loading

Uçaklı Mardin Turları

Mardin, Mezopotamya. Kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi, insanoğlunun binlerce yıl güneşe taptığı bu coğrafyaya düzenlediğimiz butik Mardin turlarımız ile Düş Patikası, misafirleriyle merak edilenleri keşfetmeye devam ediyor. Uçaklı Mardin turu programlarımızla inançları, insanları, ibadethaneleri ve ibadet şekilleriyle bu tur ile Mardin’i mercek altına alıyoruz.

Güneş bu topraklara can verir, karanlıktan sonraki ışıktır, iyinin kötüye galibiyetinin simgesidir, yol gösterir ve toprağın bağrını cayır cayır yakarken bereketi de getirir. Güneş Mezopotamya’dır. Güneş bu coğrafyanın imzasıdır, mührüdür. Mardin. Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir. Konumu nedeniyle çağlar boyu Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı olmuş Mardin, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış şehrin en büyük özelliği taş işçiliğidir. Taşlar Mardin’de hayat bulur, dile gelir ve Mardin'in muhteşem hikayesini anlatmaya başlar. Böylesine zengin bir coğrafyanın öyküsünü dinlemek, görkemine şahit olmak için MardinMidyatDara, bölgenin Süryani ve Ezidi köylerini çok detaylı şekilde içine alan Mardin gezilerimizde sizleri de aramızda görmek istiyoruz.

Uygarlıkların Beşiği: Mardin

Dünyanın hiçbir yeri Anadolu gibi renkli bir tarihe sahip değildir. 

Özellikle de Mezopotamya kadim uygarlıkların beşiği, her şeyin başladığı topraklar, ilklerin bölgesi olmuştur. Bu topraklar üzerindeki en özel ve güzel şehir olan Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı Mardin ise çağlar boyu kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış, zarif ve etkileyici taş dokusunu, geleneklerini, sanat ve zanaatlarını günümüze kadar koruyabilmiştir.

Başı gökyüzüne değen sarp bir kalenin eteklerinden karşısında uçsuz bucaksız uzanıp giden Mezopotamya Ovası’nı seyreden Mardin görkemli tarihi, hiçbir yerde benzeri olmayan tarihi binaları, çarşıları, dar sokakları, taş evleri, eşsiz mutfağı, el sanatları, zanaatları, sıcak kanlı insanları ile hikayelerini dinlemeniz için sizleri ağırlamayı bekliyor.

2020 Mardin Turlarımızda Göreceğiniz Yerler

2020 Mardin turu programlarımız ile Mardin ve ilçelerini, Süryani ve Ezidi köylerini detaylı şekilde geziyoruz.

Mardin turlarımızda Mardin merkezde eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı, Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi, Artuklu dönemi önemli medreselerinden olan Zinciriye Medresesi, yine Artuklu dönemi önemli eserlerinden Ulucami ve Latifiye Camii, Mardin’in en önemli Süryani kilisesi Kırklar Kilisesi, şehrin en güzel kiliselerinden olan Mort Şmuni Kilisesi, Osmanlı döneminde Hamidiye Milis Alayları Kışlası olan şimdiki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, şehrin merkezinde bulunan Mardin MüzesiCumhuriyet Meydanı, Mardin’in sembollerinden olan Kız Meslek Lisesi Kapısı, Güneydoğu’nun güzel çarşılarından Mardin Çarşıları (Marangozlar, Bakırcılar, Kuyumcular Çarşıları vb), Süryani taş ustalarının el emeği göz nuru Mardin EvleriMarangozlar Kahvesi Mardin turu gezisi kapsamında gezip göreceğimiz önemli yerlerden bazılarıdır.

Mardin turlarımızda ayrıca Midyat’ta Turabdin Bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı, Midyat Merkez'de şehrin sokakları, Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat'ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi ve Midyat Çarşıları görülecek yerlerden bazıları. Midyat civarındaki bazı Süryani ve Ezidi köyleri de Mardin turumuzun önemli bir parçası oluyor.

Eski çağlarda Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis Antik Kenti, kaya mezarları, sarnıçlar, zindan ve köy ziyaretleri de Mardin turumuzun önemli bir parçası.

Mardin turumuzun önemli bir başka ziyaret noktası da tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Mezopotamya’nın payitahtı NusaybinSuriye Kamışlı Sınır KapısıNusaybin Tren İstasyonu, tarihi Nusaybin Okulu KalıntılarıMor Yakup KilisesiKaçakçılar Çarşısı ve Mezopotamya Ovası’na bakan İzlo Dağları’nın sarp yamaçları üzerine kurulmuş olan Mor Augin Manastırı ile bölgedeki bazı Süryani köyleri Mardin turumuzda göreceğimiz yerlerden bazıları.

Mardin’de Ne Yenir?

Mardin turumuzun en önemli bölümü de eşsiz Mardin mutfağını deneyimlemek elbette.

Mardin mutfağı özelliğini, gelmiş geçmiş tüm uygarlıkların kültür birikiminden, yörede yetişen baharatların çeşitliliğinden, et ile bulgurun ve çeşitli sebzelerin nefis uyumundan, yemekler yapılırken gösterilen özenden ve hazırlık süresinin uzun bir zaman dilimine yayılmasındaki mistik havadan alır.

Yöreye özgü yemekler arasında kaburga dolması (içi pilavla doldurulmuş kuzu kaburgası), Süryani dobo (Süryanilere has bir et yemeği, en değerli misafirler için hazırlanır ve mutlaka bulgur pilavı ile sunulur), maklube (kuzu eti, patates, patlıcan ve pirinçten yapılan baharatlı bir yemek çeşidi, Şam böreği olarak da adlandırılan sembusek (kapalı lahmacun), kıtelraha / ikbebat (haşlanmış Süryani içli köftesi), kibbe – ‘irok (kızartılmış içli köfte), kibbeh (işkembe dolması), lebeniye (yoğurtlu buğday çorbası), alluciye (ekşili erik yahnisi), incasiye (pekmezli erik tavası) sayılabilir.

Mlebbeys (badem şekeri)leblebikhbeyz kavi (bir çeşit peksimet), keşkek, zerde, cevizli sucuk, kliçe(Süryani çöreği, iki çeşit yapılır, sıvı yağla yapılanı oruç ve perhiz içindir), helva çeşitleriHarire (pekmezle yapılan bir Süryani tatlısı), cevizli tatlılar Mardin mutfağının diğer lezzetlerinden bazılarıdır.

Tüm yörenin üzüm bölgesi olması nedeniyle şıra, pekmez ve Süryani şarabının tadı başkadır. Zahmetli bir hazırlama süreci isteyen mırra ise Mardin’e özgü bir kahvedir.

Mardin’den Ne Alınır?

Geçmişten günümüze farklı dini inançlar ile gelenek ve göreneklerini çağdaş bir anlayış içinde sürdürmekte olan Mardin, bu çeşitliliğin bir yansıması olarak el sanatlarının da beşiğidir.

Adı Mardin ve Midyat’la birlikte anılan gümüş işçiliği telkâri takılar, altın takılar, Süryani nazar boncuğu, camaltı boyamacılık eseri şahmeran figürleri, bakır ve ahşap eşyalar, Halep, Bıttım, Menengiç, Defne ve Badem sabunu, Mardin bademi ve mavi badem şekeri, Süryani çöreği, Safran çayı, Süryani kahvesi ve yöreye has değişik kahve çeşitleri Mardin kültür turu gezilerinizde deneyimleyip hem kendinize hem de hediye olarak sevdiklerinize satın almak isteyeceğiniz başlıca ürünlerdir.

Daha önce yorum yapılmamış, ilk yorumu yapan siz olun
Yorumunuz admin onayından sonra yayınlanacaktır

Yorum Bırak