Aslında Efes Diye Bir Yer Yok!

 

Efes Antik Kenti

 

Aslında Efes Diye Bir Yer Yok!

 

20. Yüzyılın başlarından beri ziyarete açık olan Efes antik kentin aslında var olmadığını söyleyince insan tabii şaşırıyor. Kafanızdaki soru işaretlerini giderecek bu yazımızda Efes (Ephesus) hakkında bilmeniz gereken neredeyse her şeyi öğrenecek, geriye sadece büyüleyici kenti ziyaret etmek kalacak.

 

Efes Antik Kenti’nin Tarihi: Efes neden gezilmeli?

 

Ege turlarımızda gezdiğimiz binlerce yıla yayılan büyüleyici bir geçmişe sahip olan Efes; Büyük İskender, Jül Sezar ve Kleopatra gibi antik dünyanın en ünlü figürlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı gibi Havari Pavlus’un şehri ziyareti ve Meryem Ana’nın son günlerini yakınlardaki tepede, Meryem Ana Evi’nde, geçirdiğine inanılmakta olduğu için şehir; Yunanistan, Küçük Asya ve Orta Doğu arasındaki mal alışverişini sağlayan bir liman şehri olmasının yanı sıra erken Hıristiyanlıkta da önemli bir rol oynamıştır.

 

Efes Antik Kenti Gezisi için Pratik Bilgiler ve Tavsiyeler

 

Efes’teki kalıntıları incelerken hava sıcaklığı çok yüksek olmasa bile kalıntılar mermer ağırlıklı olduğu için güneş ışınlarını yansıtarak yanaklarımızı kızartabilir. O yüzden güneş kreminizi yanınıza almayı unutmayın.

 

Anlatımların detayına göre Efes Turu yaklaşık 1 ila 4 saat sürebiliyor. Efes’in içinde ihtiyaç molası verebileceğiniz bir alan olmadığını unutmamak lazım. Rehberiniz mutlaka hatırlatır ancak Efes Antik Kenti’nin girişinde ne olur ne olmaz bir ihtiyaç molası vermeyi unutmayın, diyerek biz de hatırlatmış olalım.

 

Bahsetmişken, Efes Antik Kenti’nin içinde araçla ulaşım sağlamak mümkün değil. 1 ila 4 saat sürebilen turlar yürüyerek gerçekleşiyor. Hava durumu müsaitse rahat ayakkabılar giymeli.

 

Efes Antik Kenti’nde Müze Kart Geçerli Mi?

 

Türkiye’deki 300+ farklı müze ve ören yerlerinde geçerli olan Müze Kart, Efes Antik Kenti’nde de geçerli.

 


Efes'te Görülmesi Gereken Yerler

 

Büyük Tiyatro: Antik Dünyanın İhtişamlı Sahnesi

Büyük Tiyatro: Antik Dünyanın İhtişamlı Sahnesi

 

Efes Antik Kenti'nin Büyük Tiyatro'su yüzyıllardır ayakta kalan antik Roma mimarisinin buram buram tarih kokan muhteşem bir örneğidir. Antik dönemde insanların müzik, oyun, gladyatör yarışmaları ve tiyatro gösterileriyle bir araya geldiği bir merkezdi. İnsanlar, tüm Akdeniz bölgesinden bu muhteşem tiyatroya gelirdi.

 

Günümüzde bile mükemmel bir şekilde korunmuş olan tiyatro, ziyaretçilerinin etkileyici mimarisini yakından incelemesini bekliyor. Söz konusu tiyatronun akustiği hala o kadar iyi ki, sahnedeki en ufak fısıltı bile 25.000 kişilik tiyatroda net bir şekilde duyulabiliyor. Burası yalnızca tarihi bir yapı değil, aynı zamanda doğa severler için de tam bir cennet. Çünkü tiyatro, muhteşem kırsal manzaranın tam ortasında yer alıyor. Ziyaretçilerine, antik dönemin güzelliklerini ve doğanın muhteşemliğini bir arada sunuyor.

Antik Dünyanın Hayranlık Uyandıran İncisi: Celsus Kütüphanesi

Antik Dünyanın Hayranlık Uyandıran İncisi: Celsus Kütüphanesi

 

Cephesi dört erdemin (bilgelik, dürüstlük, erdem ve cesaret) heykelleri de dahil olmak üzere karmaşık oyma ve heykellerle süslenmiş antik dünyanın en önemli kütüphanelerinden biri olan Celsus Kütüphanesi’nin iç kısmında 12000 parşömen için dizayn edilmiş rafların olduğu geniş bir okuma odası, konferans salonları ve daha niceleri bulunuyor.

Tarih boyunca hayranlık uyandıran eser: Artemis Tapınağı

Tarih boyunca hayranlık uyandıran eser: Artemis Tapınağı

 

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı her ne kadar güncel olarak ne yazık ki harabe halinde olsa da ziyaretçiler tapınağın temellerini ve geriye kalan sütunlarını görebilirler.

Yamaçlara Sığınan Renkli Hayatlar: Yamaç Evler

Yamaçlara Sığınan Renkli Hayatlar: Yamaç Evler

 

Efes’in varlıklı sakinlerinin evleri olan Yamaç Evler, şehrin seçkinlerinin günlük yaşamlarına etkileyici bir bakış sunuyor.

Hadrian Tapınağı

Hadrian Tapınağı

 

M.S. 129’da şehri ziyaret eden Roma İmparatoru Hadrian’a ithaf edilmiş tapınak M.S. 2. yüzyılın başlarında şehrin ana caddesine inşa edilmiştir. Efes Antik Kenti’nin kuruluşunun mitolojik hikayesi gibi birçok kabartma ile süslenmesi dikkat çekiyor ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak öne çıkıyor.

Kutsal ateşin muhafızı Hestia’ya adanmış Hestia (Vesta) Tapınağı

Kutsal ateşin muhafızı Hestia’ya adanmış Hestia (Vesta) Tapınağı

 

Hestia Tapınağı, antik dönemde Efes şehrinde önemli bir yer tutuyordu. Tapınak, 12 Olimpos Tanrılarından biri ve ateşin koruyucusu, ocak tanrıçası olan Hestia'ya ithaf edilmişti ve Efesliler, şehirlerinin güvenliğini koruduğuna inandıkları kutsal ateşi bu tapınakta muhafaza ederlerdi. Hestia tapınağı yalnızca etkileyici Roma mimarisinin değil aynı zamanda mitolojik hikayelerin ve antik inançların da izlerini taşıyor.

Trajan Çeşmesi

Trajan Çeşmesi

 

Kuretes Caddesi ve Mermer Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan çeşme, Roma İmparatoru Trajan’a adanmış ve M.S. 2. Yüzyılda inşa edilmiş olup daha sonrasında şehir için önemli bir su kaynağı haline gelmiş bu çeşmenin dikkat çekici özelliklerinden biri, imparatorun kudretini gözler önüne sermek adına ayağının altına yerleştirilen küçük bir dünya figürüdür. Bazı kaynaklara göre Galileo Galilei, dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk kişi olarak kabul edilse de, bu antik yapıda dünyanın yuvarlak şekilde tasvir edilmiş olması oldukça ilginçtir.

Sağlık, temizlik ve sosyalleşmenin bir arada olduğu yer: Roma Hamamları

Sağlık, temizlik ve sosyalleşmenin bir arada olduğu yer: Roma Hamamları

 

Roma Hamamları, ekmek ve sirke ek olarak avam takımının asayişini sağlayan iki ana öğeye üçüncü olarak kabul edilebilir. Bu antik yapılar, günümüzde hala kullanımı devam eden merkezi ısıtma sistemlerinin ilk kez uygulandığı yerler olarak da bilinmektedir. Roma Hamamları, hem sağlık hem de sosyal aktiviteler için kullanılmıştır. Hamam ziyaretleri, antik Roma toplumunda oldukça popülerdi ve halkın bir araya gelerek vakit geçirmesi için mekanlardı.

 İnanç turizminin popüler duraklarından biri: Meryem Ana Evi

İnanç turizminin popüler duraklarından biri: Meryem Ana Evi

 

İsa’nın çarmıha gerilmesinin ardından Aziz John ve Meryem Ana’nın yaşamış olduğuna inanılan bu ev 19. yüzyılda Türkiye’ye hiç gelmemiş olup rüyalarında ev ve konumu hakkında bilgilendirilen Anne Catherine adındaki Alman bir rahibe tarafından keşfedilip, 20. yüzyılda arkeologlar tarafından doğrulanmıştır. Ev bugün hem Katolikler hem de Müslümanlar için popüler bir hacc yeri haline gelmiş, ziyaretçilerin ayin ve dualara katılabilecekleri küçük bir şapelin yanı sıra iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılan bir çeşmeye sahiptir.

Ege'nin tarihi ve doğal güzellikleri arasında saklı cennet: Şirince Köyü

Ege'nin tarihi ve doğal güzellikleri arasında saklı cennet: Şirince Köyü

 

İyi korunmuş mimarisiyle son yıllarda popüler bir turizm merkezi haline gelen, başta Yunanların yerleşip “Kırkpınar” anlamına gelen Kırkınca adını verdikleri köye 1923’te Türkler yerleşti ve anlatılan hikayeye göre yabancıların gelmesini engelleme amacıyla “Çirkince” ismini verdiler. Güzelliği tekrardan keşfedilip “Şirince” adını alan, uzun bir şarapçılık geçmişine sahip olup üretilen yerel şarapların tadım ve alışverişinin gerçekleştirilebileceği köy; meyve bahçeleri, üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

İnsanlık Tarihindeki İlk Reklam

Bonus İçerik: İnsanlık Tarihindeki İlk Reklam

 

Ticari ve sahne agorası, Liman ve Mermer Caddeleri, Aşk Evi, Domitian ve İsis Tapınakları gibi pek çok durağı bulunan Efes aynı zamanda insanlık tarihindeki ilk reklamın da bulunduğu yerdir.

 

Arkeolojik kalıntılardan yola çıkarak söyleyebileceğimiz kadarıyla ilk başta Selçuk kalesinin olduğu yerde, daha sonrasında Artemis Tapınağı’nın yakınlarında ve son olarak güncel olarak ziyaret ettiğimiz konumda kuruldu. Yani aslında Efes diye bir yer yok! Çoktan yıkıldı, biz 3. Efes’i ziyaret etmekteyiz.