Yaşar Kemal'in Çukurova'sı Turu

Nebil Özgentürk ile

TUR HAKKINDA
Düş Patikası Edebiyat ve Kültür Turları

Nebil Özgentürk’ün portre anlatımıyla. ‘’Edebiyatımızın evrensel yazarı’’ Yaşar Kemal’in çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği, romanlarıyla dünya edebiyatına mal ettiği topraklara bir yolculuk.

 

1.Gün: Yılan Kale - Anavarza - Kozan - Karatepe - Hemite - Adana
Yaşar Kemal'in çukurovası turumuzda, sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile, Güneş Türkiye’nin verimli topraklarını yeni yeni aydınlatmaya başlamışken sabah saat 09.00’da Adana Şakir Paşa Havaalanı’nda buluşuyor ve Ceyhan sınırları içerisinde bulunan yılan kale (şahmeran kalesi) eteklerine hareket ediyoruz. Adana turumuz, düz bir ovadan yükselen yılan kale çok geniş bir Çukurova manzarası sunar. Bir sonraki ziyaret yerimiz ise Yaşar Kemal'in "kafamda yazdım ama daha kâğıda dökmedim" dediği, akça sazın ağaları üçlemesinin son kitabı olmasını istediği Anavarza antik kentini gezerken Helenistik, Roma, Bizans, Ortaçağ, Arap, Ermeni, Abbasi, Selçuklu, Ramazanoğluları ve Osmanlı'nın izlerini süreceğiz. Yaşar Kemal’in doğduğu Osmaniye’nin Hemit’e köyü ve Yaşar Kemal Kültür Evi'ni gezip, öğlen yemeğimizi Yaşar Kemal Parkı'nda sohbet eşliğinde alıyoruz. Öğle yemeği ve sohbetin ardından, M.Ö.8. Yüzyılda ölümsüz Asativatas tarafından inşa ettirilen sınır kalesi Karatepe’ye hareket ediyoruz. Karatepe’ye bir ömür veren kadim dostu Prof. Dr. Halet Çambel için Yaşar Kemal şunu söylüyordu: "arkeolojide hep toprak altına bakıyorlar. Bunun bir de üstü var. Genellikle arkeologlar toprakların üstlerini görmüyorlar. Halet toprağın üstünü bir insanın gücü yettiği kadar öğrendi, sevdi. Dünyayı anlamak, sevmek nasıl olmalıdır, öğrenmek isteyene onu da öğretti. " keyifli bir günün ardından Adana’da bulunan otelimize hareket ediyoruz.

 

2.Gün: Adana
“O sabah erkenden kalktım yola düştüm. Adana’yla Kadirli arası yüz beş kilometre. O yolu yürümeye başladım. Gece Adana’ya ulaştım ama ayaklarım şişmişti. Kendimi demiryolu istasyonunda buldum. İlk olarak elektrik görüyordum. Bir elektrik direğinin dibine oturup dinlendim. Şimdiye kadar bu gür ışığa şaşırdığım gibi hiçbir şeye şaşırmamıştım. Oradan kalktım ırmak boyunca şehrin içinde yürüdüm. Bir sinemaya geldim, “mücrim çocuk,” diye bir film oynuyordu, hiç de film görmemiştim. Gece yarısına kadar filmi seyrettim. Sonra, iyice anımsayamıyorum, o gece bir yerlerde uyudum. Bundan sonrası uzun bir macera.” Sabah güzel bir kahvaltının ardından Çukurova kültürü ile birlikte Adana’ya göç etmek zorunda kalan Yaşar Kemal’in Adanası'nı; hayatın onu büyüttüğü sokakları Nebil Özgentürk’ün sesinden dinleyeceğiz. Ve… Adana'da… Yaşar Kemal'in en yakını, ağabey saydığı Orhan Kemal'in romanlarına konu olan sokaklar, fabrikalar.. Adana'da doğup büyümüş sanat insanlarının ilk gençlik yıllarından hatıralar; mekanlar ve sokaklar önünde. Adana müzesi, tren garı, Yaşar Kemal heykeli, Tepebağ evleri, küçük saat, yağ cami, Ulu cami Külliyesi, Ramazanoğlu konağı, büyük saat, kazancılar çarşısı, tarihi Taşköprü, sinema müzesi gezip Adana Şakir Paşa Havalimanı'nda saat 17:30’da olmak üzere yola çıkıyoruz. Uçak yolculuğumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz. “Adanalıyız. İnkar edilmez. Yüzünden belli. En küçük bir olaya candan sarılışından belli. İnsancıllığından, bir olayı birkaç misli büyütmenden, bir insana, bir işe dört misli önem verişinden belli. Bir sözü öteki insanlardan üç dört misli büyülterek, aşırı, gülerek, sarılarak, ağlayarak, yaşayarak, duyarak söyleyişinden, üstünde duruşundan belli. Güney adamı. Ayrı bir gelenek mi? Sıcaklığından belli. Öyle bir sıkar ki elini, sanırsın ki bu sıcaklık yıllarca gitmeyecek. Öyle dost öyle candan... Cömertçesinedir. Öylesine övünür ki, inansan ağlarsın. Gene de gözlerin yaşarır.” Adana Havaalanı'ndan ayrılma saatimiz 16:30'dur. Uçaktan indikten sonra yine transfer araçlarımız ile güvenle evlerinize bırakılacak, Adana'nın güzelliği içinde bir gezi yapmış olmanın keyfini yaşayacaksınız.

Yaşar Kemal'in Çukurova'sı Turu

Son 10 Kişi
TL 14.300,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Rehberlik
Nebil Özgentürk Danışmanlığı
Ev - Havaalanı Transferi
1 Gece Konaklama
2 Kahvaltı
Akşam Yemeği
Hemite Köyünde öğle yemeği
Ulaşım
Seyahat Sigortası
İkramlar
Hijyen Paketi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Uçak Biletleri
2. gün öğle yemekleri
Müze & Ören yeri girişleri

Hareket Saatleri

  • 09:00 Adana Şakirpaşa Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi