Özcan Yurdalan ile Vietnam Kamboçya Turu

Yazarıyla Yolculuklar

TUR HAKKINDA


Vietnam ve Kamboçya. Bu iki ülke, olağanüstü coğrafi yapısı, halklarının kültürel zenginliği ve derin tarihsel kökleriyle yeryüzünün özgün köşeleri arasında yer alıyor. Yolculuğumuz, bu ilginç coğrafyayı hissedebilmek, günlük yaşama ve kültürlere yakından tanık olabilmek için sakin tempoda seyredecek. Yerel pazarlara uğrayacağız, efsanevi Mekong Deltası'nda ve ilham verici Halong Körfezi'nde teknelerle yol alacağız. Biri Vietnam içinde olmak üzere iki kez uçak yolculuğu yapacağız. Karayolundaki aracımızı ise sadece bir yere varmak için değil, yolların tadını çıkarmak için kullanacağız. Yolculuğumuz, iki ülkenin zengin mutfaklarından farklı lezzetleri tadabilmek için de programlandı. Her yolculuğumuzda olduğu gibi turistik olana değil, hayatın gerçek yüzüne itibar edeceğiz. Ama en önemlisi, geriye özlenecek bir şeyler bırakmayı ihmal etmeyeceğiz.

 

TUR PROGRAMI

 

1.Gün: İstanbul – Hanoi
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul'dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak İstanbul Havaalanı'na gidiyoruz. İstanbul Havaalanı'nda saat 23.00'te Türk Hava Yolları'nın kontuarı önünde buluşuyoruz. Biniş kartlarımızı alıp bagajlarımızı teslim ettikten ve pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra TK164 no'lu uçuş ile saat 01.25'te Hanoi'ye hareket ediyoruz. Hanoi'ye varış saatimiz 14.55 olacak. Pasaport işlemlerinin ardından aracımızla şehre hareket edeceğiz. Hanoi'den ilk sokak izlenimlerini edineceğiz. Otele yerleştikten sonra çevrede yapacağımız küçük bir yürüyüşle şehri yaşamaya başlayacağız.

 

2.Gün: Hanoi
Bugünü Hanoi’de geçireceğiz. Aracımızla bin yıllık şehrin caddelerinden geçerek Ho Chi Minh kompleksine gideceğiz. Ba Dinh Meydanı’nda ülkenin bağımsızlık önderi Ho Chi Minh’in mozolesi bulunuyor. Ardından kare şeklinde bir havuzun ortasına inşa edilmiş Tek Sütunlu Pagoda’yı göreceğiz. Bir patikayla ulaşılan ve Konfiçyus’un öğretisine adanan Edebiyat Tapınağı da göreceğimiz yerler arasında. Tapınak aynı zamanda Vietnam’ın ilk üniversitesi olarak kabul ediliyor. Hoan Kiem Gölü’nden eski mahallelerin sokaklarına doğru yürüyerek günü tamamlayacağız

 

3.Gün: Hanoi – Halong Körfezi
Kahvaltının ardından aracımızla otelden ayrılacağız. Üç saat kadar sürecek yolculukla Tuan Chau Limanı’na varacağız. Küçük bir tekne bizi Halong Körfezi açıklarında bekleyen gemiye götürecek. Günü ve geceyi geçireceğimiz teknede kaptan ve mürettebatla tanıştıktan sonra kamaralarımıza yerleşeceğiz. Denize açılınca göreceğimiz kireçtaşı kayalarının yarattığı göz alıcı manzarayla Halong Körfezi Vietnam’ın eşsiz doğa harikalarından biri. Teknede gerçekleşecek etkinlikler arasında, yüzme, kanoyla gezinme, küçük bir Vietnam mutfağı atölyesi gibi faaliyetler bulunuyor. Ayrıca su ürünleriyle geçinen köyleri göreceğiz

 

4.Gün: Halong Bay – Hanoi – Hoi An
Bu sabah kamarasında erken uyananlar Halong Körfezi’nin manzarasını seyrederken güneşi karşılamak için Tai Chi etkinliğine katılabilecekler. Teknemiz körfezde dolaşmaya devam edecek. İhtişamlı kayaların ardına gizlenmiş çok sayıdaki mağaradan biri olan Trinh Nu Plajı ve Mağarası ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Trinh Nu Halong Körfezi'ndeki en iyi gün ışığı alan mağaralarından biri ve çarpıcı sarkıt dikitleriyle 2.000 m2'lik bir alanı kaplıyor. Ardından Tau Chau Yat Limanı’na geri döneceğiz ve Danang'a uçuş için Hanoi havaalanına gideceğiz. Alanda aracımız bizi karşılayacak ve Hoi An'daki otele geçeceğiz.

 

5.Gün: Hoi An

Kahvaltıdan sonra günlük programa başlayacağız. Hoi An eski bir ticaret limanı olduğu için çeşitli kültürlerin izlerini taşımaya devam ediyor. Yürüyerek Otelde şehirde dolaşacağız ve bu çok kültürlü kentin mimari dokusuna ve halkın günlük yaşamına tanık olacağız. Japon ve Çin mahallelerini birbirine bağlayan geleneksel kapalı köprü aynı zamanda zengin çarşıları da birbirine bağlıyor. Çarşıda ve şehrin sokaklarında gezineceğiz. Eski dönem tüccarlarının evlerini ziyaret edeceğiz. Eski Hoi An, 400 yıldır yaşayan kültürü ve nehir kenarındaki renkli pazarıyla göz alıcı bir kent.

 

6.Gün: Hoi An - Hue
Otelde kahvaltının ardından Hue'ye doğru yola çıkacağız. Yolda Ngu Hanh Son (Mermer Dağı’nı) göreceğiz. Yolculuğumuz Hai Van geçidine doğru devam edecek. Da Nang'ın hemen kuzeyindeki dağlık yol boyunca uzanan Hai Van Geçidi (Deniz Bulutu Geçidi) Vietnam'ın en güzel sahil yollarından birinde. Bir İmparatorluk şehri olan Hue, Vietnam'daki yedi UNESCO Dünya Mirası Alanından biri. Şehirde serbest zamanımız olacak.

 

7.Gün: Hue
Oteldeki kahvaltının ardından Hue şehrini gezmeye başlayacağız. Şehrin içinden akan Rayiha Nehri’nde geleneksel ejderha teknesine binerek Thien Mu Pagodası'na gideceğiz. 19. yüzyıl Hue konutlarını göreceğiz. “Mor Yasak Şehir” de içinde olmak üzere imparatorluk merkezi olan Hue Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. 1968’de kısmen tahrip olan şehirde pek çok köprü, kütüphane ve köşk hala etkileyici görünüyor. Şehirdeki gezintimiz Dong Ba yerel pazarında devam edecek. Zengin çeşitliliğe sahip yerel ürünler ve sokak yemekleri bu canlı pazarın temel özellikleri arasında.

 

8.Gün: Hue – Ho Chi Minh - Saygon
Otelde kahvaltıdan sonra Ho Ho Chi Minh Şehri'ne (Saygon) uçuş için Bhu Bai Havaalanına gideceğiz. Saygon Tan Son Nhat havaalanı’nda aracımız bizi karşılayacak. 1975'te sona eren Vietnam Savaşı'nın tanığı olan Yeniden Birleşme Sarayı'nı göreceğiz. Sarayın yakınında, 1877 ile 1883 yılları arasında inşa edilen Notre Dame Katedrali ve şehrin önemli simge yapılarından biri olan kolonyal tarzdaki Merkez Postanesi de göreceğimiz yerler arasında. Şehir merkezindeki canlı bir çarşı olan olan Ben Thanh Pazarı'nı ziyaret edeceğiz.

 

9.Gün: Mekong Deltası – Saygon (Ho Chi Minh şehri)
Oteldeki kahvaltının ardından kırsal yaşamı ve pirinç tarlalarını göreceğimiz My Tho'ya doğru yola çıkacağız. My Tho’dan başlayarak Mekong Nehri’nde bir tekne turu yapacağız. Bir hindistancevizi şekeri atölyesine uğrayacağız, müzisyenlerin geleneksel halk şarkılarını dinleyeceğiz. Palmiyelerin gölgelediği derelerde küçük teknelerle gezineceğiz. Öğleden sonra Ho Chi Minh şehrine döneceğiz, serbest zamanımız olacak.

 

10.Gün: Saygon – Cu Chi Tünelleri –Penh Phnom (Komboçya)
Kahvaltıdan sonra Ho Chi Minh şehrinin (Saygon) kuzeybatısındaki Cu Chi tünellerini ziyaret edeceğiz. Amerika savaşı sırasında bir Vietkong üssü olan, 200 km'den fazla uzunluktaki tüneller savaşın kaderini belirlemiş. Bazı kısımları birkaç katlı olan, sayısız gizli girişten oluşan bu tünel ağı Vietkong gerillalarının kalesi olmuş. Tünellerde yaşam alanları, depolama tesisleri, silah fabrikaları, sahra hastaneleri, komuta merkezi ve mutfaklar bulunuyor. Vietkong gerillalarının bu yeraltı ağında nasıl hayatta kalabildiklerini ilk elden görmek için tünel labirentleri gezeceğiz. Daha sonra aracımızla Phnom Penh'e doğru yola çıkacağız. Bavet Uluslararası sınır kapısından Kamboçya'ya gireceğiz. Yolculuğumuz Siem Reap'e doğru devam edecek. Bu yolculuk Phnom Pen’e kadar 3 saat kadar sürecek.

 

11.Gün: Penh Phnom
Sabah Notorious Tuol Sleng Müzesi'ni ziyaret edeceğiz. 1975 yılında Tuol Svay Prey Lisesi, Pol Pot birlikleri tarafından (S-21) olarak bilinen bir hapishaneye dönüştürüldü. Kısa sürede ülkedeki en büyük gözaltı ve işkence merkezi haline geldi. S-21'de tutulan 17.000'den fazla kişi idam edilmek üzere Choeung Ek'teki imha kampına götürüldü. İşkence sırasında ölen tutuklular cezaevi arazisindeki toplu mezarlara gömüldü. Müzeden sonra 1866 yılında Kral Norodom tarafından eski şehrin yerine inşa edilen Royal Place'ı, Gümüş Pagoda'yı ziyaret edeceğiz. Gümüş Pagoda, 5000 gümüş çiniden oluşan zemini nedeniyle bu adı almış. Hazineler arasında 90 kilo ağırlığında, som altın kaplamalı bir Buda ve 17. yüzyıldan kalma küçük bir zümrüt ve bakara kristali Buda yer alıyor.

 

12.Gün: Penh Phnom – Siem Reap

Kahvaltıdan sonra Karayolu ile Siem Reap'e doğru yola çıkacağız. 314 kilometrelik yol seyirli bir yolculukla yaklaşık 5 - 6 saat sürecek. Yolda "Örümcek Köyü" nde duraklayacağız. Daha sonra Samnak Köyü’ne uğrayacağız. Burada heykeltıraşlar Phnom Santuk'un eteklerindeki kayaları kullanarak muhteşem heykeller üretiyorlar. Siem Reap'e yaklaşırken Kampong Kdei Antik Köprüsü'nü göreceğiz. 1965 yılında restore edilen köprü günümüzde motosiklet ve bisikletle seyahat eden köylüler tarafından kullanıyor.

 

13.Gün: Siem Reap - Angkor Thom' - Ta Prohm – Angkor - Wat
Sabah, 12. yüzyıldan kalma Angkor Thom'a gideceğiz dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri olan şehrin Güney Kapısı'nı, Bayon Tapınağı'nı göreceğiz. Angkor Thom'daki tapınak en üst katından güzel bir manzara sunuyor. Filler Terası'nı ziyaret ettikten sonra devasa ağaçların kökleriyle kucaklaşan muhteşem Ta Prohm Tapınağı'na gideceğiz. Daha sonra dünya kültür mirası Angkor Wat'ı ziyaret edeceğiz. Angkor'un anıtları arasındaki bu etkileyici yapı dünyadaki en büyük dini mekanlardan biri kabul ediliyor ve Khmerlerin zengin kültürünü yansıtıyor

 

14.Gün: Siem Reap – Hanoi - İstanbul
Kahvaltıdan sonra Kampong Phluk Köyü'ne doğru yola çıkacağız. Kampong Phluk, Siem Reap'in yaklaşık 16 km güneydoğusunda Tonle Sap taşkın yatağında inşa edilmiş üç köyden oluşan bir kümedir. Yaklaşık üç bin kişinin yaşadığı köylerde halk genellikle Khmer kökenlidir. Köyler ahşap direkler üstüne inşa edilmiş evlerden oluşur. Suların yükseldiği mevsimde kayıklarla ulaşım yapılır. Sular çekildiğinde ise karayolu kullanılır. Bölge mangrov ormanlarıyla çevrilidir, çeşitli yabani hayvanlara ev sahipliği yapar. Kampong Phluk'un ekonomisi balıkçılığa, öncelikli olarak da karides üretimine dayanmaktadır. Turumuzu tamamladıktan sonra Siem Reap Angkor Uluslararası Havalimanı'na geçerek Hanoi uçuşumuzu yapıyoruz. Hanoi de 2 saatlik beklemenin ardından Türk Hava Yollarının TK165 nolu uçuşu ile saat 22.30 da İstanbul’a hareket ediyoruz.

 

15.Gün: İstanbul
Sabah saat 05:50’de İstanbul Havalimanı’na varıyoruz. Turumuzun sonunda İstanbul’dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Özcan Yurdalan ile Vietnam Kamboçya Turu

Son 10 Kişi
EUR 4.380,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul Hanoi Gidiş Dönüş Ekonomi Uçak Bileti
 • Vietnam’da İki İç Hat Uçak Bileti Hanoi - Da Nang Ve Hue - Saigon Arasında
 • Siem Reap – Hanoi Arası Uçak Bileti
 • Ev Havaalanı Transferi
 • Halong Körfezinde Kamaralı Teknede Konaklama Ve Tekne Etkinlikleri
 • Programda Belirtilen Tekne Gezileri
 • Karayoluyla Tüm Ülke İçi Transferler.
 • Rehberlik
 • Yerel Rehberlikler
 • Otellerde 13 Gece Konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Akşam Yemekleri
 • Vietnam Vizesi İçin Vize Onay Belgesi
 • Ören Yeri Ve Müzelere Giriş Bedelleri
 • Havaalanı Transferleri
 • Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğlen Yemekleri
Program Dışındaki Kent İçi Kullanılan Rikşa ve Taksiler.
Yurt Dışı Çıkış Harcı
Vietnam Girişinde Alınacak Vize için Ödenecek 50$
Kamboçya Girişinde Alınacak Vize İçin Ödenecek 30$

Hareket Saatleri

 • İstanbul Havaalanı 23:00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi