İran Turu

TUR HAKKINDA
İran turu ile hem dünyanın en eski uygarlıklarından biri olan İran’ı hem de tarihi ve yaşam biçimi ile tüm turistleri cezbeden bu eşsiz coğrafyayı beraber keşfediyor, bu muhteşem İran turuna herkesi bekliyoruz.

Deneyimli seyyah Özcan Yurdalan ile birlikte yaptığımız İran turu gezisinde diğer turistik turların tersine, gidilen mekanları tüketmeyi değil, yeniden üretmeyi önemsiyoruz. Düş Patikası olarak diğer tüm turlarımızda olduğu gibi İran turlarında da yolculuk izlenimlerimizin yaratıcılığımızı ortaya çıkarmasına fırsat veriyor; anılarımızı sözle, görüntüyle ya da yazıyla kalıcı hale getirmek için imkan yaratıyoruz. Katılımcılarımıza özel ilgi alanlarını değerlendirecek koşullar sağlıyoruz. İran’ın hem tarihi hem de doğal güzelliklerini ölümsüz hale getirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

İran turlarımızda isteyen katılımcılar İran turu liderimiz Özcan Yurdalan’la fotoğraf yorumları yapabilir, seyahat kültürü ve tarihi sohbetlerine katılabilir, gezi edebiyatına dair değerlendirmelerde bulunabilir ve her zaman yol halleri üzerine konuşarak, İran turu izlenimlerimizi beraber paylaşabiliriz.

İran turumuza katılan tüm katılımcılarla birlikte bu eşsiz yolculuğu üretmeye özen gösteririz.


1.Gün: İstanbul - Tebriz
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul'dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. 23:00’dan itibaren İstanbul Havalimanı’nda THY kontuarında buluşacağız. 


2.Gün: Tebriz - Urumiye
THY'NİN TK882 sefer sayılı uçağıyla 01.15'de İstanbul'dan Tebriz'e hareket edeceğiz. Tebriz’e günün ilk saatlerinde 04:20’de varacağız. Hava alanında bizi karşılayacak aracımız ve yerel rehberimizle birlikte bir gece önceden odaları ayrılmış otelimize giderek istirahat edeceğiz. Kısa bir dinlenmeden sonra aynı gün kahvaltıdan sonra Tebriz’i dolaşmaya başlayacağız. İpekyolu’nun parlak dönemlerinde kurulan çarşı doğudaki kapalı çarşıların en büyüklerinden biri. Bugün de bütün canlılığıyla Tebrizlilere hizmet veriyor. Göğ Cami’yi ve şehrin sokaklarında günlük yaşamı gördükten sonra Kapadokya benzeri Kendovan Köyü’ne gideceğiz. Burada köylülerin öğrettiği kuru meyveler, pestiller ve ballardan tadacağız, peri bacalarının içindeki evlere gireceğiz. Konaklama ve akşam yemeği için günün erken saatlerinde yerleştiğimiz otelimize döneceğiz.

 

3.Gün: Tebriz - Culfa - Tebriz - Tahran
Kahvaltıdan sonra Tebriz’in kuzeyine Ermenistan sınırına doğru gideceğiz. Culfa turunda St Stephanus Kilisesi’ni ve Aras Nehri’nin aktığı güzel vadileri göreceğiz. Akşamüstü Tebriz’e döneceğiz ve tren istasyonuna gideceğiz. 

Konaklama: Tebriz-Tahran Tren (dört kişilik yataklı kompartımanlarda)

 

4.Gün: Tahran
Sabah Tahran’a varacağız. Kahvaltıdan sonra Tahran Turumuzda şehri dolaşmaya başlayacağız. İran’ın başkenti Tahran bir müzeler kenti. Modern şehirde trafik problemi had safhada. Modern bir şehir olan Tahran’ın merkezindeki kalabalık caddelerde dolaşacağız. Gülistan Sarayı’nı, Kapalı Çarşı’yı ve Mücevher Müzesi’ni göreceğiz.

 

5.Gün: Tahran - İsfahan
Kahvaltının ardından Kaşan’a hareket edeceğiz. MÖ.4.yy’dan beri insan yerleşimlerine sahne olmuş Kâşan, eşsiz sivil mimari örneği olan geleneksel evleriyle saray misali muhteşem yapılarıyla ünlü. Kaşan turumzuda Çöl ortasında bir vaha olan Kaşan’ın sokaklarını gezeceğiz, müze evlerde dönemin yaşam biçimi ve gelenekleri konusunda gözlem yaparak bilgi alacağız. Şehirden ayrıldıktan sonra İsfahan’a doğru yola devam edeceğiz. Yol üstündeki bir sapakta istikametimizi dağlara doğru çevireceğiz. Abyaneh Unesco’nun desteğiyle onarılmış bir dağ köyü. Abyaneh’liler yüzlerce yıldır geleneksel giysileri ve yaşam biçimleriyle Abyaneh’i özgün bir mekan olarak korumayı bilmişler. Köyün dar sokaklarında gezineceğiz fotoğraf çekme ve sohbet etme imkanımız olacak. Konaklama İsfahan. Tahran - Kaşan 249 km 2,5 saat. Kaşan - İsfahan 210 km 2,5 saat (+6 saat yoldaki ziyaretler)

 

6.Gün: İsfahan
Sabah İsfahan turumuz ile bu nadide şehri gezmeye başlayacağız. Safevilerin efsanevi başkenti İsfahan “Nısf-e Cehan” yani dünyanın yarısıdır. Siose, Çhubi, Khacu köprüleri, Azadi Çayhanesi ve Charbagh Caddesi ile Chehel Sütun Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan meydanı’nda, Kapalıçarşı’da ve Zayende nehri boyunca yürüyüşler yapacağız. Şehrin gecesini Zayende nehri kıyısında yaşayacağız.

 

7.Gün: İsfahan - Yezd
Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam edeceğiz. Vank Katedralini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Yezd’e doğru yola çıkacağız. Yolda Meybold’ uğrayacağız, Kervansaray’ı ziyaret edeceğiz. Yakchal denilen buz deposunu göreceğiz. Gece geç saatlerde Yezd’de olacağız. Konaklama Yezd. İsfahan - Yezd 314 km. 4 saat (+4 saat yoldaki ziyaretler)

 

8.Gün: Yezd
Yezd, dünyanın yaşayan en eski kentlerinden biri. Yezd turumzuda Dar sokakları, ilginç binaları ve yüzlerce yıldır kullanılan doğal serinletme sistemi olan Badgirleriyle UNESCO tarafından dikkatle İzlenen bir kent. Cuma Camii’ni, Zerdüştlerin kutsal ateş Tapınağı’nı, Amir Çakmak Külliyesi'ni, Cami Mescid’i ve Sessizlik Kuleler'ini ziyaret edeceğiz. Konaklama Yezd.

 

9.Gün: Yezd - Şiraz
Sabah Şiraz’a doğru yola çıkacağız. Abarkuh’da anıtsal sedir ağacını görmek için duraklayacağız. Şiraz turumuzda, Persepolis’i ziyaret edeceğiz. Unesco korumasındaki şehir M.Ö. 6.YY’da ı. Darius tarafından kurulmuş. Antik kent, Pers uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Çarpıcı kabartmalar ve saray kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Persepolis'ten sonra bir saat mesafedeki Şiraz’a giderek akşam saatlerinde otelimize yerleşeceğiz. Konaklama Şiraz. Yezd - Şiraz- 425 km 5 saat.

 

10.Gün: Şiraz
Tam gün güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız bir zamanların Saltanat kenti Şiraz, Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirmani’nin şehridir. Kerim Han Kelesi’yle birlikte zengin çarşısı, Saray’ı Müşir Bedesteni, renkli cam bezemeleriyle Naser Al Molk Camii, Şii geleneğinde büyük bir yeri olan Şah Cerah türbesi, İran ünlü şairi Hafız Şiraz-ı’nin Türbesi'ni ve sivil mimari örneği olan Narencistan’ı göreceğiz. Saat 23:00’da havaalanına hareket edeceğiz.


11.Gün: Şiraz - İstanbul
Türk Hava Yolları'nın TK885 sefer sayılı uçuşu ile Şiraz’dan saat 01:45'te İstanbul Havalimanı'na uçuyoruz. İstanbul varış saat 05:20. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

İran Turu

Son 10 Kişi
USD 1.900,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

THY İle İstanbul - Tebriz Uçak Bileti
THY İle Şiraz - İstanbul Uçak Bileti
9 Gece Oda Kahvaltı Konaklama
İstanbul Ev Havaalanı Transferi
Tebriz - Tahran Tren Bileti
Rehberlik
Kahvaltılar
Özel Aracımızla Şehirlerarası İletişim
Araç İçi İkramlar
Seyahat ve Kaza Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Yurtdışı Çıkış Harcı
Bahşişler
Öğlen ve Akşam Yemekleri
Programda Bulunan Müzelerin Giriş Ücretleri ( Yaklaşık 60 Dolar )

Hareket Saatleri

  • 18.00 İstanbul Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi