Şavşat - Macahel Yaylaları Turu

TUR HAKKINDA
Şavşat Macahel Yayla Turumuzda gideceğimiz yerlerin başında Şavşat gelir. Karadeniz yayla turlarında gidilen en bakir olduğu bölgeye gidiyoruz. Şavşat, Artvin ile sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şavşat turumuza,  doğanın en güzel olduğu tarihte gidiyoruz. Macahel yayla turumuzda, eşşiz güzellikteki düzlükleri, buzul gölleri, yaylalar, dağların vadiler ile kesiştiği panoraması ile doğanın en nadide güzellilerini barındırmaktadır. Şavşat yaylaları turu ve Macahel yaylaları turumuzda; Göller, yaylalar, şelaleler, vadileri ile sizi doğanın mucivezi güzelliği ile karşılamaya hazırdır. Artvin turu; Macahel, Türkiye'in Artvin ili ve Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. Eskiden kullanılan adı Bicihiani'dir. Türkiye’de kalan kısmı Artvin’in Borçka ilçesinin dağlık alanlarıdır. Macahel Bölgesi’nin Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acara Suyu’ndan önce sağdan Çoruh Nehrine birleşir. Macahel Bölgesi Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır. Macahel Bölgesi aynı zamanda zengin bitki ve canlı ceşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv Alanı seçilmiştir. Ayrıca Macahel Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim Yağmur Ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Şavşat Yaylaları, Macahel yaylalarını içeren bu turumuzda ‘’Yeşil cennet ‘’ olarak anılan eşsiz güzellikteki bu coğrafyada, yeşilin her tonunu göreceğiz. Yaylalarını gezerek manzaranın keyfine dalıp, doğal güzellikler ile ruhumuzu harmanlayacağız. Yöreye özgü enfes Gürcü yemekleri’nin tadına bakacağız.


1.Gün: İstanbul >> Hopa >> Murgul >> Ardanuç Cehhennem Deresi Kanyonu >> Maden Köy >> Şavşat
Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, Ankara, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Trabzon Havaalanı'nda saat 10:00 da toplanıyoruz. Aracımız ile Şavşat yaylaları turumuzunuz ilk durağı olan Artvin'e bağlı Murgul'a doğru yola çıkıyoruz. Kahvaltının ardından gezimize Murgul Çayı üzerinde bulunan Delikkaya Şelalesi'ni gezerek başlıyoruz. Yolculuğumuz Çoruh Nehri’ne yapılan Borçka Baraj gölü ve Deriner Barajı manzarasında devam edecek. Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner Barajı'nda fotoğraf ve çay molasının ardından Ardanuç’ta bulunan Cehennem deresi Kanyonu’nu gezeceğiz. Burası devasa kaya blokları arasında bulunan eşsiz güzellikte bir Cennet. Dünyanın sayılı kanyonları arasında yer almakta. Kanyon gezimizin ardından öğlen yemeğimizi yiyerek Maden Köy’e doğru yola çıkıyoruz. Burası Şavşat’ın meydancık beldesine bağlı bir köy. Tarihi dokusu bozulmamış ahşap evlerde, doğal güzellik ile bütünleşmiş yaşam hala tam canlılığı ıle devam ediyor. Burada çay ve fotoğraf molası veriyoruz. Köy ile Gamaşat mahallesi arasında bulunan Bazgiret Gölü’nü de fotoğrafladıktan sonra Cittiaslow (yavaş şehir) ünvanı alan kente Şavşat’a doğru yola çıkıyoruz. Odalarımıza yerleştikten sonra akşam yemeğimizi yemyeşil doğanın içerinde bulunan otelimizde alacağız.


2.Gün: Şavşat >> Cevizli Kilisesi >> Balık Göl >> Arşiyan Yaylası >> Çim Gölü >> Boğa Gölleri >> Şavşat Karagöl >> Şavşat
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Bugün harika manzara eşliğinde Şavşat’ın köylerini gezeceğiz. İlk durağımız geniş düzlükler ile birleşen dağların panoramasında bulunan cevizli köyü. Cevizli Köy’de bulunan Tibet (Cevizli) Kilisesi’ni ve köyü gezip fotoğrafladıktan sonra aracımız ile Şavşat çayı kenarında bulunan veli Köy’den geçerek Pınar’lı Köyü’ne gidiyoruz. Aracımız ile yarım saat sürecek yolculukla Pınarlı Köy’e bağlı Balık Göl’e ulaşıyoruz. Burada çay ve fotoğraf molası vereceğiz. Ardından bizi bekleyen Demirköprü Köyü’ne bağlı Arşiyan Yaylası’na gidiyoruz. Yemyeşil doğanın içerisinde yaylayı gezdikten sonra çim Gölü’ne gidiyoruz. Yüzen adaların fotoğrafını çekip bu güzelliğin keyfini çıkartacağız. Ardından Boğa Göllerine’ne gideceğiz. Manzara bizi büyüleyecek güzellikte. Aracımız ile devam ederek Şavsat Karagöl'e geçiyoruz. Akşam üzeri göl kenarında keyif yaparak, isteyenlerle kayık sefası yapacağız. Bol bol fotoğraf çekeceğimiz günün ardından otelimize dönüşe geçiyoruz.


3.Gün: Şavşat >> Mısırlı >> Curipura Yaylası >> Macahel >> Maral Şelalesi >> Maral Köyü
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Yavuz Köy’de bulunan Şavşat Evi'nde sabah kahvelerimizi içerek 360 derecelik panaroma fotoğraflarımızı çekeceğiz. Ardından Meydancık’a bağlı Mısırlı Köyü’den geçerek Macahel bölgesine bağlı Curipura Yaylası'na gidiyoruz. Burada çay ve fotoğraf molası vereceğiz. Macahel’e giden araç yolunun en üst noktasına geldiğimizde Macahel yaylalarından, Karçal Dağları'na, Karçal Dağları'ndan Gürsitan’a kadar manzarayı göreceğiz. Kafkas arılarının dolaştığı bu yol bizi Macahel’e indirecek. Macahel bölgesinde bulunan Maral Köyü’ne ulaşıyoruz. Maral Köyü'nün anlamı bitişik, yakın, komşu yöre (Mindevne, Midamo) anlamına gelmektedir. Burada bulunan Maral Şelalesi'ne gidiyoruz. Gezimizin ardından pansiyonumuza gidiyoruz. Pansiyonumuz kendinizi köyünüze gelmiş gibi hissedeceğiniz manzarası harika bir aile işletmesi. Bu bölgede yaşayan halk samimi ve içten. Enfes güzellikte Gürcü yemekleri yapmaktalar. Akşam yemeğinden sonra manzaranın eşliğinde dinlenme, sohbet ve keyif zamanı.


4.Gün: Maral >> Efeler Köyü >> Fındık Yaylası >> Lokoban Yaylası >> Naciderav Gölü
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Maral Köyü'nde bulunan Elemit Camii'ni geziyoruz. Yıllara meydan okuyan bu ahşap camii ilginç mimarisi ve el işçiliği ile ilginizi çekecek. Ardından aracımız ile 2 saat sürecek yolculukla Efeler Köyü’nü geçerek harika manzara eşliğinde Fındık Yaylası'na varacağız. Burada fotoğraf molası vereceğiz. Kısa yürüyüşümüz ardından aracımız ile Lekoban Yaylası'na devam edeceğiz. Lekoban Yaylası'nda dinlendikten sonra yirmi dakikalık bir yürüyüşle Naciderav Gölü’ne varacağız. Çok güzel manzaranın eşliğinde yapacağımız bu yürüyüşümüz sağlıklı herkesin yapabileceği nitelikte. Naciderav Gölü'nde fotoğraf molasının ardından aracımız ile otelimize dönüşe geçiyoruz.


5.Gün: Macahel Biyosfer Alanı >> Borçka Karagöl >> Trabzon
Otelde alacağımız kahvaltımızın ardından aracımız ile yola çıkıyoruz. Karçal dağları ve Macahel Vadisi'ne veda ederek Macahel bölgesinde bulunan biyosfer Rezer Alanı'nda fotoğraf molası vereceğiz. Ardından Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı'na gidiyoruz. Bu güzel yerde vakit geçirip dinleniyor ve göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Öğlen yemeğimizi Rize’de yiyeceğiz. Ardından aracımız ile Trabzon’a doğru devam ederek bu güzel bölge ve Karçallara veda edip  Trabzon havalimanına doğru hareket ediyoruz. Trabzon Havaalanı ayrılma saatimiz 19:00'dır. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.

Şavşat - Macahel Yaylaları Turu

Son 10 Kişi
TL 5.400,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

4 Gece Butik Otel Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
4 Kahvaltı
4 Akşam Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Tur Esnasınaki Ulaşım
Araç içi ikramlar
Milli Park Giriş Ücretleri
Yurt Dışı Çıkış Harcı

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

5. Gün Akşam Yemeği
Kişisel Harcamalar
Öğlen Yemekleri
İlk Gün Kahvaltısı
Müze Giriş Ücretleri
Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri

Hareket Saatleri

  • 10:00 Trabzon Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi