirlerimiz; hem ekonomik fiyatlarla ve peşin fiyatına taksit seçenekleri ile hem de tura katılım kolaylığı sağlayacak çeşitli gezi programlarımız ile Karadeniz'in en çok tercih edilen trekking rotalarını, bulutların üzerinde olacağınız uçsuz bucaksız yeşilliklerle dolu yaylalarını, müze ve ören yerlerini, milli parklarını uzman rehberlerimiz ile bölgenin arazi yapısına uygun tahsis edilen araçlar ile gezerek bu muhteşem Karadeniz gezisinin tadını çıkaracaklar.

 

Karadeniz Yayla Gezisine Özel ve Butik Turlar

 

Karadeniz yayla turlarımız bölgeye özel olarak programlanmış butik turlardır. 16 kişilik bölgeye özel araçlarla yapılan turlarımızla Karadeniz’in bulutların üzerindeki en güzel yaylalarına hep beraber çıkıyor, efsane bir gezi düzenliyoruz. Turlarımıza İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi büyük illerden ve diğer tüm illerden katılabilirsiniz. Tur programı içerisindeki hareket bilgisinde turumuzun çıkış ili ve buluşma ili detaylı olarak yazılıdır. 

 

Neden Karadeniz Turuna Gidelim?

 

Çünkü Karadeniz turuna çıkmak; keyifli bir zaman geçirmenize sebep olduğu gibi her anı ile zengin bir kültür ve doğa tecrübesine sahip olmanızı sağlayacaktır. Tatilinize uygun ise Ramazan ve Kurban Bayramlarında düzenlediğimiz turlarımıza da katılabilirsiniz. Eğer siz de yeşil cennet olarak adlandırılan Karadeniz Bölgesinin tüm doğal güzelliklerine şahit olmak, temiz havası ve oksijeni ile kendini zinde hissetmek, yüzlerce yıllık tarihi yerlerini görmek, lezzetli yöresel Karadeniz yemeklerini yerinde tatmak istiyorsanız genelde 6 gece 7 gün süren uzun Karadeniz turu programımız size göre olacaktır. Tur fiyatlarını tur programı içerisinden tarih ve kişi seçerek öğrenebilirsiniz.

 

 

Karadeniz Turu

 

Karadeniz Yayla Turlarına Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Yayla Turu Nedir, Yayla Turlarının Şehir Turlarından Farkı Nedir?

 

Doğu Karadeniz yayla turu günümüzde yeni yeni popüler olmaya başlamış bir söylem aslında. Bunu bölümlere ayırmak faydalı olacaktır. Yayla turu nedir? Şehir Turundan farkı nedir? Yayla turunun pozitif yanları nelerdir?

 

Genelde Karadeniz turu tabirini çok yerde duyabilirsiniz. Bu turlarda büyük otobüslerle şehir merkezleri ve kasabalara kadar gidersiniz. Büyük otobüslerin girebileceği şehir merkezlerini ve merkezlere yakın alanları gezersiniz. Doğu Karadeniz yayla turunda aslında yayla turu olarak tabir edilen turlarımızda neler yapıyoruz. Bu sorularla Karadeniz turunu nasıl yapacağımızın da yanıtını bulacağız.

 

Bunun için Karadeniz bölgesinin coğrafi özelliklerinden bahsetmek gerekir. Doğu Karadeniz’de yaylaların bulunduğu alanlar dağlık, denize yakın yerlerde tarım alanı az, engebeli yani ulaşımı büyük araçlarla mümkün olmayan arazi yapısına sahip, bulut geçişlerinin çok olduğu, yağmur geçişlerinin sık olduğu ve denize yakın yerlerde nemli, dağlık alanlarda serin havaya sahip güzel bir bölgemizdir. Bu kadar çok değişkenin bulunması bölgede çok farklı ve güzel bir doğanın meydana gelmesini sağlamıştır. Göller, şelaleler, nehirler, vadiler, yaylalar, köyler ve bu yaşama ayak uydurmaya çalışan bir halk.

 

Yayla turlarımızda tertemiz ve yemyeşil bir doğanın içerisinde yer alıyoruz. Yolumuz üzerindeki şehir merkezlerinde kısa bir gezinti yapıyoruz. Ama gezi alanlarımız ve süresi genel çoğunlukla doğanın kabinde yer alan doğal güzellikler içinde geçiyor. Bölgedeki cami, kilise vb. ibadethaneler, sık gidilmeyen tarihi yapılar, köy yaşamına ait yapılar, yaşamlar ve tarihi izlerin içinde geziyoruz. Köylerde ahşap köy evlerini görüyor, yaylalarda yayla yaşamının içine karışıyor ve gittiğimiz yerlerde yaylacılarla yemekler yiyoruz. Bölge halkını ve yaylacılığı yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz. Tertemiz bir hava ve “Hangi taşı kaldırsanız altından su çıkan dağlar ve yaylaların” yer aldığı Karadeniz’i doya doya geziyoruz.

 

Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Gito Yaylası, Çuripira Yaylası Doğu Karadeniz yayla turumuzda gideceğimiz yaylalardan bazıları. Bu yayla turumuzda Trabzon’dan başlayarak Rize Yaylaları, Artvin Yaylaları, Şavşat Yaylaları, Macahel Yaylaları’nı gezeceğiz. Bu saydığımız her ilin kendine has doğal ve tarihi özellikleri ile Karadeniz'in başka bir yüzünü bize tanıyor.

 

Yayla Yaşamı Nasıldır?

 

Yayla turları büyük şehirlerden sıkılıp doğa yaşamını özleyen ve doğal yaşamın hala devam ettiği bölgelerde geçer. Yayla’ya çıkan köylüler, belirlenen zamanda köyden hareket ederler. Bu hareket tüm köylünün belirlediği bir tarihte ve birlikte olur. İşte bu toplu hareket aslında dönemsel bir göçtür. İlkbaharın sonuna doğru başlayan yaylaya göç, sonbaharın sonunda köye dönmesi ile biter. Yaylada devam eden bu dönemsel yaşam bahçelerin ekilip mahsullerin yetiştirilmesi, kış için tüm peynir, yağ, sebze vb. yetiştirilmesi, kurutulması vb. içerir. Yer yer elektriğin bile olmadığı yayla yaşamında yaşam şartları ağır, ama doğanın en güzel ve temiz yerinde şehir gürültüsünden uzak bir yaşam olduğu için huzurun ve mücadelenin olduğu bir yaşamdır. Yediğiniz yemekler doğal, güzel ve lezzetlidir. Doğal yetişen ahududu ve dağ çileklerinden yapılan reçellerin, Kafkas arı ırkından gelen kovanlardan elde edilen dünyanın en güzel balı. Burada bulunmak yaşadığınız şehir yaşamından kopmanızı, ruhsal bütünlüğü sağlamanızı, özünüze dönmenizi ve stresten uzaklaşmanızı sağlayacak en güzel güzel yerdir.

 

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Araç, Kaptan Nasıl Olmalıdır?

 

Yayla, şelale, göl yolları Doğu Karadeniz Bölgesi’nde engebeli alanlarda yer aldığı için büyük araçlarla buralara çıkmak imkansız. Yayla turumuzda 16 kişilik küçük arazi şartlarına uygun araçlar kullanıyoruz. Biz konforlu, bakımlı, arazi şartlarına uygun araçlarımız ile Karadeniz turuDoğu Karadeniz yayla turlarımızı yapıyoruz. Araç kaptanları bu turda çok önemlidir. Turun genel çoğunluğu yayla, göl, nehir, şelale içerdiği için arazi şartlarında araç kullanma niteliği taşıyan bölgeyi iyi tanıyan araç kaptanları ile turumuzu yapıyoruz.

 

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Rehber?

 

Doğu Karadeniz Yayla Turu rehberleri özel rehberlerdir. Bölgeye hakim, doğa şartlarındaki değişikliklere dayanıklı, bölgedeki farklı kültürlerin etkilerini bilen ve Karadeniz yaşamını size iyi yansıtacak niteliktedirler. Tarihi bilgilerden, kültürel farklılıklara, doğal güzelliklerden yayla yaşamına kadar tüm detayları sizlerle paylaşacak bölgede deneyimli rehberlerle Doğu Karadeniz yayla turlarımızı yapıyoruz.

 

Karadeniz Turuna Ne Zaman Çıkılır?

 

Karadeniz Turu için hava koşullarının en güzel olduğu dönemler Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Karadeniz turlarına bu aylarda çıkmanızı öneririz. Detaylı bilgi için "Karadeniz Turu En İyi Hangi Ayda Yapılır?" blog yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Doğu Karadeniz’de Mutfak ve Yemek Kültürü Nasıldır? Yemeden Gelmeyin Diyebileceğimiz Yöresel Lezzetler Nelerdir?

 

Doğu Karadeniz yayla turumuzda Rize, Artvin, Trabzon, Macahel bölgelerinde gezeceğiz. Burada yaşayan halk ta farklı kültürlere ve farklı inanışlara sahip. Macahel Bölgesi, Gürcistan sınırında yer alan bir bölgemiz. Ve burada Gürcü Mutfağının izlerini, Karadeniz’in kendine has mutfak kültürü ve doğunun izlerinin karışımından oluşan karma bir yemek kültürüne sahip. Burada yetişen tüm ürünler organik. Dolayısı ile laz böreği, mısır unundan yapılma helva, kurabiye, hınkali, çağ kebap, döner, atom tatlısı, bal, armut pekmezi, silör, armut, fındık, mısır ekmeği, beyaz mısır, üzüm, dağ çileği, kestane, yayladaki otlardan yapılan sebze yemekleri, mantılar, et yemekleri, karalahana çorbası ve sarması, fasulye kavurması, tereyağı ve daha nicesi bu bölgede önemli mutfak kültürü içerisinde yer alıyor. Trabzon ili denizden etkisini almış, balık ile ünlense de Sütlacı ile adından söz ettirmekte. Trabzon somun ekmeği, kuymak ile muhlamanın yarışı, kahvaltının vazgeçilmezi kaygana, patates kavurması, turşu kavurması, mısır ekmeği, Sürmene pidesi, Akçaabat köfte bu güzel lezzetler sürüp gidiyor. Rize bölgesine geldiğinizde hamsi tavalama, hamsili ekmek, kuru fasulye, taze fasulye kavurması, karalahana kavurma, sütlaç, mısır ekmeği, tereyağlı alabalık, turşu kavurma, karalahana sarması, rize kavurması, tereyağlı pilav, mısır ekmeği, kırmızı benekli alabalığı, Laz böreği, çay, fındık ve yeşil kentin güzel mi güzel lezzetleri. Artvin Şavşat bölgesi ise bölgede yetişen çeşit çeşit meyvelerinden başlayarak, beyaz mısıra, çaya, efsane dönerine, mısır ekmeğine, bol tereyağlı sac sarmadan, haşlanmış mısır, dut, ceviz, armut, armut reçeli, somun ekmeği, peynir tavalama, burgi kavurmasına kadar gürcü lezzetlerinden Laz yemek kültürüne kadar birçok karma kültürün yemeklerini, bulacağımız güzelliklere sahiptir. Doğu Karadeniz Yayla turumuzda bu lezzetlerin tadına bakıyor. Yaylada yetişen mahsullerden elde edilen yerel lezzetlerin tadına bakarken yemek kültürü ile zenginleşen yayla yaşamının izini sürüyoruz.

 

Muhlama ve Kuymak arasındaki fark nedir? 

 

Karadeniz bölgesi farklı kültür ve bakış açılarını içinde barındıran, hangi taşı kaldırsanız altından su fışkıran yeşil cennetimiz. Bu farklılıklar kendi sınırları içerisinde de farklılıklar sunar. Trabzon bölgesinde Kuymak, Rize ve Artvin bölgesinde Muhlama olarak geçen en güzel spesifik ve yöresel yemeklerimizden biridir. Ana maddesi tereyağ ve bölgede yetişen mısırlardan öğütülerek yapılan mısır unudur. Her yaylada bitki çeşitliliği farklılık gösterdiği için yetişen hayvanların sütleri de farklı lezzetlerde olmakta. Bu sütlerden yapılan peynirler de farklıdır. Dolayısı ile ana madde olan tereyağ ve mısırın kullanımı, kullanılan miktarın değişikliği ve Trabzon ile Rizelilerin toplumsal farklılıklarından dolayı aynı lezzete yakın olan muhlama diğer adı ile kuymak Karadeniz bölgesinde her yerde farklılık gösterir. Ama sakın ola Trabzon'da Muhlama, Rize’de Kuymak diyerek istemeyin. ‘’ YOK’’ cevabını alabilirsiniz. Her iki bölgede de bu güzel yemeğin tadına bakma şansımız var. Karadeniz turunda bölgenin tüm lezzetleri bizi beklemekte.

 

Doğu Karadeniz Yayla Turuna Gelirken Nasıl Giyinmelisiniz?

 

Doğada geçen bir haftada rahat ve konforlu bir gezi geçirmek için küçük ayrıntılara dikkat ederseniz çok güzel bir seyahat geçirirsiniz. Bunun için inceden kalına ‘’lahana modeli’’ giyinmelisiniz. İnce kısa kollu tişörtten, ince ara katmana (gömlek, uzun kolu düğmeli tişört vb.) polar tarzı biraz daha kalın üst katman. En önemlisi bölgede ne zaman yağış olacağı kestirilemediği için yanınızda yağmurluğunuz mutlaka olmalıdır. Küçük bir sırt çantası yanınızda olması sizi rahatlatacaktır, Ayakkabılarınız spor veya rahat bir ayakkabı olmalıdır. Altı tırtıklı olursa yaylada rahat edersiniz. Rahat pantolon ve rengarenk giyeceğiniz kıyafetler ile harika yayla, göl, nehir ve şelale fotoğrafları çekilebilirsiniz. Güneş gözlüğünüzü ve fotoğraf makinenizin hafıza kartlarını ve şarj cihazlarını unutmayınız.

 

Doğu Karadeniz Yayla Turunda Konaklama Yeri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Bölge zor bir yapıya sahip olsa da burada turizm yeni yeni gelişmeye başlamış durumda. 10 yıl önce konaklama şartları çok yetersizken şimdi doğanın kalbinde, zor şartlara rağmen güzel işler yapan butik oteller ve yıldızlı oteller mevcut. Bizde Doğu Karadeniz Yayla Turumuzda bazı bölgelerde mevcut olan butik otellerde bazı bölgelerde ise yıldızlı otellerde konaklıyoruz.

 

Batum’da bir gece konaklama yapıyoruz. Konakladığımız otel Batum’un yıldızlı güzel otellerini tercih ediyoruz. Batum konaklama Doğu Karadeniz Yayla turunda özel bir yer tutar. Genelde günübirlik giriş çıkış yapıldığı için Batum’u iyi ve yeterli gezilmez. Biz bu turumuzda Batum’da konaklama yaparak Batum’un gecesini ve gündüzünü rahat rahat ve yeterli zamanda geziyoruz.

 

Karadeniz’den Hediye Ne Alınır?

 

Çay Bahçesi /Fındık bahçesi / Sürmene Bıçağı / Puşi / Rize Bezi

 

Karadeniz bölgemizin ana geçim kaynaklarından biri olan çay, şenliklerle hasat edilmeye başlanıyor. Binlerce kişinin çay bahçesinde çay hasadı yaptığı bölge; fabrikaları, bahçede torbalarına doldurdukları çayları sırtlayan kadınları, yemyeşil çay bahçeleri ile fotoğraflara konu olmaktadır. Karadeniz Turlarımızda çay bahçelerini fotoğraflıyor fabrikada çay tadımı yapıyor ve çayın yetiştiği topraklardan evimize gelen hikayeyi, fabrika gezileri ile görerek yaşıyoruz. Doğu Karadeniz yayla turu ve Karadeniz yayla turu unun en keyifli şeylerinden biri de yerel lezzetlerin tadına bakma şansımız oluyor. Dalından fındık topluyor. Fındığın o eşşiz lezzetinin nerelerden geldiğini görüyoruz. Bu güzelliklerin tadına bakmak yanında hediye olarak alabilirsiniz. Bölgeden götürebileceğiniz en güzel hediyelerden biri de Meşhur Sürmene çakısı veya Sürmene bıçağı. Geleneksel yöntemlerle üretilen bu Sürmene bıçağı soflarınızda yer alacak güzel hediyelerden. Kadınların çay bahçelerinde başlarına bağladıkları Pusi dokuma yöntemleri ve işçilikleri ile bölgeye özeldir. Rize bezi dokuma yöntemi ve kullanılan özel ip sayesinde klima özelliği taşır. Bu bezlerden yapılan iç çamaşırdan elbiseye kadar, masa örtüsünden gömleğe kadar çok güzel ve doğal ürünleri fiyatları nispeten uygun bir şekilde bulabilirsiniz. Sevdiklerinize Karadeniz Turu veya Doğu Karadeniz yayla turundan dönerken hediye alabileceğiniz yöresel ürünler arasında bu ürünler yer almaktadır.

 

 

Doğu Karadeniz Yayla Turlarında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nereleridir?

 

Doğu Karadeniz Bölgesi Kaçkar Dağları ve Karçal Dağları içerisinde yer aldığı için yemyeşil doğaya sahiptir. Bu doğal güzellik bitki örtüsü ve yasayan canlılarında doğal olarak yaşamasına imkan verir. Pokut Yaylası’nda kahve içmenizi, Sal Yaylası’nda sac kavurma ve sütlaç yemenizi, Gito Yaylası’nda salıncağa binerek Kaçkar manzarasında fotoğraf çektirmenizi, yayla yollarında bulut denizi izlemenizi, Macahel’de derin derin nefes almanızı, armut pekmezi ve bal yemenizi, Cevizli Kilisesinde kahve içmenizi, Şavşat’ta ahşap yayla evlerini fotoğraflamanızı, Gürcistan Türkiye sınırında çiçeklerin fotoğrafını, Borçka’daki Karagöl’ü, Maral Şelalesi’ni, Polovit Şelalesi’ni, Zil Kalesi’ni, Sümela Manastırı’nı, Şavşat’ta tarlalarla birleşen colmar tarzı yaşamı görmeden gelirseniz tam bir Doğu Karadeniz Yayla turu yapmamışsınız demektir.

 

Düş Patikası olarak siz değerli misafirlerimiz ile birlikte tüm bu güzellikleri görüyor, Karadeniz’i doya doya yaşıyoruz.

 

Karadeniz Turu

 

Sümela Manastırı

 

Türkiye’nin Fındık cenneti Trabzon’da yer alıyor Sümela Manastırı. Maçka’ya bağlı Altındere Vadisi’nde bulunan   Karadağ, diğer bir adı ile Karacadağ sırtarına kurulmuş bir manastır burası. Bacasından çıkan dumanla kimlerin geldiğini haber veren Sümela Manastırı bir diğer adı ile Meryem Ana Manastırı’nın geçmişi çok eskilere dayanmakta. Kesin olarak kanıtlanamamakla birlikte, Bizans imparatorluğu döneminde (375-395) yıllarında Atina’dan yola çıkan Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından ahşap olarak kurulmuş. Sümela Manastırı bugünkü halini ise; 13. yy. itibaren sürdürmekte bu harika taş yapı. İçinde frenksler, Ana kaya kilisesi, bir-iki şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma bulunmakta. Üç ayrı dönemde yapılan 3 katlı tabakadan oluşan frenksler burada yer almakta. Tüm dünyada ki ve Türkiye’deki gezginlerin, inanç turizmi, kültür turizmi, Karadeniz Yayla turu ve Karadeniz Doğa turları, Karadeniz Turu yapanların en çok ziyaret etmek istedikleri yerler arasında gelmekte.

 

Trabzon Ayasofya Müzesi

 

Bir sezonda çok sayıda Karadeniz Turu yapıyoruz. Karadeniz turlarının  bazılarında Ayasofya müzesi yer almakta.  1238-1263 yılları arasında yapılan Ayasofya Kilisesi, Trabzon Cumhuriyeti Kralı 1. Manuel tarafından yapılmış. Farklı tarzdaki mimarı özellikleri bir arada görebileceğimiz Ayasofya Müzesi kare hac planlı ve yüksek kubbelidir. Ayasofya Müzesi Taş sanatı ustalıkla işlenmiş, Hıristiyan ve Selçuklu dönemi yapı işçiliklerinin en güzel örneklerini görebileceğiniz harika bir mimariye sahiptir. Bir müddet cami olarak kullanılan Ayasofya Müzesi, daha sonra farklı zamanlarda onarımlar geçirmiş, depo, hastane vb. olarak kullanılmıştır. 1964 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Santa Harabeleri

 

Trabzon’dan Sürmene’ye giderken Arşin sınırları içesinden geçerek gidilen, Gümüşhane’nin Dumanlı ilçesine bağlıdır. Çok sayıda ulaşım seçeneği mevcuttur. Karadeniz Yayla Turu ve Kardeniz Turu’na giderken Arşin’den geçeriz. Bu Yeşilliklerin içindeki sanatkarların bölgesi, 1461 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bugün harabe durumunda olan Santa bölgesi diğer adı ile Dumanlı harabeleri, geçmişte bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biridir. Bu özelliğini, sınırları içerisinde bulunan maden yataklarından almaktadır. Santa bölgesi/ alanında Gümüş, Kurşun, Demir bölgenin önemli kaynakları olup, bu madenlerin işlenip sanatkarlığın gelişmesini sağlamış ve bölge bu nedenle çok sayıda göç almıştır. 1923’te Mübadele ile boşaltılmasından sonra boşaltılan yerlere köylüler yerleşmiş ve zamanla boş kalarak bugünkü harabe halini almıştır. Maden işlenen dükkanlar, evler, surlar çarşılar. Santa bölgesine gittiğinizde sizi alıp geçmişin o güzel günlerine götürecektir.

 

Uzungöl

 

Deniz seviyesinden 1090 mt yükseklikte bulunan Uzungöl, yaylaları, dereleri, gölleri, gökyüzünden paraşütle süzülen sporcuları ve doğal güzelliği ile adından söz ettirmektedir. Karadeniz turu, Doğu Karadeniz Yayla Turu, Yayla turlarımızda gittiğimiz Uzungöl bir heylan set gölü. Dağın üzerindeki kayalıkların yuvarlanıp Haldizen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş. Günümüzde otele çevrilmiş ahşap evleri, gölün yansıması ve insanoğluna rağmen güzelliğini korumaya başaran yerlerden. Çok sayıda turisti Karadeniz turunda ağırlamaktadır.

 

Lustra Yaylası

 

Kardeniz yayla turunda Uzungöl’e gelip 1900 mt de bulunan Lustra Yaylasına çıkmadan olmaz. Trabzon Çaykara ve Yaylaönü Köyü sakinlerinin yaylasıdır. Ahsap evleri ve doğal yaşamın tüm izlerini barındırır. Hayvancılık ana geçim kaynağı. Birde bizleri ağırlıyor yayla sakinleri. Yaptıkları ev yemekleri, yörenin mısırını kaynatarak yaptıkları haşlanmış mısır. Bal ve rengarek çiçekler ve manzanın hikayesi. Onlarca çeşit renkteki çiçekleri gördüğünüzde şaşıracaksınız. Çepeçevre değişen manzarası ise harika. Birde paraşütlerini hazırlayarak Uzungöl’e doğru süzülen sporcuları görme olasılığınız çok yüksek. İsterseniz sizde rehber eşliğinde paraşüt ile Uzungöl’e süzülerek inebilirsiniz. Karadeniz turunun keyifli yaylalarından biridir. 

 

Karaster/ Garaster Yaylası

 

Karadeniz yayla turunda Uzungöl’e gelenlere çıkmadan dönmeyin denilen yaylalardan biridir Karaster Yaylası. 2200 mt yükseklikte bulunan yaylaya gelirken, Lustra yaylası sapağını göreceksiniz. İnerken dağın diğer tarafından ineceksiniz. Farklı Manzarası ile büyüleyici güzelliğe sahip yaylada çay kahve içmeniz için yayla sakinlerinden biri evini cafeye çevirmiş. Doğu Karadeniz Yayla Turu’nda, Karadeniz de yayla keyfi yapmak isteyen tur misafirlerimizin görseli ile beğendikleri yaylalar arasındadır.

 

Fırtına Vadisi

 

Rize Kaçkar dağlarındaki kar ve buzların erimesi sonucu oluşan derelerin, bir araya toplanarak oluştuğu, coşkun coşkun akar Fırtına Deresi. Dağlardan doğup denize kavuşması 57 km sürer. Kenarında bulunan yerleşim yerleri, doğal güzelliğin içerisinde adeta bir cennettir. Rize iline bağlı olan vadi doğal güzelliği ile adından söz ettirirken Fırtına deresinde; su sporlarından rafting, zipline yapma şansınız vardır. Fotografçılar için çok güzel kareler sunmaktadır. Doğal yaşam hala devam eder.  Karadeniz Turu, Doğu Karadeniz Yayla turu, Karadeniz doğa gezisi, Kaçkar trekking turlarında fırtına vadisinde konaklama yaparak bölgede bulunan yayla ve köyleri detaylı gezip görüyoruz.

 

Ayder Yaylası Mili Parkı

 

Ayder yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. İsmi yayla diye geçse de,  aslında kullanım olarak dinlenme alanıdır. 1350 mt yükseklikte bulunan Ayder Yaylası, Hala köyünün yaylası olarak geçmektedir. İçerisinde bulunan doğal kaplıca ile tanınan Ayder yaylası, bu gün Yaz mevsimlerinde turistik amaçlı çok sayıda misafiri ağırlamaktadır. Hemşin lehçesinde Ayder ‘’tarla’’ demektir.  Tarla şeklindeki geniş büyük düzlüğü yaz ve kış aylarında güzelliği ile etkileyicidir. Günümüzde kışın Kardan adam festivali ve karlı Ayder yolarında Laz board yapılarak (ahşaptan yapılan kızak) ile kış mevsiminde de keyif alacağınız bir bölgedir. Fotograf sanatçılarının sık sık uğradığı yerler arasındadır.  Ayder yaylasına her çeşit araç ile ulaşım kolaydır. 

 

Tar Deresi Bulut Şelalesi

 

Kaçkar dağlarının bir parçası olan Altıparmak Dağları’ndaki karların erimesi sonucu oluşan dereler 2451 mt de bulunan Seyrantepe’den akarak bulut şelalesini oluşturmaktadır. 250 mt.den dökülür. Türkiyede’ki yüksek ten akan şelalelerden biridir. Bulut şelalesi yaz, kış Üst kısmında bulunan  sisi ile; ‘’Başı Bulutlu Şelale’’ olarak ta geçmektedir. Ana girişinden itibaren 2 km gidiş-dönüş yürüme mesafesi ile ulaşılabilmektedir. Yürürken yanından yürüdüğünüz dere 2 farkı derenin birleşmesinden oluşur. Biri şelaleden gelen su diğeri ise dağın diğer tarafından akarak gelen derenin birleşimidir. Doğu karadeniz yayla turu ve Karadeniz turunda programımızda olan bu şelalenin yürüyüş yolu, geniş ve sağlıklı herkesin yürüyebileceği niteliktedir.

 

Zil Kale

 

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. Zil Kale, Fırtına vadisi üzerinde bulunan bir geçit ve Avut dağının üzerine yapılmıştır. Üzerinde burçlar, savunma hendeği, gözetleme kuleleri, ibadet odaları, son dönemde kullanılan toplar vb bulunmaktadır. İlk olarak ahşap olarak yapılan kale daha sonra bölgenin kendi taşı ile yeniden yapılmıştır. Kesin yapım yılı bilinmemektedir. Bulunduğu konumu gereği kaleye çıktığınızda, panoramik olarak etrafı çok güzel görebileceğiniz bir manzarası vardır. Dağlar ve bulutların arasındaki kaledir. Karadeniz turumuzda aracımız ile Çamlıhemşin’den gelirken dağların arasında yükselen Zil kale görkemi ile sizi etkisi altına alacaktır. 

 

Şimşir Ormanı

 

Türkiye ve dünyada sadece Türkiye’de orman niteliğinde, doğal çıkma olarak yetişen Şimşir ormanları Çamlıhemşin sınırları içerisindedir. Dünya üzerinde şimşir çok farklı alanlarda kullanılmakta olup, tarak, kaşık, tabak, sahan, çatal, bıçak üretimi yapılmak amacı ile kullanılmaktadır. Son dönemde kuruma tehlikesi altında bulunan şimşir ormanları tür olarak küçük bitki, 10-16 cm lk ağaç ve anıt ağaç niteliğinde Türkiye’de bulunmaktadır. Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından dünyada 200 en acil kurunması gereken bio çeşitlikler listesinde yer almaktadır. Doğu Karadeniz Yaylaları turumuzda şimşir ormanlarına girip orada kısa yürüyüşler yapıp. Dünya üzerindeki tek orman niteliğindeki şimşir ormanlarını geziyoruz.

 

Gito Yaylası

 

Rize yayları arasında adından en çok söz ettiren yaylalar arasında geliyor Gito yaylası. Kaçkar Dağları, Verçenik Dağı ve Karçal Dağları manzarasını doya doya göreceğiniz harika bir yayla burası. Konaklamak için altarnetifler  yayla pansiyonu olarak bulunuyor. ‘’Gito yaylası, gökyüzüne sallanan salıncak’’ ve ‘’ gito yaylası, bulutlara uçmak’’  terimlerinin en çok tekrarlandığı muhteşem manzaralı yayla. Gito yaylasına çıkarken yemyeşil doğanın, dağlarla birleşip, bulutlarla raks edip sizi sarıp sarmalayan bir havası var. 2070 mt yükseklikte ki Gito yaylasında çıkarken çam ağaçları arasından çıkış yapıyorsunuz. Harika sütlaç yapan bir yerel işletme bile var. Hayaller diyarı Gito yaylasına; Doğu karadeniz yayla turu ve Karadeniz turumuzda  1 saat 30 dk araç yolculuğu ile 4x4 olan minibüs özel aracımız  ile çıkıyoruz. Katılımcı sayımız genel de 8-10 kişi.  Yayladan yukarı 6 saat yürüme mesafesinde göller yöresi de var. Trekking severseniz bu rota kaçmaz. Karadeniz yayla turu, Doğu Karadeniz yayla turu ve Kaçkar trekking turlarımızda mutlka gitiğimiz bu yayla ruhunuzu dinlendirmek için en güzel yerlerden biridir. Sessiz yaylada gezerken sessiz olmanızı tavsiye ederiz. Yöre halkı bu konuda çok duyarlı.

 

Badara Yaylası

 

1850 mt yükseklikteki yayla Rize’ye bağlıdır. Çamlıhemşin’den Gito yaylasına giderken yönünüzü sapaktan sağa döndürürseniz Badara Yaylasına gidersiniz. Harika bir manzara sizi beklemekte. Geniş düzlük üzerine kurulu yayla eskiden Gito Yaylasına çıkanların dinlenmek için kullandıkları yayladır. Günümüzde ise onarılan evleri ile, Yayla olarak kullanılmaktadır. Karadeniz turu programlarımız da gittiğimiz yaylada bizler için hazırlanan yemekleri yiyor ve doğanın keyfini çıkartıyoruz. Çamlıhemşin sakinlerinin vazgeçilmez yemeği olan karalahana çorbasını içemeden ve kırmızı benekli alabalıklarını yemeden dönmemelisiniz. 

 

Pokut Yaylası

 

Bağlı bulunduğu Çamlıhemşin ilçesinden 15 km uzaklıkta olan bu yayla, sırt hattına kurulmuş yapısı, geçmişten günümüze bozulmayan yayla evleri ve doğal dokusu ile bizi karşılamakta. Yayla 2090 metrede bulunuyor. Dünya bitki çeşitliliği incelendiğinde 1800 metre ve üzerinde ağaç yetişmez! Pokut yaylası çamgillerle sizi ihtişamı ile karşılar. Bu doğal ve olağanüstü güzellikler içinde bazen bulut denizi manzarası bazen de tertemiz bir havada muhteşem bir manzara sizi karşılar. Sal yaylasını seyre doyamayacağınız yaylada, konaklama şansıda var. Pokut yaylasında konaklamak için alternatifler mevcut.  Yörenin yöresel lezzetlerini manzara eşliğinde yiyebilme şansınız oluyor. Doğu karadeniz yayla turu ve Karadeniz turu ve karadeniz trekking programlarımızın bazılarında bu yaylada konaklama yapıyoruz. Yaylaya 4x4  arazi aracı ile çıkıyoruz. Bulutların üzerine veya bulut denizi yolculuğu yapmak istiyorsanız Pokut yaylası çok doğru bir seçenektir. Pokut Yaylası ile ilgili yazmış olduğumuz blog yazımızı okumak için tıklayın.

 

Sal Yaylası

 

Pokut yaylasına gelmeden önce Sal Yaylasının sırtı sizi karşılar, 2070 mt bulunan yayla geniş düzükte bulunmaktadır. Düzlüğün etrafına yapılan ahşap evler, etrafında keçiler ve ineklerin otladığı Sal yaylasına gelmek için patikada kısa bir yürüyüş yapmalısınız. Ortan köyü ve Konak köyü sakinlerinin yaylasıdır. Karşında karlı dağları seyrederek, yemyeşil otların içinde, keçi sütünden dondurma, harika sütlaçlar ve yöre hayvanlarının etinden yapılan saç kavurmaları yapan yayla sakinleri sizi ağırlamak için beklemektedir. Manzara harika! karşıda karlı dağlar, sol tarafına baktığınızda Pokut Yaylası ve yayla nın etrafını saran çam ağaçları.  Kemerli kaçkar, kaçkar dağı ve Altıparmak dağlarının  en güzel manzarası sizi beklemekte. Yaylanın keyfine doyamayacak ve ayrılmak istemeyeceksiniz. ‘’ Bulut denizi’’ ne çıkan en güzel yöntem Sal yaylasına çıkmaktır. Doğu karadeniz yayla turlarımızda Sal yaylası ve Pokut yaylasına gitmeden Yayla turu olmaz diyenlerdeniz. Yaylaya çıkış 4x4 araçlar ile 1,5 saat sürmekte. Ama bu manzara için değer. Hazindak yaylası, amlakit yaylasına gitmek istereniz Pokut yaylası sapağından dönmeden devam ederseniz yol sizi Hazindak yaylasına çıkartır. 

 

Palovit Şelalesi

 

15 metre yükseklikten akan ve Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. Şelale yemyeşil  doğanın içinde, akışındaki güzellik ve debisindeki hız ile sizi hayrete düşürecek güzellikte. Döküldüğü yerde minik gökkuşağı bile oluşmakta. Palovit Şelalesi Doğal yaşamın hala çok güzel devam ettiği Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisindedir. Çok sayıda turistin ziyaret ettiği Palovit şelalesinin, sessiz olduğu zamanlarda çevresinde Dağ keçileri, ayılar vb doğal canlıları göreme şansınız var. Karadeniz yayla turu sezonumuz olan haziran- eylül ayları içerisinde Palovit şelalesini geziyoruz. Bio çeşitliliğin çok olduğu karadeniz bölgesinin nadide yerinde; Anıt niteliğinde, doğal çıkma ve tekleme çıkma olarak yetişen Porsuk ağaçları bulunmaktadır. Porsuk ağacı dünya üzerinde en kıymetli ağaçlar arasında yer almaktadır.

 

Hopa

 

Artvin iline bağlı, Gürcistan ile Türkiye sınırında bulunmaktadır. Hopa’ya vardıktan 20 km sonra Sarp sınır kapısındasınız. Liman kenti olması ile farklı bir kültür yapısı vardır. Hemşinliler, lazlar ve Rize’den göç ile gelenlerin yaşadığı bir ilçedir. Artvin iline gitmek için Karadeniz otoyolundan ayrıldığınızda Hopa bağlayıcı bir ilçe görevi görür. Karadeniz yayla turumuzda Gürcistan’a, Artvin, Şavşat ve Macahel bölgesine gitmek için mutlaka geçtiğimiz, yolumuz üzerindeki yerleşim yerlerinden biridir. Kazım Koyuncu’nun mezarını ziyaret etmeden buradan geçilmez! Turlarımızın olmazsa olmazıdır. Şair ceketli çocuk seni seviyoruz. 

 

Artvin

 

Artvin, boğa güreşleri, çeşit çeşit yetişen meyveleri, yaylaları, gölleri, şelaleleri, ormanlık alanları, Murgul bakır madenleri  ve doğal güzellikleri ile anılmaktadır. Çoruh nehrinin kenarından geçip bol bol fotoğraf çekerek yol alıyoruz. Doğu Karadeniz Yayla Turu ve Karadeniz turu programınızda yer alan Artvin’in efsane güzellikteki dönerini, üzümden, armuta kadar meyve ve sebzelerini, Gürcü yemek kültürü ile neredeyse aynı diyebileceğimiz yöresel yemeklerini yemeden dönmemeniz gereken bir bölgedir. Bölge geçmiş dönemde Gürcistan sınırları içinde yer almıştır. Kültür, hayata bakış açışı olarak bakıldığında okumaya verdikleri önem sonucunda, Türkiye’de Artvin’li işadamları, doktorlar, mühendisler vb çok sayıdadır. 

 

Cehennem Deresi Kanyonu

 

Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı olan Cehennem deresi kanyonu, dünyanın en önemli vadilerinden biridir. Kızıl tepelerin içinde doğal oyuklar ile oluşan Cehennem Deresi Kanyonu kuru kanyon özelliği ile meşhurdur. Çağ döneri ile meşhur olan Ardanuça uzaklığı 7 km dir. Vadi oluşum yapısı ve görseli ile Amerika’da bulunan Grand Kanyon’un küçüğünü anımsatmaktadır. Yabancı turistlerin ilgisini çeken Cehennem deresi kanyonu’nun içerisine çıkan patikada kayalıkların içine yürümeli ve doğal olarak oluşan eko ile birlikte şarkı söylemeli, kanyonun en üst noktasına çıkıp manzarayı seyretmelsiniz. Karadeniz yayla turlarımızda Gittiğimiz Cehennem Deresi Kanyonu bu turumuzda çok etkileneceğiniz yerler arasındadır.

 

Şavşat

 

Sakin ve yavaş şehir, bize sorarsanız Döner yiyeceğiniz en güzel yerlerden biri. Artvin sınırları içerisinde yer almaktadır. Karadeniz’in en uç noktasından Hopa sınırından içerilere girmeye başladığınızda sizi Toskana’ya gittiğinizde etkilendiğiniz doğal güzelliğin benzeri ile karşılamakta. Küçük bir merkezi, lezzetli et yemekleri, yöresel tatları ile bizleri sık sık misafir ediyor. Şavşat’ın meşhur dönerini yedikten sonra yaylalarına, köylerine, göllerine şelalelerine gitme vakti. Köyleri 500- 600 yıllık ahşap evlerden oluşmakta. Şavşat Kalesinin oradan döndükten sonra manzara siz içine çekiyor ve İsviçre Alplerine gitmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Dümdüz çayırlar içinde ahşap evler, otlayan inekler, meyve ağaçları, kiliseler ve dağların eteklerine kurulmuş köyler. Macahel trekking, macahel doğa yürüyüşü, Macahel doğa gezisi ve fotoğraf turlarımızda; Balık Göl, Arşiyan Yaylası, Çim Gölü, Boğa Gölleri, Çurupira yaylası ve mısırlı köyü, gorgit yaylası, Gorgit tabiatı koruma alanı, Mereta yaylası, Kuyruklu göl, Lekoban Yaylası, Nagadirev Gölü, Ladivake Yaylası göreceğimiz harika yerler arasında.

 

 

Tibet Kilisesi

 

Artvin’in incisi, Şavşat ilçesi Cevizli mahallesinde yer almaktadır. Meryem Ana’ya adanmış olan bu kilise Bağratlı Kralı Asot Koh tarafından 899 yılında yapılmıştır. Yedi büyük İncil’den birinin burada yazıldığı ve sonra başka yere götürüldüğü anlatılmaktadır. Depremler, yangınlar ve dinamit ile patlatmalar geçirmiş olmasına rağmen küçük bir kısmı ayakta kalmayı başarmıştır. Ceviz, dut, incir, elma, üzüm, mısır vb  ürünlerin yetiştiği Cevizli köyü harika manzara ve Tibet kilisesinin tarihi değerini sınırları içinde barındırmaktadır. Karadeniz yayla turu ve karadeniz turu programımızda yer alan Tibet kilisesi bahçesindeki dutlar ile karşılar bizi. Duvarlarındaki motifleri ve o dönemden kalan frekslerin bir kısmını görebildiğimiz yapı geçmişten günümüze yaşanmışlıklarını göstermek için ziyaretçilerini beklemektedir.

 

Şavşat Karagöl

 

Sahara milli parkı içerisinde yer alan Şavşat Karagöl, 1630 metre yükseklikte her türlü araç ile ulaşabileceğiniz, doğal yaşamın devam ettiği milli parktır. Heyelanlar sonucu oluşan set gölüdür. Yani dağların üzerindeki yamaçlardan arılan kaya ve toprak parçalarının derelerin önünü kapatması ile oluşmuştur. Bu kopmaya depremler yağmurlar, seller sebep olmuş ve bugünkü bakmaya doyamayacağınız göl oluşmuştur. Bölge çam ve ladin ağaçları ile kaplı olup doğal çıkma orman niteliği taşır. Kamp kurmak, gölde kayık keyfi yapmak etrafında yürümek isteyen bölge yaşayanlarını ve bizim gibi butik tur misafirlerini ağırlamaktadır. Gölün içi balıklarla doludur ve göl kenarında kahve içmeden Şavşat Karagöl’den ayrılmamanızı ve bir de kamp kurduğunuzda ayılar ile iyi geçinmenizi tavsiye ederiz.

 

Macahel Bölgesi

 

Macahel yeşil ve doğal cennet. Buraya gitmek için en kolay yol Borçka üzerinden geçmektir. Yol üzerinde Unesco tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen dünya üzerindeki nadir yerlerden birinin içinden geçeceksiniz. Doğal tarım, organik tarım, Kafkas arı ırkı ırkının çoğaltılıp yetiştirildiği, Tema Vakfi’nın eğitimler verdiği, Türkiye’nin üretim değerini doğal üretimle sağlayan harkulade manzarası ile sislerin arasındaki hazinedir. Macahel camili bölgesi Gürcistan ile Türkiye sınırında olup sınır çizgisi ile ortadan ikiye ayrılarak yarısı Türkiye’de diğer yarısı Gürcistan’da kalan güzel bölgemiz. Gürcü kültürünün hakim olduğu macahel de yöresel yemekler sizi beklemekte. Silör, mantı, armut pekmezi, organik bal, tereyağ, fındık, dut, mısır, peynir tavalama, yöresel çorbalar, lezzetler ve güzel sohbetlere hazır olun. Dağların bir tarafı Artvin Şavşat diğer tarafı sizi Borçka’ya çıkarır. Yaylaları ve şelaleleri ile güzelliğine doyamayacaksınız. Macahel bölgesindeki Naçadirev Gölü ile ilgili yazmış olduğumuz blog yazımızı okumak için tıklayın.

 

Maral Şelalesi

 

Macahel bölgesinde, Karçal dağlarının eteklerinde yer almaktadır. 63 metreden dökülür, maral deresinin suyunun tek bir eğim kıvrımı ile dökülmesi ile oluşan şelaleye ulaşmak için 30 dk araç yolculuğu ve 20 dk yürüyüş yaparak şelaleye iniş yapmalısınız. Gördükleriniz sizi büyüleyecek güzellikte. Sonra geri çıkmak gerek tabi. Maral Şelalesine inen patikada  dinlenme alanı mevcut ve çay kahve içebilirsiniz. Akordeon  ile gürcü şarkıları söyleyen genci organize ederek, sizler için çağırıyor ve orada müzik ziyafeti çekiyoruz. Doğu karadeniz yayla ve karadeniz yayla turlarımız da; doğa, sanat ve kültür ziyafeti bizleri bekliyor.

 

Borçka Karagöl

 

Artvin ile Borçka ilçesine bağlı olan Karagöl, Borçka’dan Macahele bir diğer adı ile camili bölgesine giderken ana yoldan sağa saparak ulaşımı mümkünüdür. Milli park statüsündedir. Klaskur deresenin önünü kapatan toprak kaymaları sonucunu doğal olarak oluşan heyelan set gölüdür. Fauna ve flora çeşitliği çok fazla olup doğal yaşam devam etmektedir. Çok sayıda turisti ağırlayan göl yaz ve kış gezilecek yerler arasındadır. Gölün etrafında yürüyüş yapabileceğiniz çok keyifli doğa yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Dileyenler kayık kiralayıp kayık keyfide yapabilir. Gölde balık çok var. Fakat balık tutmak yasak. Karagöl’e gelirken floranın zenginliği ile şaşıracaksınız. Haşlanmış mısır yemeden dönmeyeceğiniz yerler arasındadır. Karadeniz turlarımızda mutlaka uğradığımız Borçka Karagöl’ü Macahel biosfer alanından da görebilirsiniz. 

 

Batum 

 

Gece ışıklı su gösterileri, gece hayatı, gündüz doğal güzellikleri ile ünlü, sınır komşumuz, sakin Gürcistan’ın hareketli şehri Batum. Doğu Karadeniz Yayla Turu, Karadeniz Turu programlarımızda bir gece 5* otelde konaklama yaparak gezdiğimiz güzel şehir. Kahve kokan sokakları ile ünlü Batum’da gezecek çok yer var. Batonik park dünyadaki ağaç ve çiçeklerden en önemli ve yetişmesi farklı iklimlerde zor olan bitki çeşitliğini bulmanızı sağlıyor. Japonya da,  Afrika’da yetişen bir ağacı burada görmeniz mümkün. Çünkü yarı tropikal iklimi sebebi ile burası aslında deniz turizmi içinde tercih edilen bir şehir. Avrupa meydanı, göğe yükselen Kafkasların mitolojik kahramanı Medea Heykeli, Piazza Meydanı, Avrupa Meydanı, Altın renkli Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Meryem Ana Katedrali`ni geziyoruz. Teleferik ile dağın üzerindeki kilise ve aynı zamanda seyir noktası olan alana çıkıyoruz. Batum şehrini üstten görüyoruz. Denize girenlerin çok olduğu bu şehirde, yöresel Gürcü mutfağının lezzetleri ve üzüm suyundan yapılan yerel içecekleri ile ünlü Batum’u geziyoruz.

 

Mençuna Şelalesi

 

Artvin ili Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi doğal güzelliğini hala koruyan nadir yerlerden biridir. Mençuna şelalesine gitmek için Arhavi’den vadiye döndükten sonra Çifte köprüler üzerinden geçerek Kamilet vadisine gidiyorsunuz. Vadinin içinden geçen yolun bittiği yere kadar araç ile gitmek mümkün. Bundan sonrasını sağ tarafa, yukarı doğru yürüyerek ulaşabileceğiniz harika bir şelale. Çay bahçeleri ve kivi bahçeleri arasından geçerek çok keyifli bir rota sizi Mençuna şelalesine ulaştırıyor. Güzelliği ile sizi etkisi altında bırakacak. Bölgenin en güzel lezzetleri; tereyağda alabalık, hamsi ekmeği, karalana sarması, burgi kavurması, turşu kavurması, mısır ekmeği, peynir tavalama, muhlama. Yemeden gelmiyoruz. Doğu karadeniz yayla turu ve karadeniz turlarımızda yer alan Mençuna Şelalesi, sizi de beklemekte.

 

Yorumlar

no-avatar
Mehmet Ürgür

Merhaba, Karadeniz bölgesine uygun araçlar olması çok iyi düşünülmüş. Kocaman otobüsler her yaylaya çıkamıyor ve maalesef trend olmuş yaylalar dışında diğer yaylalar gezilemiyor.

no-avatar
Seylan Senol

Dus Patikasiyla yapmis oldugum karadeniz yaylalar turu yapmis oldugum en guzel gezilerden biriydi butun gezi boyunca harika yerler gorduk ve keyif aldik en kisa surede yeni yollarda bulusmak uzere❤️

no-avatar
Nuran

Sanırım 2018 'de yazın Dogu Karadeniz yayla turuna katılmıştım. Sevgili Asuman'i grubun güzel insanlarını halen sizinle midir bilmem ama sevgili Mesut'u ve sevgili Erkan'i tanıdım.Cok keyifli ,samimi bir hafta geçirdim.Halen de cok özel bir anı olarak hatırlıyorum. Pimpirikli biri olmama rağmen gönül rahatlığıyla çevreme oneriyorum.Dostlukla kalın.Asuman'ın yeri özeldir.

no-avatar
Sibel Saygılı Aracı

Düş Patikasıyla efsaneler ötesi bir deneyim yaşadık! Asuman ablamız mükemmel bir rehber ve mükemmel bir insan, hem bilgisiyle ve bu konudaki tecrübesiyle hem de hoşgörüsü ve anlayışlılığıyla. Barış abimiz de dünya tatlısı, aşırı sevecen bir insan! Rol icabı bazen sinirlenebiliyor hahaha :))) Bu seyehatimizde kendileriyle tanıştık, turdan ve rehberlerimizden hem ben hem eşim o kadar memnun kaldık ki bir kaç ay sonra yine Düş Patikası’yla Likya Yolu’nu yürüdük. Karadenizi görmek ama gerçekten görmek isteyen herkese tavsiye ediyorum, unutulmaz bir deneyim olacak! Her şey için çok çok teşekkürler Düş Patikası!

no-avatar
Rojbin

Tur ile yapılan seyahatlerde herkesin bir beklentisi oluyordur mutlaka ,benim beklentim ekstraların olmadığı ,kaldığımız otellerin merkeze yakın olması ve temiz olması ,yalnız katıldığım turlarda oda arkadaşı ayarlanması ve ekstra oda fiyatı ödememek , rehberlerin bütün katılımcılara aynı ilgi ve alakayı göstermesi , rehberin Bilgi donanımının sağlam olması , bana bir şeyler katması öyle boş bir şekilde sadece bak geç olmayacak bir seyahat aradığım için Düş Patikası diyorum. Yıllardır Yurtiçi ve yurtdışı turlarına katıldım hepsi mi böyle keyifli ve unutulmayacak olacak kesinlikle böyle bir tur . En son ben de Karadeniz turundaydım Karadeniz'i ekstra keyifli yapan rehberimiz Asuman ve kaptanımız Burak teşekkür ediyorum. Adım adım Karadeniz ayak basılmamış yaylalar muhteşemdi. Katılımcı arkadaşlarda öyle huysuz geçimsiz insanlar olmuyor. olmasında bir hafta huysuz insanlar çekilmez:))) Elit bir tur ve elit katılımcılarla virüs sonunda yine yeni yollar demek istiyorum ☺️

no-avatar
Meltem Talukan

Hayatımda unutamadığım ve en güzel geçen turlarda biriydi hiç unutmuyorum harikaydı.

no-avatar
aydın güçkıran

karadeniz turu karadeniz yayla turlarını düş patikasıyla yapacağım için şimdidden mutluyum

no-avatar
Evcim Bilgiç

Düş Patikası ile Karadeniz Turu,butik bir tur programı olması ilgilimi çekmişti.Butik otellerde konaklayıp ,küçük ve konforlu araçlarla yayları görme yetişen bitkiler hakkında bilgi sahibi olma fırsatını elde ettim.Butik bir tur programı olduğu için tura katılan katılımcıları daha iyi tanıma fırsatını elde ettim.Bu tur vesilesi ile güzel dostlar kazandım.Gittiğimiz yerler,yörenin tam anlamıyla yemek kültürünü yansıtan leziz yöresel yemeklerden yeme fırsatını elde ettim.Karadeniz ve yayları deyince vazgeçilmezlerinden tulum eşliğinde horon etme deneyimini yaşamak ayrı bir keyifti. Pokut ve Sal yayları arasında kırmızı mantarların fotoğraflarını çekmek ,Şimşir ormanlarının içinden akan Fırtına Deresinde ayaklarımızı suya sokmanın keyfi,Bulut Şelalesinde suyun sesini dinlerken duyduğum huzuru, Gito yaylasında değişik bitki türlerini incelerken zaman kavramını unutmak.Karadeniz Turu anlatılmaz yaşanması gerekir.Evde olduğumuz bu günlerde hayatın normale dönmesini ile birlikte tekrar gitmek istediğim yerlerin başında geliyor.Teşekkürler Düş Patikası ailesi.

no-avatar
Cemal Ahmet Akçakaya

Düş Patikasının bir kaç turuna katıldım ve açıkçası hem rehberlik hizmetleri hem de gezdiğiniz yöreler ile ilgili bilgi aktarımı muazzam. Karadeniz turu için de tercihimiz Düş Patikası oldu. Özellikle Karadeniz Yayla Turlarını tavsiye ediyorum. Herkesin bildiği gördüğü yaylardan farklı yaylaları size gösterme imkanı sunuyorlar. Bunu herkesin deneyimleyebilmesini isterim.

no-avatar
Derya Şancı

Düş Patikası ile Karadeniz yayla turuna katıldım. 14 kişi ile sınırlandırılmış butik bir turdu. Standart turlarda göremeyeceğiniz muhteşem yaylaları görme şansımız oldu. Hayal gibi bir turdu. Sonrasında yakınlarımı da düş patikası yayla turlarına gönderdim. Çevremdeki herkesin bu muhteşem yayla keşfine çıkmasını tavsiye ederim. Teşekkürler Düş Patikası.

Yorumunuz admin onayından sonra yayınlanacaktır

Yorum Bırak