Yanık Ülke Kula Trekking Turu

Trekking, Doğa ve Kültür Turu

TUR HAKKINDA

 


Türkiye’nin ilk ve tek Jeoparkı, Minyatür volkanlar diyarı, Yanık Ülke Kula ’ya gitme zamanı… Kula jeo parkı, Manisa ili Kula sınırlarında 300 km² büyüklüğünde bir alanda yer alır. Yer kabuğunun hareketleri sonucu yüz yıllar içerisinde, yerkabuğunun parçalanması sonucu oluşmuştur. Kula jeo parkı 2013 yılında UNESCO tarafından sertifika verilerek, Türkiye'nin ilk jeoparkı seçilmiştir. Kula ile birlikte dünyada UNESCO jeopark ağındaki jeoparkların sayısı 100'e, Avrupa'da 58'e ulaşmıştır. Kula yöresi Türkiye'nin en genç volkanik alanıdır. Bir milyon yıl önce başlayan volkanik aktivite, 12 bin yıl önceki son patlama ile son görünümünü kazanmıştır. Buranın adı, Antik dönemin büyük Coğrafyacısı, Strabon’un (İÖ 63 – İS 24) “Coğrafya” kitabında kömür karası bazalt taşlarından “Katakekaueme” yani Yanık Ülke Kula olarak geçmektedir. Bölgede volkanik hareketlerin sonucunda; irili ufaklı 80 adet volkan konisi, üç farklı tipte bazalt lav akıntıları(Leçe), Volkanik kanyonlar, şelaleler, mağaralar, lavların pişirdiği topraklar, doğal heykeller, taş içinde taşlar (kestonitler), Anadolu’nun 200 milyon yıllık geçmişine ışık tutan şistler, Peri bacaları, kaybolan yeşil renkli okyanusları meydana gelmiştir.  nda Çömlekçilikten, taş yapı işçiliğine, kaya mezarlarından, fosilleşmiş insan ayak izlerine kadar çok çeşitli değerleri görecek, antik kentleri ziyaret edecek, peri bacalarını gezeceğiz.  Yanık Ülke Kula doğa yürüyüşü rotalarımız mevsimin en güzel zamanında bizleri ağırlamak için beklemekte. Ekoturizim değeri yüksek olan bu güzel bölgeye yolculuk başlıyor.

 

1.Gün: İstanbul - Clandiras Köprüsü ve Şelalesi -Ulubey Kanyonu -  Blaundus Antik Kenti-Selendi - Kınık

 

Gece saat 01:00’de aracımız ile İstanbul’dan yola çıkıyoruz. Sabah kahvaltımızı yolda yapıyoruz. Altı saatlik yolculuk sonrasında bünyesinde bir çok tarihi ve doğal güzellikler barındırmakta olan Evliya Çelebi'nin aşıklar diyarı dediği Uşak'a varıyoruz. Hedefimiz ilk olarak Banaz cayı üzerinde yaklaşık 2500 yıl önce Frigyalılar tarafından yapılan Clandiras Köprüsüdür. Clandras Köprüsü Milli Parkı'nda geziyor güzelliğin keyfini çıkarıyoz. Köprüde bol bol fotoğraf çekeceğiz. Ardından yaklaşık 20 dk. Sürecek olan araç yolculuğumuz ile; ABD deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde buluvnan Büyük Kanyon dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu olan Ulubey Kanyonuna doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından Ulubey Kanyonuna varıp bu güzel noktayı gezmeye başlıyoruz. Bu güzel nokta da dileyen arkadaşlarla kanyon içinden 8 km'lik yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu güzel noktadaki gezimizi tamamladıktan sonra uygun bir noktada yemek molası veriyoruz.

 

Yemek molamızı tamamladıktan sonra Blaundus Antik Kenti için yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerindeki Lavanta tarlasındakısa bir mola veriyoruz. Blaundus; Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş, şehir halkının kendilerine Makedonyalı Blaundus adının verdiği söylenmektedir. Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığına ardından da Roma İmparatorluğuna bağlanan kentini, Roma döneminde önemi artmıştır. Derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunmaktadır. Kentin, bazı kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir. Bu tarihi nokta da gezimizi tamamladıktan sonra konaklama için köy evimize gidiyoruz.

 

Yürüyüş mesafesi: 8 Km.

 


2.Gün: Kınık- Kula - Kula Peri Bacaları (Kuladokya)- Çakırca Bazalt Sütunları- Acısu – İncesu Köyü- Kula Evleri- Kula Jeopark- Kınık ve Volkan Divitleri

 

Köy evinde yapacağımız kahvaltının ardından aracımız ile Gediz Nehri kıyısında Yurtbaşı Köyü yakınların da bulunan Kula Peribacalarını gezmeye gidiyoruz. Tabiat anıtı ilan edilen peri bacalarını göreceğimiz parkurumuzu yürüdükten sonra, Çakırca Köyü bazalt sütünları patikası ile birleştirecek. Karşı yamaçtaki sütün bazaltları seyir noktasından fotoğraflayarak tamamlayacağız bulunan Yeşil renkli kayaların ev sahipliğinde kaybolan okyanusun izlerini süreceğiz.. Ardından Selendi yolundan geçerek, Acısu üzeriden (Gediz Nehri vadisinde yer almaktadır. Bu bölge doğal maden suyu ve kaplıcaları ile ünlüdür) İncesu Köyü’ne gidiyoruz. Eski Rum evlerini görebileceğimiz Köyde su sasrnıçları, taş döşemeli sokaklar, tarihi yapılar biz beklemekte. İncesu köyünü gezdikten sonra Kula merkeze gidiyoruz. Kula merkezinde bulunan Kula Evleri’ni gezeceğiz. Kula, mimarisi ve doğal güzelliği ile bizleri misafir edecek. Burada koruma altına alınan 800 tane yaşamsal bina, 14 çeşit el sanatını görmek mümkün. Öğlen yemeğini Kula’da yiyeceğiz. Yemek ve kahve keyfinden sonra Kula Jeo Parkı'na gideceğiz. Kula Divit lav akıntılarını (volkan bacası ve sütun bazaltlar) görebileceğimiz seyir noktalarına giderek fotoğraflayacağız. Günümüzden 5-15 bin yıl önce püsküren volkanların kalbine uzanan 8 km uzunluğunda, aşınmamış (son nokta) volkan konilerinin griden, laciverte çalan renk geçişi içerisinde kula divit yürüyüş parkurunda yürüyeceğiz. Parkur üzerinde bu sefer ağaç yok. Yanık ülkenin külleri üzerinde adımlayarak ve üç tane ahşap köprüden geçerek volkan konileri içlerine gideceğiz. Köy Evine geri dönerken yolumuz üzerinde bulunan, jeotermal doğal çıkış olan çıkış nokatsını görüyoruz. Köy evine giderek dinleniyoruz.

 

 

Yürüyüş mesafesi: 8 km

 


3.Gün: Kınık - Taşyaran Vadisi - Uşak Müzesi- Aizanoi Antik Kenti- - İstanbul


Kahvaltının ardından eşyalarımızı toparlayarak buradan ayrılıyoruz. Bugün ki ilk durağımız olan tarihi Çatal Köprü’yü gezecek ve Panoraması ve doğal oluşumları ile bizi büyüleyecek güzellikte Taşyaran Vadisine doğru yola cıkıyoruz. Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki vadi, doğa tutkunları için eşsiz güzellikler sunuyor. Çok çok eski kayaların oluşturduğu bir bölge olması ve açısından da nadir bir bölge. Gnays dediğimiz çok sert yapılı kayaların su tarafından milyonlarca yılda aşındırılmasıyla oluşan vadi gerçekten bir doğa harikası. Bu güzel noktadaki gezimizi tamamladıktan sonra Aracımız ile devam ederek Uşak’ta bulunan Uşak Müzesi'ni Gezeceğiz. Bu güzel gezinin ardından; Yemek molamızı tamamladıktan sonra Aizonai Antık Kenti için Cavdarhisara doğru yolculuğumuz başlıyor. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından bu güzel tarihi noktaya varıp gezmeye başlıyoruz. Aizanoi Antik Kenti, Zeus Tapınağı, Stadyum- Tiyatro Kompleksi ve Macellumu ile Roma Döneminin en önemli kentlerindendir. Bir tepe üzerine kurulmuş olan ve şehrin önemli dinsel yapısı olarak görülen Zeus Tapınağı dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınaklarından biridir. Aizanoi Antik Kentindeki gezimizi tamamladıktan sonra tarihi doğası, doğal oluşumları ile ünlü bu güzel bölgeye veda edip İstanbul’a doğru dönüşe geçiyoruz.

 

Yanık Ülke Kula Trekking Turu

Son 10 Kişi
TL 5.500,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

2 Gece Köy Evi Konaklama
2 Kahvaltı
2 Akşam Yemeği (1 ayran veya ev yapımı meyve suyu dahil)
Programda Belirtilen Tüm Geziler
Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
Zorunlu Seyahat Sigortası Rehberlik

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm Müze ve Ören Yeri Girişleri
Öğle Yemekleri
Akşam Yemeklerinde extra alınacak İçecekler

Hareket Saatleri

  • İncirli Metrobüs Alt Geçit 01:00
  • Mecidiyeköy Meydan 01:20
  • Kadıköy Belediyesi Evlendirme 01:40
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi