Doğu Karadeniz’de Yayla Evi

Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölgesi, kıyı şeridinden yükselen yemyeşil dağlar da dahil olmak üzere çarpıcı doğal güzelliği ile tanınır. Bu yörenin en özgün özelliklerinden biri de dağ yamacına yuvalanmış geleneksel yayla evleridir.

 

Yayla evleri olarak da bilinen bu evler, tipik olarak taş veya ahşaptan yapılır ve sert dağ iklimine dayanacak şekilde inşa edilir. Genellikle küçük köylerde kümelenirler ve aralarında dar dolambaçlı yollar vardır.

 

Bu yayla köylerinden birini ziyaret etmek, evler genellikle yüzlerce yıllık olduğundan ve nesiller boyu ailelerden geçtiğinden, zamanda geriye doğru atılmış gerçek bir adımdır. Evlerin birçoğu restore edilerek konukevlerine dönüştürülerek, ziyaretçilere geleneksel Türk dağ yaşamını deneyimlemek için eşsiz bir fırsat sunulmaktadır.

 

Bu yaylalardan biri de Rize iline bağlı Çamlıhemşin İlçesine bağlı 2032 metre yükseklikte bulunan Pokut Yaylası’dır. 1800-1900 mt üzerinde ağaç yetişmezken Pokut Yaylası’nda ağaçlar sizi karşılamaktadır. Sarp dağ zirveleri ile çevrili bu yayla, çok sayıda iyi korunmuş yayla evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçiler yaylayı yürüyerek keşfedebilir, muhteşem manzaraların tadını çıkarabilir ve rahat dağ yaşam tarzını deneyimleyebilir.
Bir diğer popüler bölge ise Artvin ilinde bulunan Macahel’dir. Bu bölge köy evleri, ağaç yapısı, yaylaları, Gürcü kültürünün izleri, Kafkas arı ırkı, yayla evleri ile sizi beklemekte.


Doğu Karadeniz'de hangi yayla köyünü ziyaret etmeyi seçerseniz seçin, dağların engebeli güzelliği ve yöre halkının kendine özgü kültür ve gelenekleri sizi büyüleyecektir.