Fırat Yolu Bingöl-Elazığ Trekking Turu

TUR HAKKINDA

 

TUR PROGRAMI

 

1. Gün: Erzincan >> Bingöl >> Peri Vadisi >> Yedisu >> Kaynarpınar
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul'dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak havaalanına bırakıyoruz. Erzincan Havalimanı’nda buluşma saatimiz 10:30’dur. Erzincan Acısu’da kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltımızın ardından Bingöl sınırlarına giriyor ve ilk durağımız olan Yedisu ilçesine varıyoruz. Fasulyesi ile ünlü Yedisu vadisi diğer bir adı ile Peri Vadisi, Urartu medeniyeti zamanında yapılan ticaret yollarının geçtiği hatta bulunmaktadır. Kervan yolu olarak adlandırılmaktadır. Peri Vadisi’nin içinde bulunan Peri Suyu bölgenin önemli değerleri arasındadır. Erzurum'dan doğan Peri Suyu Bingöl dağlarından geçer. Kığı bölgesinden Fırat Nehri’ne kavuşan Peri suyu geçtiği her yeri güzelleştirir. Bölgede Muş Ağa Konağı, Acı göl, Yedisu Merkez ziyaret noktalarını görerek bölgeyi keşfediyoruz. Yedisu’da bulunan kültür merkezine uğrayarak bölge hakkında bilgi alıyoruz. Yolda fındık bahçelerini fotoğraflayıp peri suyu kenarında mola veriyoruz. Kaynarpınar’da bulunan termal olan otelimize yerleşerek akşam yemeğimizi alıyoruz.

 

2. Gün: Çır Şelalesi >> Cafran Göl Mezra >> La Deresi >> Ilıcalar Rotası
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında otelimizden çıkışımızı yapıyoruz. Aracımızla Bingöl Cafran Bölgesi’ne hareket ediyoruz. İlk durağımız Çır Şelalesi. Çır Şelalesi’ni geziyor ve fotoğraflıyoruz. Aracımız ile rotamızın başlangıcı olan Dallıtepe Köyü’ne bağlı Cafran Göl Mezrası’na gidiyoruz. Göl kenarında aracımızdan iniyor yürüyüşümüze başlıyoruz. Rotamız mor çiçekler ve orman geçişi ile başlıyor. La deresine doğru hafif bir inişle patikadan devam ediyoruz. Rota eski orman yolundan; kıvrıla kıvrıla, toprak zemin, kayalık, yan geçiş, küçük çarşak geçişi ile devam edip, ardından geniş ve yemyeşil düzlük alana iniyoruz. La deresinde Kadim abinin evinde öğlen sandviçlerimizi yiyoruz. Rotamızın devamında terkedilmiş bir köy olan Yukarı Kös Köyü'nden geçerek Ilıcalar’a inen toprak yola bağlanıyoruz. Ilıclar Termal'de yürüyüşümüzü tamamlıyor ve burada bulunan gözleri görüyoruz. Otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyor ve dinlenmeye geçiyoruz.


Yürüyüş mesafesi: 16 km


3. Gün: Bingöl >> Zağ Mağaraları >> Yüzen Adalar >> Bingöl Merkez
Bingöl merkezi panoramik olarak gezdikten sonra Bingöl merkezden Solhan Muş karayolundan 18 km sonra Kuşburnu Köyü yoluna geçiyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Murat Nehri’ni panoramik olarak fotoğraflıyoruz. Muhteşem manzaralar eşliğinde Kuşburnu Köyü’nden Zağ Mağarası yakınına ulaşıyoruz. Kısa bir yürüyüşle mağaraya varıyoruz. Geç Roma erken Bizans dönemine ait 5 katlı bir mağara olan Zağ Mağarası’nı geziyor ve fotoğraflıyoruz. Aracımız ile devam ederek Yüzen Adalar’ı görmek için Bingöl Muş yoluna giriyoruz. Esence Deresi manzarasında Yüzen Adalar’a ulaşıyoruz. Fotoğraf çekimi ve gezi ardından aracımız ile Bingöl’e dönüyoruz. Akşam yemeğimiz ardından dinleniyoruz.


4. Gün: Bingöl Merkez >> Kurtuluş >> Kilisek >> Geli Kanyonu Oğuldere Rotası
Kahvaltımızın ardından Oğuldere ve Kurtuluş köylerine gitmek için yola çıkıyoruz. Kurtuluş Köyü’ne giderken vadinin girişinden yürüyüşümüze başlıyoruz. Rotamız mor çiçekler, kelebekler meşe ağaçları arasından devam ediyor. Yer yer köy evlerinin yanından geçerek yaylaya çıkıyoruz. Yürüyümüz geniş düzlük ile devam ediyor. Ormanlık alana giren rotada eski bir yoldan iniş devam eder. Rotamız Kilisek Deresi’nin kenarında bulunan Kilisek Yaylası’na varıyoruz. Köyde dinlendikten sonra Gali Kanyonu ve şelalesine kadar geniş yoldan çıkış yapılır. Tepeyi aşar aşamaz sağdaki kaya bloklarının içinden kanyonun içine iniyoruz. Geli Kanyonu’nu gördükten sonra Kilisek Köyü’ne geri dönüyoruz. Vadinin içinden devam eden rotada Mağara Kilisesi, terk edilmiş köyden geçilerek rotamızı tamamlıyoruz. Otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyor ve dinlenmeye geçiyoruz.


Yürüyüş mesafesi: 6/10/18 km


5. Gün: Bingöl Merkez >> Boğazköy >> Pargosor Şelalesi >> Sülbüs Yayladere Rotası
Kahvaltımızın ardından aracımız ile Boğazköy’e doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Pargasor Şelaleleri’ni geziyoruz. Aşuran bölgesinde yürüyüşümüze başlıyoruz. 3 dağ arasındaki alanda bulunan rota (Sülbüs Dağı, Toru Dağı) sürekli değişen panorama, etkileyici bitki örtüsü ve dağların oluşturduğu değişen görsel ile etkileyicidir. Huş ağacı ormanından geçen patika, rengârenk çiçeklerle kaplı alanlar, yan geçiş ve yaylalardan oluşmakta. Panoraması ile etkileyici olan rotamızı Yayladere Köyün’de tamamlıyoruz. Bingöl’de bulunan otelimize geçiyoruz.


Yürüyüş mesafesi: 11 km


6. Gün: Bingöl ve Elazığ Gerendal Gölü >> Elazığ Gerendal Yaylası >> Gemtepe Köyü >> Palu
Kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıyoruz. Bingöl Balpınar Köyü’nde bulunan Gerandal Gölü’ne aracımız ile yolun durumuna göre yaklaşıyoruz. Yürüyüşümüzde Bingöl ile Elazığ ortak sınırında kalan kalp şeklindeki Gerandal Gölü’ne çıkarak başlıyoruz. Göl kenarında dinleniyor ve fotoğraf çekiyoruz. İnişimizi Elazığ tarafından gerçekleştireceğiz. Gerendal Gölü’den Gem Tepe Köyü’ne doğru inişe geçiyoruz. İniş olan rotamız üzerinde 3 tane kalp şeklinde göl, terkedilmiş yayla ve hala yazları yaşamın devam eden yayla bulunuyor. Devam eden yürüyüşümüz de Gerendal Yaylası’ndaki evde bizim için hazırlanan yemeğimizi yiyerek yürüyüşümüze devam ediyoruz. Uzaktan şelaleyi görerek Bierm Gölü’ne ulaşıyoruz. Dinlenme ve fotoğraf molamızın ardından devam ediyor ve Elazığ Gemtepe Köyü’ne inerek rotayı tamamlıyoruz. Akşam yemeğimizin ardından Palu’da bulunan otelimize yerleşiyoruz.


Yürüyüş mesafesi: 9 km iniş + yol durumuna göre 3-4 km çıkış

 

7. Gün: Palu >> Urartu Kaya Mezarları >> Palu Kalesi >> Surp Lusovic Kilisesi >> Tarihi Köprü Murat Nehri
Kahvaltımızın ardından Palu’yu geziyoruz. Palu tarihi yapıları, doğal güzelliği ile bizi bekliyor. Palu Kalesi, Urartu kaya mezarları, Surp Lesovic kilisesi, tarihi köprü ve murat nehrinin panoramasını görüyoruz. Akşam yemeğimizi alıp havaalanına doğru giderek Elazığ ve Bingöl ‘den ayrılıyoruz. Elazığ havalimanı ayrılma saatimiz 19:30’dur. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Fırat Yolu Bingöl-Elazığ Trekking Turu

Son 10 Kişi

Taksitli Fiyatı

TL 27.100,00 / Kişi Başı

Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 24.650,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

6 Gece Konaklama (1 gece Kaynarpınar Termal Hotel, 4 gece Bingöl Merkez 4*, 1 gece Palu 3*)

İstanbul Ev Havaalanı Transferi

6 Kahvaltı
6 Akşam Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Seyahat esnasındaki ulaşım

Milli Park Araç Giriş Ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Gidiş-Dönüş Uçak Bileti
Kişisel Harcamalar
Öğlen Yemekleri
İlk Gün Kahvaltı
Müze-Ören Yeri Giriş Ücretleri

Hareket Saatleri

  • Erzincan Havaalanı saat: 10:30
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi