Moskova & St. Petersburg Turu

Beyaz Gecelerde Rusya Turu

TUR HAKKINDA

 

Rusya'nın büyüleyici atmosferini keşfetmek isteyen gezginler için Beyaz Gecelerde Rusya Turu, unutulmaz anılar biriktirmeyi vaat ediyor.

 

Moskova ve St. Petersburg arasında yaptığımız bu benzersiz yolculuk, tarihle modernitenin muhteşem buluşmasını sunuyor. Moskova'nın kozmopolit enerjisi ve tarihi anıtlarıyla başlayan bu serüven, St. Petersburg'un zarif zarafeti ve bohem atmosferi ile zirveye çıkıyor.

 

Beyaz Gecelerde Rusya Turu, bizi çarşıların gizemli sokaklarından, tarihi sarayların ihtişamına, sanat galerilerinden muazzam katedrallere kadar sürüklüyor. Bu yolculuk, Trans-Sibirya Demiryolu'nun başkenti Moskova'nın gizemli Kremlin'inden başlayarak, Neva Nehri kıyısında dans eden beyaz gecelerin büyüsüne kapılmamızı sağlayacak.

 

Özellikle yüksek enlemlerde bulunan bölgelerde yaz aylarında güneşin batmadığı veya çok kısa süreli bir batışın ardından hemen doğduğu belirli tarihlerde, Rusya'nın büyülü doğasını ve geceleyin bile süregelen güneş ışığıyla aydınlanan manzaralarını deneyimleme şansı bulacaksınız. Beyaz Gecelerde Rusya Turu ile Rusya'nın büyüsüne kapılın, eşsiz bir deneyimle tanışın.

 

TUR PROGRAMI

 

1.Gün: İstanbul – Moskova
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havalimanı’na geçiyoruz. Tüm misafirlerimizle THY kontuarı önünde saat 05:00'de buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Hava Yolları’nın TK 0413 sefer sayılı 07:10 uçağı ile Moskova’ya hareket ediyoruz. Dünya tarihinin önemli olaylarının yaşandığı, siyasi ve toplumsal olaylara sahne olmuş tarihi merkez Kızıl Meydan ile gezimize başlıyoruz. Sonra sırası ile renkli St. Basil Katedrali, Lenin Mozolesi, Minin ve Prens Dimitry Heykeli, Lobnoya Mesto, Nikolskaya Kulesi, Bolşoy Tiyatrosu görülecek yerler arasındadır. Gezimizin ardından otelimize geçiyoruz.

 

2.Gün: Moskova – Kremlin Sarayı – Novadieviçe Manastırı
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası şehir gezimizde 1505 – 1508 yılları arasında yapılmış Kremlin Sarayı ile başlıyoruz. Gezimizde; Saray bahçesindeki 9 kilise, 156 çanı ile Çan Kulesi, 2 ton gümüş ve 25 kg altın kullanılarak yapılan 201.924 Kg ağırlığındaki Çar Çanı, 1586 yılında yapılan ancak hiç kullanılamayan 15 ton ağırlığındaki top ve 1 ton ağırlığındaki gülleler görülecekler arasındadır. Stalin tarafından 1931’de başlatılan, iç mimarisi, dekorasyon, hız ve organizasyon bakımından dünyanın en güzel metro istasyonlarını göreceğimiz gezimize başlıyoruz. Metrodan iniş durağımız Arbat Sokağı Durağı olacak. Moskova’nın ortasından geçen, trafiğe kapalı, bir ucundan diğer ucuna kadar zevkle yürünen, Rus sosyetesinin uğrak yeri Arbat Sokağı’nı gezdikten sonra öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği sonrasında ise Rusya’nın en büyük ressamlarının resimlerinin sergilendiği Tretiyakov Devlet Galerisi’ni gezecek sonrasında Novadieviçe Manastrı ve Nazım Hikmet’in mezarının da bulunduğu Ünlüler Mezarlığı’nı gezeceğiz. Nostaljik bir gün sonrasında otelimize geçeceğiz.

 

3.Gün: Moskova – Hızlı Tren – St. Petersburg – St. Isaak Katedrali – Voskresenıa Khrıstova Kilisesi (Kanlı Kilise)
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından Tren Garı’na gidiyoruz ve saat 09:30’da St. Petersburg hızlı trende yerimizi alıyoruz. Saat 14:00 gibi Çarlık Rusya’sının başkenti, saraylar, kanallar ve köprülerle süslü St. Petersburg’a varıyoruz. Bugün gerçekleşecek şehir turumuzda; Eski Liman Fenerleri, Darphane, Saat Kulesi, Deli Petro’nun Heykeli, Amirallik Binası ve Avrora Zırhlısı görülecek yerler arasındadır. Vatikan’daki St.Pietro ve Londra’daki St.Paul Katedrallerinden sonra Avrupa’nın 3. büyük katedrali olan St. İsaak Katedrali’ni ziyaret edeceğiz. Fransız mimar A. Ricard de Montferrand tarafından 1818-58 yıllarında yapılmıştır. Ortodoks kiliselerinin en güzeli olarak bilinen katedrali gezdikten sonra Voskresenia Khristova Kilisesi’ne geçeceğiz. 1883 -1907 yılları arası yapılan kilise diğer Ortodoks kiliselerinden çok daha farklıdır. Kilise yakınında III. Alexandr’ın suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle “Kırmızı”ya boyanmıştır. Kuru soğana benzer kubbeleri ve diğer mimari özellikleri ile Kızıl Meydan’daki Vasily Katedrali’ne benzemektedir. St. Isaac Katedrali’nden sonra en önemli ikinci mabettir. Gezimizin ardından otelimize geçeceğiz.

