Germiyan Köyü, İzmir

İzmir’in Çeşme ilçesinde bir Türkmen köyü olan Germiyan Köyü’nün beyaz duvarları, güzel sanatlar sanatçısı Nuran Erden tarafından çeşitli görsel ve çiçek motifleri ile süslenmiştir.

 

Misafirperver köy halkı, sanki yıllardır sizi tanıyormuşçasına sizleri içine çeker. Buraya uğradığınızda köy kahvesinde soluklanabilir ve köy halkı ile sohbet edebilirsiniz.

 

Köy sokaklarında dolaşırken Musa Amca’nın mini müze evini mutlaka görmelisiniz. Eğer tarih ve antika eşya ve belgeleri seviyorsanız, eski belgelerden antika eşyalara, savaş hatıralarından eski günlere ait birçok belge ve eşyayı özenle saklamış olan Musa Amca’nın evini mutlaka görmelisiniz.

 

Germiyan Köyü, Anadolu’daki diğer köylerden bir özelliği sebebi ile çok farklı. Bu köy 2015 senesinde “Slow Food” yani “Yavaş Yemek” akımı üyesi olmuş. Slow Food, İtalya’da 1986 yılında başlayan bir akım olmakla beraber, organik, doğak, katkısız, adil ve temiz ürünler üretip sunan ve yerel üreticileri sertifikalandırarak onların korunmasını sağlayan bir oluşum.

 

Lokasyon olarak Germiyan Köyü, İzmir’e 70 km, Çeşme’ye ise 12 km uzaklıktadır. Eğer yakınlarından geçerseniz bu köye uğramayı unutmamanızı öneririz.