Nazım Hikmet'in Balkan Serüveni Turu

TUR HAKKINDA
DÜŞ PATİKASI EDEBİYAT ve KÜLTÜR TURLARI SERİSİ

Nazım Hikmet’in Balkan Serüveni Etkinlik Yönetmeni & Anlatıcısı: Nebil Özgentürk Etkinlik Rehberi & Koordinatörü: Hakkı Kaya Ocakaçan

Etkinlik Teması: Mavi gözlü Dev - Nazım Hikmet’in Balkan Serüveni

Çokkkk yorgunum beni bekleme kaptan... Beni o Mavi Liman’a çıkaramazsın. Bir vapur geçer Boğaz’a doğru. Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Gülhane parkı... ve Mehmettt sana sesleniyorum. Dizelerini Bulgaristan Varna’da Yazdı. O dizelerin izini sürmek ve bu heyecana ortak olmak için, Bulgaristan’a gidiyoruz. Bulgaristan turumuzda; Nazım’ın 1950’li yıllarda Bulgarlstan’da, Türklerin yoğun yaşadığı köylerde... o günlerden bugüne... Balkan turumuzda, Nazım’ın yoğun günler ve dostluklar yaşadığı, anılar biriktirdiği Sofya, Varna, Deliorman ve Kırcaali’den izler, hatıralar yollar bizleri bekler.

 

1.Gün: İstanbul - Burgaz - Varna
Edebiyat ve Kültür turumuzda sabah saat 06.30 da misafirlerimizle buluşarak sınıra doğru yola çıkıyoruz. Selim Paşa’da yarım saatlik molanın ardından sınır kapısına varıyoruz. Gümrük ve pasaport işlemlerimizi tamamlayıp Bulgaristan’a griş yapıyoruz. Burgaz’da öğlen yemek molası ve şehir turu sonrasında Varna’ya hareket ediyoruz. Varna şehir turumuz esnasında Varna Katedrali, Seagarder (Deniz Bahçesi), Nazım Hikmet’in kaldığı otel ve Nazım Hikmet’in bir çok şiirin yazdığı Varna Limanı görüp otelimize gidiyoruz.


2.Gün: Varna - Balçik - Ruscuk
Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Nazım’ın hayatındaki en önemli şiirleri yazdığı şirin kasaba Balçik’a hareket ediyoruz. Balçik turumuzda şehir gezimiz ve Nazım Hikmet’in burada yazdığı şiirleri ve buradaki yaşamını andıktan sonra Ruscuk’a doğru hareket ediyoruz. Kültür turumuza devam ederken yolumuzun üzerinde Şumnu’da Nazım Hikmet Kültür Merkezini ziyaret ediyoruz. Daha sonra yola devam ederek Tuna kıyısında Mitatpaşa’nın yaşadığı Ruscuk’a ulaşıp otelimize yerleşiyoruz.


3.Gün: Ruscuk - Sofya
Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Ruscuk şehir turumuzu yapıyoruz. Rusçuk turumuzun ardından Ruscuk’tan ayrılarak Tarnovo – Veliko üzerinden Sofya’ya ulaşıyoruz. Sofya. Şehir turumuz sırasında Balkanların en büyük kilisesi olan Alexsander Nevski Katedrali, Milli Kütüphane, Sofya Üniversitesi, neoklasik stilde yapılmış olan Bulgar Milli Tiyatrosu, Eski Sofya, Rotonda Kilisesi ve Aya Nedelya Kilisesi bulunmaktadır. Ardından yazarımız Nebil Özgentürk’le birlikte Nazım'ın Sofya'da çok beğendiği iki noktayı ziyaret edeceğiz. Vitosha Caddesi ve Borisova Gradina Parkı... Buralarda Nazım’ın şiirlerini okuyacağız. Sofya’daki Nazım Hikmet temaslarımızın ardından Nebil Özgentürk ile vedalaştıktan sonra otelimize yerleşerek dinleniyoruz.


4.Gün: Sofya - Filibe - Kırcaali - İstanbul
Kahvaltımızın ardından Sofya’daki son gezilerimizi yaparak. Filibe’ye hareket ediyoruz. 4000 yıllık geçmişi sahip olan Filibe’de eski şehri gezdikten sonra Nazım Hikmet’in ziyaret ettiği ve Türklerin yaşadığı Kırcaali’ye ulaşıyoruz. Kırcaali gezimizin ardından İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Nazım Hikmet'in Balkan Serüveni turumuzda akşam saatlerinde İstanbul’a ulaşmış oluyoruz.

Nazım Hikmet'in Balkan Serüveni Turu

Son 10 Kişi
EUR 520,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Rehberlik
3 Gece Konaklama
3 Kahvaltı
Tüm Tur Esnasında Klimalı Konforlu Özel Araç
Yerel Rehber
Araç İçi İkramlar
Seyahat Sigortası
Hijyen Kiti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle ve Akşam Yemekleri
Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
Otel Extraları ve Kişisel Harcamalar
Yurtdışı Çıkış Harcı ( 50 TL)
Vize Ücreti ( 120 Euro )

Hareket Saatleri

  • 06.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi
  • 07.00 Mecidiyeköy Ziraat Bankası
  • 07.30 İncirli Ömür Plaza
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi