Karadeniz’in En Meşhur Yaylaları

 

Karadeniz’in En Meşhur Yaylaları

 

Karadeniz’in En Meşhur Yaylaları

 

Karadeniz'in meşhur yaylaları, kendilerine özgü doğal güzellikleriyle tüm gezginlerin ilgisini çekmektedir. Bu yazıda, bu yaylaları sizin için derledik. Hazırsanız, doğanın güzelliklerine yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

 

Karadeniz bölgesi, doğal güzellikleriyle ünlü bir coğrafyadır. Deniz, orman ve dağlarının bir arada bulunduğu bu bölge, yaylalarıyla da dikkat çeker. Yaz aylarında sıcaktan bunalanlar için serin bir kaçış noktası olan Karadeniz yaylaları, aynı zamanda doğa yürüyüşleri, kampçılık ve dağcılık gibi doğa aktiviteleri için de idealdir.

 

 

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

 

Rize, Çamlıhemşin’de bulunan Ayder Yaylası artık turizm merkezi olmuş durumda. Çok sayıda turist gittiği için çok yoğun. Bir de çok sayıda yaylanın yolu buradan geçtiği için, yoğunluk artmakta. Ama yine de coğrafi yapısı ve yeşilliği ile Kaçkar Dağları Milli Parkına açılan kapılardan biri konumunda. Bu yolu takip ederek Kaçkar Dağı zirveye ulaşabilirsiniz.

 

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası

 

Rize Çamlıhemşin’e bağlı olan yayla, Karadeniz turu düşünenlerin en çok hayal ettiği yaylalardan bir tanesidir. 2023 metre yükseklikte bulunan yayla; yayla evleri, bulut denizi, meşhur kahvaltısı ile ünlüdür. Karlı dağlar, yemyeşil ve çeşitli endemiklerden oluşan bitki örtüsü gidenleri kendine hayran bırakmaktadır. Mis gibi kokan kahvenizi bulut denizinin manzarasında içmek paha biçilmez bir güzelliğe sahiptir. Düş Patikası Karadeniz turlarımızda Pokut Yaylası’nda konaklıyoruz. Karadeniz’in en meşhur yaylalarından birinde konaklamak çok etkileyici. Gökyüzümdeki binlerce yıldızı izleyip, doğanın sessizliğine kucak açmak. Sabah güneşin doğunun dağların üzerinden süzülüp size ulaşması. Yöresel kahvaltınızın manzara ile bütünleşmesi anlatması zor ama yaşadığınızda ruhunuzdan silemeyeceğiniz bir etkiye sahip. Dünya coğrafyasında belirli yüksekliklerden sonra ulu ağaçlar yetişmezken özel bir yapıda bulunan Pokut Yaylası’na çıkarken yemyeşil ormanların içinden mevsimine göre likapa yiyerek çıkabilirsiniz. Pokut Yaylası ile ilgili geniş blog yazımızı okumak için: Pokut Yaylası

 

Sal Yaylası

Sal Yaylası

 

Rize Çamlıhemşin sınırlarında olan Sal Yaylası, Pokut Yaylası’nın komşusu konumundadır. Karadeniz'in en bilinen yaylalarından biri olan Sal Yaylası'nda bir yayla yaşamı diye hayal ettiğiniz ne varsa var. Otlayan inekler, etrafınızı saran keçiler, yayla yemekleri ve bozulmamış bir yayla yaşamı. Bu yaylaya çıkarken araçtan indikten sonra yaklaşık olarak 1 km patikadan yürüdükten sonra yaylanın içine giriyorsunuz. Bir de “Keçi Sütü Dondurma nerde en iyi yenir?” Sorusunun cevabı Sal Yaylası’dır. Ev yapımı hamburger, meyve kokteylleri, saç kavurma hepsi yaylada yaşayan ve yetiştirilip bizler için hazırlanmakta. Bir de öyle gösterişli bir işletme beklemeyin tüm yayla şartları geçerli bir yayla evininde harika eller ile hazırlanan yemekler bizler için hazırlanıyor.

 

Gito Yaylası

Gito Yaylası

 

Rize yaylalarından Çat Vadisi içinde bulunan bir başka meşhur yayla da Gito Yaylası’dır. 2070 metrede bulunan bu doğa güzelliği dik çıkışı ile ürkütücü görünse de yavaş yavaş çıktığınızda etkisinden kurtulamayacağınız güzelliğe sahiptir. Yayla evlerinin butik konaklama tesislerine dönüştürüldüğü yaylada sıcacık sobanın yayında çayınızı yudumlarken yaylanın keyfini sürersiniz. Gito Yaylası, Yayla yemeği, yerel ürünler ve doğanın keyfini süreceğiniz Karadeniz yayla turunun en etkileyici yaylarından biridir. Bilindiği üzere yaylalara kışın çıkmak çok çok zor. Yaylacılar bile mayıs sonu, haziran başı gibi yaylaya çıkıyor ve ekim gibi denize yakın yerlere inmiş oluyorlar. Kişi sayınız az ise Gito Yaylası’nda konaklama yapabilirsiniz. Bulutlara sallanmak isterseniz doğru yer Gito Yaylası’dır. Bulut Salıncak ile dağlar ve bulutlarla dans ettiğinizi hayal edin. Rize’nin en güzel yaylası neresi? Diye sorsalar gördükten sonra Gito olduğunu düşüneceksiniz.

 

Elevit Yaylası

Elevit Yaylası

 

Elevit Yaylası, Rize Çamlıhemşin’e bağlı Çat Köyü’ne uzaklığı 7 km olan yayladır. Yayla şenlikleri ile ünlüdür. Horon dediğinizde Elevit’e ağustos ayında gitmelisiniz. Karadeniz türkülerinin ezgilerinde ismini en çok duyduğumuz Elevit yaylasıdır. Karadeniz yaylaları trekking turu yaptığınızda yürüyerek içinden geçtiniz yayla da kamp kurabilir veya dinlenebilirsiniz. Yabani keçi görebileceğiniz yaylalardandır. Dere’nin üzerindeki ahşap köprüde oturup yaylanın keyfini sürebilirsiniz. Geleneksel Karadeniz yayla mimarisini de burada görmeniz mümkündür.

 

Çağrankaya Yaylası

Çağrankaya Yaylası

 

Çağrankaya Yaylası, Rize İkizdere’ye bağlı olan yayla Doğu Karadeniz yaylalarının en yüksek yaylaları arasındadır. 3200 metrede bulunmaktadır. Yankıları ile ünlü yayla olan İkizdere yaylası doğal yapısı ile dik yamaçlardan oluşmaktadır. Bu yamaçlarda ses çok iyi yankılandığı için konuşan dağlar olarak geçer. Çayeli, Güneysu, Çamlıhemşin den yaylaya ulaşım sağlanabilir. Konaklama yapmak için tesis bulunmamaktadır. Ama çadır konaklama yamak isterseniz burası en güzel seçenektir.

 

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası

 

Rize İkizdere’ye bağlı olan Anzer Yaylası 2105 metre yükseklikte bulunmaktadır. Anzer Balı ile ünlüdür. Zengin florası ile arıların en sevdiği ve arıcılık için elverişli şartlara sahiptir. Anzer Ballıköy Yaylası ve Aşağı Anzer Çiçekli Köyü yaylasında arıcılık yapılmaktadır. Şifa kaynağı olan bu bal tek bu bölgede üretilmektedir. İçeriğinde üç yüzü aşkın bitkinin özü bulunan Anzer Balı şifa bulmak için tüketilmektedir. Anzer yaylasına giderken Meles, Petran, Kabahor, Garzavan yaylalarını görebilir veya yolunuzu biraz uzatarak bu yaylaları da ziyaret edebilirsiniz. Balı ile ünlü olan Anzer Yaylası yeni yeni doğa severlerin ve doğa yürüyüşçülerinin ilgisini çekmeye başlamıştır.

 

Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası

 

Karagöl Yaylası, Artvin ile Borçka ilçesinde bulunan bir yayladır. Borçka Karagöl Tabiat Parkı içerisinde yer alır. Karagöl Yaylası heyelan set gölü olup heyelan sonucu Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile oluşmuştur. Yaz mevsimde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan göl güzelliği ile ilgi çekmektedir. Kayık ile göl üzerinde gezinti yapabilir kamp kurup göl kenarının keyfini çıkartabilirsiniz. Dikkat edin bölgede fauna çok zengin olup gece kampınıza ziyaretçiler gelebilir. Karadeniz Yaylalarında Kamp denildiğinde en çok ziyaretçi alan yerlerden biridir.

 

Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

 

Kafkasör Yaylası Nerededir? Artvin sınırlarında bulunan yayla, Yayla Şenlikleri ile ünlüdür. 1250 metre yükseklikte bulunan yayla Boğa güreşleri ile ünlüdür. Yüzlerce kişi yaz aylarına Kafkasör Şenlikleri için yaylaya çıkmaktadır. Kafkasör’de konaklama nasılıdır? Gelen turist sayısının artması ile butik oteller yapılmıştır. Kafkasör Yaylası’nda kamp kurabilir. Gece yıldızları izleyebilir Kafkasör şenliklerinde horon edebilirsiniz. Kafkasör şenlikleri haziran sonunda yapılmaktadır.

 

Kiraz Yaylası

Kiraz Yaylası

 

Kiraz Yaylası, Trabzon’u Maçka ilçesine başlı bir yayladır. Krenasa bölgesi/ mahallesine uzaklığı 8 km dir. 1850 metre yükseklikte olan yayla hayvancılık ile geçimini sağlamaktadır. Temmuz ayında Ayeser Şenlikleri yapılmaktadır. Yaylaya ulaşım yolun asfalt olması sebebi ile binek araçlar ile rahattır.

 

Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası

 

Perşembe Yaylası, Ordu Aybastı ilçesine bağlı Çakırlı Köyü’ünde olan yayladır. Menderesleri ile ünlü olan yayla, bahar aylarında çiçeklerin dansına şahit olur. Perşembe Yaylası’nın neyi meşhur derseniz; burada manda yetiştiriciliği yapılmakta olup manda sütünden üretilen yoğurtlar, manda tereyağı, bal bulabilirsiniz. Kuzu eti burada çok güzeldir. Yaylanın doğal kekikleri ile beslenen küçük baş hayvanların etlerinden yapılan yapılan yemekleri yemelisiniz. Ordu’ya giderseniz Perşembe Yaylası Şenliklerini görmenizi tavsiye ederiz. Temmuz ayının sonunda yapılan şenlikler veya diğer adıyla Perşembe Yaylası Panayırı geçmişten günümüze gelenekselleşmiştir.