loading
Van Turu – İnci Kefali
Van Turu – İnci Kefali

Karların erimesiyle gölü besleyen ve coşkuyla akan sayıları yüzün üzerindeki nehirlerde, beyaz köpüklerin içinde akıntının tersine doğru mücadele eden parlak gümüş renkli yüzbinlerce balık eklenir bu tabloya.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Bir Ege sahil kasabasının hissettireceği duyguları, Beyşehir'de yaşamak için bir hafta sonunuzu buraya ayırmanızı öneriyorum.

Urartu’ların izinde Van Gezisi – Van Kahvaltısı
Urartu’ların izinde Van Gezisi – Van Kahvaltısı

Van’ın İpekyolu Belediyesinin ‘Butik Sokaklar’ projesinin önemli bir halkası olan “Kahvaltıcılar Sokağı” yolu Van’a düşen gezginleri damak çatlatan zengin sofralarıyla ağırlıyor.

Dalyan - Kaunos Kral Kaya Mezarları
Dalyan - Kaunos Kral Kaya Mezarları

Genellikle deniz kenarında, sazlık alanlarda, özel balık yakalama düzenekleri olan doğal sahalar olarak tanımlanan Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir beldedir.

Akyaka
Akyaka

Gökova Körfezi'nin doğu ucunda yer alan, doğallığı, yeşilliği ve bol rüzgarıyla, kitesurf meraklılarının gözdesi Akyaka, Düş Patikası Göcek turumuzda misafirlerimizle keyifli zaman geçirdiğimiz destinasyonlarımızdandır.

Küba’ya Özgü Güzellikler
Küba’ya Özgü Güzellikler

Bu seferki yazımız Küba’nın en önemli ve Karayipler’in özellikle en güzel ve özel yerlerine sahip olduğu, sadece ve sadece Küba’da yer alan ve bitki örtüsü Küba’ya özgü karakteristik yerlerden, yapılardan ve güzelliklerden bahsedeceğim.

Kayaköy - Muğla Fethiye
Kayaköy - Muğla Fethiye

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaklaşık 4 bin yıllık geçmişi olan Likya Uygarlığı’nın kadim kentlerinden biri “Karymlassos".

Bosna Hersek - Jajce
Bosna Hersek - Jajce

Jajce yazılan ve Yayçe okunan Bosna-Hersek'in merkezindeki Pliva ve Vrbas Nehirlerinin kesişme noktasındaki bu kent, dünyada şelalesi olan tek şehir.

Küba Gezisi – Che’nin Şehri Santa Clara
Küba Gezisi – Che’nin Şehri Santa Clara

Santa Clara, küçük, iç içe girmiş, eski ve yer-yer boyaları dökülmüş, tek katlı, kiremit damlı, minik bahçeli, yoksul ama bir peri masalındaki kadar da şirin görünümlü evleriyle, meydanı, caddeleri ve sokaklarıyla hala Che’nin izlerini taşıyor.

Küba - Trinidad
Küba - Trinidad

Küba’nın en ilgi çekici mekanlarından kolonyal bir “film seti”ni andıran Trinidad, sırtını Topes de Collantes Ulusal Parkı’na ev sahipliği yapan Escambray Dağları’na vermiştir.

Küba Gezisi Deneyimleri 2022
Küba Gezisi Deneyimleri 2022

Küba deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım yazı serisinde hep birlikte, Düşpatikası peşi sıra; yavaş yavaş ve sindire sindire, tam bir seyyah gibi yapalım yolculuğumuzu.

Mardin Deyrulzafaran
Mardin Deyrulzafaran

Her sene binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Deyrulzafaran Manastır’ını bugün birlikte gezelim.

Mardin - Şahmeran Efsanesi
Mardin - Şahmeran Efsanesi

Mezopotamya’nın en bilinen mitolojik karakterlerinden Şahmeran, Mardin’de kentin bir sembolü olarak motiflerde yaşatılıyor. Bakır plakaların dövülerek yapıldığı Şahmeran motifini, Mardin’in sokaklarında dolaşırken, pek çok dükkânda görebilirsiniz.

Mardin- Midyat
Mardin- Midyat

Mardin’in güzeller güzeli kız kardeşi Midyat’a götürmek istiyorum bugün sizleri. Turabdin yöresinin yani Mardin, Hasankeyf, Dara, Nusaybin ve Cizre’nin çevrelediği dağlık alanın tam kalbinde yer alan Midyat, sarı taş evleriyle Mardin’in bir kopyası adeta.

Mardin Lezzetleri
Mardin Lezzetleri

Düş Patikası Mardin Turunda deneyimli rehberler eşliğinde tarih, kültür ve gastronominin iç içe geçtiği yolculuğuma birbirinden özel yöresel lezzetlerin tadına bakarak devam ediyorum bugün.

Mardin Evleri, Sokakları
Mardin Evleri, Sokakları

Tarih boyunca pek çok kavime, etnik gruba, dinsel cemaate yuva olan bu kadim coğrafyada, Mardin’de, çok kültürlülük mozaiği yaşamın her anının doğal bir parçası.

Mardin- Zinciriye Medresesi & Kasımiye Medresesi
Mardin- Zinciriye Medresesi & Kasımiye Medresesi

Düş Patikası Mardin Turumuzda bugün ilk durağımız tarihte iz bırakan önemli eğitim kurumlarından biri olan Zinciriye Medresesi, Mardin Kalesinin hemen altında, nefes kesici ihtişamıyla sanki masmavi gökyüzüne serpiştirilmiş bulutları kucaklıyor.

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

Bugün sizleri, kadim uygarlıkların beşiğine, eski insanların güneşe taptıkları dönemden kalan inanç ve ibadet ritüellerinin izlerini sürmek için, güneşin kenti Mardin’e götürmek istiyorum.

Doğu Karadeniz’de Yayla Evi
Doğu Karadeniz’de Yayla Evi

Bugün sizleri farklı bir coğrafyaya ve lezzetli bir sofraya götürmek istiyorum. Şehir yaşamının koşturmacasından uzaklaşalım ve unuttuğumuz değerleri birlikte tekrar hatırlayalım mı ne dersiniz?

2022 Küba Turları
2022 Küba Turları

2022 Küba turlarımız ile kaldığımız yerden tekrar aynı coşku ve heyecan ile başlayıp Küba’yı gezeceğiz.

Kars Çıldır Gölü
Kars Çıldır Gölü

Kars Turlarımızda unutulmaz anlar yaşadığımız ve birbirinden güzel fotoğraf kareleriyle gezimizi taçlandırdığımız Çıldır Gölü’ne gidelim hep birlikte.

Küba’da Los Quince Seremonisi
Küba’da Los Quince Seremonisi

Los Quince seremonisi 15 yaşına giren kız çocukları için yaygın olarak yapılan bir kutlamadır. Bu seremoni, bir kız çocuğunun büyüdüğünü ve artık bir genç kadın olduğunu topluma açıklamak ve kendini toplumda bu şekilde temsil etmesini sembolize eder.

Elazığ Trekking Turu ve Tur Rotaları
Elazığ Trekking Turu ve Tur Rotaları

Düş Patikası’nın deneyimli kadrosuyla Elazığ’a yaptığım trekking doğa yürüyüşü turu bana ülkemin başka bölgelerinde sesi yeterince duyulmamış nice güzellikler olduğunu gösterdi.

Mor Ahron Manastırı
Mor Ahron Manastırı

Elazığ'da Baskil ilçesinin Suyatağı köyündeki Muşar Dağı'nın zirvesinde bulunan ve yıkılmaya yüz tutan bin yıllık geçmişe sahip Mor Ahron Kadim Süryani Manastırı zamana karşı direniyor.

Arapgir’in Rengi | Malatya
Arapgir’in Rengi | Malatya

Bazı kentler yüreğime rengiyle ve kokusuyla iz bırakır. Arapgir, sabahın erken saatlerinde kente doğru yol alırken soluklandığım üzüm bağında, mis kokan mor rengiyle kucakladı beni.

Germiyan Köyü, İzmir
Germiyan Köyü, İzmir

Germiyan Köyü’nün renkli sokaklarına götürmek istiyorum bugün sizleri. İzmir’in tuzlu Ege Denizi kokusu dursun yüreğimizde, biz bugün farklı bir yerde soluklanalım.

Mural de la Prehistoria
Mural de la Prehistoria

Mural de la Prehistoria Pinar del Río' ya bağlı puro tütünü çiftlikleri ile ünlü, Pita adlı Mogote'de Viñales Milli Parkı'nın dağları arasında, Küba'nın başkenti Havana'ya 178 km uzaklıkta yer almaktadır.

Van - Peribacaları ve Yavuzlar Köyü
Van - Peribacaları ve Yavuzlar Köyü

Sarı rengin hâkim olduğu kıraç bir coğrafyada, itiraf edeyim haritada bile bulmakta zorlanacağım ücra bir yerde, Yavuzlar köyündeyim.

Küba Kahvesi
Küba Kahvesi

Küba ile ilgili yazılarımıza bugün Küba’nın ihracatında önemli yer tutan ve Küba turlarımızda mutlaka deneyimlediğimiz Küba kahvesi ile devam edeceğiz.

Fas Marakeş - Medina ve Djemaa el Fna
Fas Marakeş - Medina ve Djemaa el Fna

Berberi dilinde “Tanrı’nın toprakları” anlamına gelen ve bir ara ülkeye başkentlik de yapmış olan Marakeş, Fas’ın ikinci büyük kentidir ve şehir kurulurken kullanılan renkli tuğlalara atıfla “kırmızı şehir” olarak anılır.

Asla Gidilmemesi Gereken Yer - Avusturya Hallstatt
Asla Gidilmemesi Gereken Yer - Avusturya Hallstatt

Bazı yerler vardır. Televizyonda görürsünüz. Dergilerde hakkında çok sayıda yazı okursunuz. Fotoğraflarına bakar, hayran olursunuz. Hep anlatırlar, konuşurlar. Eğer gezginseniz, eğer gezmek sizin için hayatın anlamıysa o anlatılan yere hep gitmek istersiniz.

Küba Trinidad
Küba Trinidad

Küba ile ilgili yazılarımıza bugün orta Küba’da Sancti Spíritus ilinde yer alan Trinidad kasabasını ekleyerek devam ediyorum. Bu güzel Küba kasabasının tarihi 1514 senesine dayanmakta olup 23 Aralık 1514'te Diego Velázquez de Cuéllar tarafından Villa de la Santísima Trinidad adıyla kurulmuştur.

Göcek Koyları
Göcek Koyları

Erol Evgin’nin dingin sesinde Bedri Rahmi’nin o çok tanıdık dizelerinde zeytin ağaçları arasında tel tel çözülür, bir kez daha yine yeniden aşık olurum Göcek koylarına. Öylesine berrak ve de şeffaftır ki su, deniz kestaneleri bile muzip bir gülümsemeyle göz kırpar.

Gürcistan Mestia - Svaneti
Gürcistan Mestia - Svaneti

Gürcistan’ın kuzeybatısında, Svaneti bölgesinde Kafkas Dağları eteklerinde Orta Çağ’dan kalma bir masal kasabası gizlidir.

Burucerdi Evi - İran
Burucerdi Evi - İran

Kaşan şehir merkezinde bulunan Burucerdi Evi, Fars geleneksel mimarisinin Kaçar tarzının muhteşem bir örneğidir.

Nakş-ı Cihan Meydanı
Nakş-ı Cihan Meydanı

Floransa, Saint Petersburg, Havana dünyanın diğer birçok güzel şehrinin kardeşi olan İsfahan'ın merkezinde yer alan Nakş-ı Cihan Meydanında tam üç mimari şaheser, İmam (Şah) camii, Ali Gapu Sarayı ve Kraliyet ailesinin camisi olan Şeyh Lütfullah Camii bulunmakta.

Küba Devrim Meydanı
Küba Devrim Meydanı

Fulgencio Batista tarafından inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde adı Plaza de Civica ( Sivil Meydanı) olarak hizmet vermekteydi. 1959 Küba Devrimi’nden sonra ismi Devrim Meydanı olarak değiştirilmiştir. 72000 metrekare genişliğinde Havana şehrinin merkezine kurulmuştur.

Macahel – Naçadirev Gölü
Macahel – Naçadirev Gölü

Düşpatikası Karadeniz turlarında, Macahel turlarında her sefer bambaşka deneyimler, güzellikler ve nice keyifli anılar biriktirebilirsiniz.

Gökçeada –Zeytinliköy ve Dereköy
Gökçeada –Zeytinliköy ve Dereköy

Mitolojik efsanelerde denizler tanrısı Poseidon’un adası olarak bahsedilen Gökçeada, yani eski ismiyle İmroz, son yıllarda bilinçli ve çevreye duyarlı yavaş gezginlerin uğrak noktasıdır.

Küba Devrim Müzesi
Küba Devrim Müzesi

Haftalık Küba ile ilgili bilinmeyenleri bu hafta Küba’nın gerek devrim öncesi gerek devrin sonrası en önemli müzelerinden Küba'nın Havana kentinin Eski Havana bölümünde yer alan ve Küba turlarımızda ziyaret ettiğimiz Küba Devrim Müzesi’nden bahsedeceğiz.

Küba Müziği
Küba Müziği

Küba turlarımızda bol bol deneyimleyeceğiz Küba müziği; tüm dünyada herkes tarafından sevilen, dinlenilen, bilinen, popüler müzik derinliği bol, ritm ve enerji yüklü hareketli müziklerdir.

Küba’da Eğitim Sistemi
Küba’da Eğitim Sistemi

Küba’nın eğitim sistemi ile ilgili bilgileri orada yaşayan ve Küba turlarımızda bizlere eşlik eden deneyimli rehberlerimizden sizlere aktarıyoruz.

Ülkemizde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Gerçeküstü Harika!
Ülkemizde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Gerçeküstü Harika!

Bu harika mekanların bazılarını ziyaret etmiş olabilirsiniz. Fakat ülkemizde seçtiklerimiz dışında binlerce gezilip görülesi yerler var. Bu mekanların hepsini şuan için sizlerle buluşturamadığımız için affınıza sığınıyoruz.

Türkiye’de Tarihe Yolculuk Edeceğiniz 5 Yer
Türkiye’de Tarihe Yolculuk Edeceğiniz 5 Yer

Anadolu toprakları, binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Asya, Orta Doğu ve Avrupa arasında önemli bir geçiş güzergahında yer alan Anadolu, insanlık tarihine ışık tutan tarihi ve kültürel merkezleriyle tüm dünyanın ilgisini çeken bir coğrafya. Türkiye‘nin batısından doğusuna dört bir yanında onlarca antik kent, ören yeri, müze ve kültürel merkez bulunuyor. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan bu noktalardan en popülerlerini bir araya getirdik.