 

4.Gün: St. Petersburg – Hermıtage – Petergoff – Kazan Katedrali
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası yürüyerek yapacağımız şehir turunda; St.Petersburg’un Champs Elysees’si olarak kabul edilen Nevsky Caddesi’nde yürüyerek Saray Meydanı’nı geçip Kışlık Saray’a gidiyoruz. 1905 yılında ilk Rus Devrimi’nin başladığı Saray Meydanı ve üç milyonun üzerinde sanat eserine sahip Hermitage Müzesi’ni geziyoruz. Leonardo, Raphael, Michelangelo, Rubens, Van Dyck ve Remrandt gibi tanımış sanatçıların eserlerini yakından görme olanağı yakalıyoruz. Öğle yemeği için verilecek serbest zaman sonrası yaklaşık 40 dakika sürecek yolculuğumuz sonrası yazlık saray olan Petergof Sarayı’na varıyoruz. Planlarını Petro’nun kendi çizdiği, Versay Sarayına rakip bina ve bahçeleri Fin Körfezine bakan, 150 anıtsal çeşme, 4 şelalenin süslediği muhteşem bir bahçe düzenlemesi ile Rus sanat ve mimarisinin doruk noktası olarak kabul edilen Petergof’u geziyoruz. 1714’de ünlü İtalyan mimar Rastrelli’nin inşa ettiği saray, 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş ancak savaş sonrası ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiştir. Petergof gezimiz sonrasında St. Petersburg’a geri dönüp Kazan Katedrali ile gezimize devam ediyoruz. Katedral, İmparator 1. Paul tarafından 1801-11 yılları arasında Roma gezisinden sonra Vatikan’dan etkilenerek yapılmış ve San Pietro’nun bir kopyasıdır. Katedralin, Katolikliğin merkezine benzemesi Ortodoksların ilk başta tepkilerini çekse de kent Fransız işgalindeyken Rus zaferinin simgesine dönüşüp halkın gönlüne taht kurmuştur. 1876 yılında öğrenci gösterileri ilk bu meydanda başlamıştır. Sanat dolu bir gün sonrası otelimize geri dönüyoruz.

 

5.Gün: Puşkin Kasabası – Peter & Poul Kalesi – İstanbul
Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Çar Köyü olarak bilinen Puşkin Kasabası’na hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saat sürecek yolculuktan sonra Çar Köyü’ne varıyoruz. Büyük Petro’nun karısı I. Katerina zamanında başlamış ve günümüze kadar baştan sona 6 defa yenilenmiş saray, İtalyan asıllı Mimar Rastelli’nin iç dekorasyonunu yaptığı 846 metrekare Balo Salonu süslemeleri için 100 kilo altın harcanmıştır. Sarayın en dikkat çekici yanı ise gizemli hikayesi ile “Kehribar Odası” dır. Vereceğimiz öğle yemeği molası sonrası St. Petersburg gezimize devam ediyoruz. Peter&Paul Kalesi ve Katedrali’ni geziyoruz. İsveç Donanmasına karşı savunma amaçlı planlanmış ancak siyasi tutukluların hapsedilmesi nedeni ile “Ünlüler Hapishanesi” olarak da adlandırılan kalede; Peter’in isyankâr oğlu Alexei, Dostoyevski, Gorki, Troçki ve Lenin’in ağabeyi Alexander gibi ünlü kişiler mahkum olmuşlardır. Ardından, St.Petersburg’un farklı güzelliklerini göreceğimiz, romantik kanalların arasında dolaşacağımız keyifli bir tekne gezisinin ardından akşam yemeği için serbest zaman veriyoruz.

 

6.Gün: Puşkin Kasabası – Peter & Poul Kalesi – İstanbul

Akşam yemeğinin ardından havalimanına hareket ediyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerinin tamamlanmasının ardından THY TK 404 sefer sayılı uçuşu ile 01:05’de İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 05.00 da İstanbul’a varışımızın ardından İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz. Yeni gezilerde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Moskova & St. Petersburg Turu

Son 10 Kişi
EUR 1.630,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

İstanbul – Moskova / St. Petersburg – İstanbul THY Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti
İstanbul Ev Havaalanı Transferi
4* Otellerde konaklama Azimut Hotel St.Petersburg - Hotel Moscow Krasnoselskaya

Otellerde 4 sabah kahvaltısı
Moskova – St. Petersburg yüksek hızlı tren bileti
Müze ücretleri
Tekne gezisi
Havalimanı, şehir ve konaklama vergileri
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
Zorunlu yerel rehberlik hizmeti
Programda belirtilen tüm transferler
Seyahat ve sağlık sigortas
Kulaklık dinleme sistemi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Öğlen Yemekleri
  • Akşam Yemekleri
  • Yemeklerde Alınan İçecekler
  • Yurt dışı çıkış harcı – 150 TL
  • Rusya Vizesi (80 Euro)
  • Kişisel Harcamalar

Hareket Saatleri

  • İstanbul Havalimanı saat: 05:00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi