Urartu’ların izinde Van Gezisi – Van Kahvaltısı

Tarihi İpek Yolu'nu katederken, macerayı seven ve otantik mutfağı takdir eden her gezgin için Van ilinde bir durak olmazsa olmazdır. Bu yörenin kahvaltı geleneği Van kahvaltı sofrasının servis özelliğinin doğal yapılarında derinlere yerleşmiş olup, kaçırılmaması gereken bir deneyimdir.

 

Van genelinde 60'a yakın farklı noktada kahvaltı sofrası, gerçek Van balı, yoğurt kaymağı, süt kaymağı, ayran, cacık, otlu peynir, örme peynir, beyaz peynir, çırpılmış yumurta, zeytin gibi yöresel ürünlerden oluşan leziz bir yelpazeden oluşuyor. Bu kahvaltının büyüsü, asırlık tarifler ve teknikler kullanılarak özenle hazırlanmış eşsiz tat ve aromalarda yatmaktadır.

 

Bu kahvaltı deneyimini daha da özel kılan, Van'a özgü olması ve dünyanın hiçbir yerinde benzerinin olmamasıdır. 

 

Van'ın şirin sokaklarını keşfederken, ara sokaklara gizlenmiş kahvaltı salonlarına rastlayacaksınız. Gün ışığıyla birlikte açılıp, gün batımıyla birlikte kapanarak size sunulan enfes tatların tadını çıkarmanız için bolca zaman tanıyor. Yaz aylarında genellikle yoğurt, cacık ve piyazın eklenmesiyle menü zenginleştirilirken, kış mutfağına bal-pekmez ve tahin eklenir.

 

Van Kahvaltısı gerçekten bölgenin bir markası haline gelmiş, dünyanın bu köşesinde bulunabilecek zenginlik ve lezzetin bir göstergesidir. Otantik ve unutulmaz bir deneyim arayan her gezgin için mutlaka denenmesi gereken dünya mutfağındaki özgün yerini almıştır.