Koca Mustafa Paşa Samatya Turu

TUR HAKKINDA

 

Koca Mustafa Paşa  Samatya Turu, Balıkların ağlardan selelere düştüğü yerdir Samatya. İstanbul'un başka ve gerçek yüzü. Kültür dolu, farklılık dolu, hayat dolu. Cerrahpaşa turu, acılardan mutluluklara acılan kapılara bügünün bakışı ile gezeceğimiz İstanbul turudur. Yerel lezzetler, istanbul'un İstanbul olduğu günlerden beri yaşıyan yerli haklı ile dünyanın her yerinden gelen göçmenleri ağırlayan başka bir yönü. Ahenk içinde devam eden yaşam. Mahalle kültürünün olduğu eski istanbul'un hazinesi. Kültür ve yaşam dolu turumuzu sizler için hazırladık. 

 

Tur Programı
Saat 10.00’da Cerrahpaşa Hastanesi önünde buluşuyoruz. Fatih ve Süleymaniye Külliyeleri'nden sonra İstanbul’un üçüncü büyük külliyesi olarak bilinen Haseki Külliyesi ilk ziyaret noktalarımızdan olacak. Haseki semtinde, yani Hürrem Sultan’ın mahallesindeyiz. Ardından Cerrah Paşa Külliyesi’ni ziyaret ediyoruz. “Cerrahpaşa” diye bilinen Mehmet Paşa, III. Murat zamanında saray cerrahlığı yapmıştır. III. Mehmet’in sünnetini başarılı bir şekilde yaptığı için onun zamanında da yüksek makamlarda bulunmuş hatta 1598’de 9 ay sadrazamlık yapmıştır. Külliye: camii, kütüphane, türbe, hazine, şadırvan, sebil ve çifte hamamdan oluşuyor. Külliye hakkında bilgi aldıktan sonra Gevher Hatun Sultan Medresesi, Arkadios Sütunu, Canbaziye Camisi’ni ziyaret ediyoruz. Osmanlı Bankası arşiv binası olan ve mimarlık tarihimizin en önemli mimarlarından Mongieri’nin eseri olan Bulgur Palas’a gidiyoruz. Sonrasında Cerrahpaşa Hastanesi, Eski Adli Tıp Kurumu, Davutpaşa Külliyesi , Aziz Nesin, Fatma Girik, Oğuz Aral ve Perran Kutman’ın mezun olduğu , Hekimoğlu Ali Paşa Külliyesi, Sümbül Efendi camisi olarak da bilinen Koca Mustafa Paşa Külliyesi ve yol üzerinde daha nice yapılar ve hikayeler...
Rotamız üzerinde bulunan Samatya /Psomatia ,Sulu Manastır / Surp Kevork Kilisesi, Studios Kilisesi /İmrahor Camisi, Yedi Kule Zindanları, Altın Kapı’ya göz gezdiriyoruz.
Safa Meyhanesi’nin ardından Yedikule’de turumuzu noktalıyoruz.

Koca Mustafa Paşa Samatya Turu

Son 10 Kişi
TL 550,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Rehberlik
Kulaklık Dinleme Sistemi
Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Müze Girişleri
Kişisel Harcamalar
Öğlen Yemeği

Hareket Saatleri

  • 10.00 Cerrahpaşa Hastanesi önü
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi