Fırat Yolu Trekking Turu Elazığ Etabı

Trekking Turu - Doğa Yürüyüşü

Yukarı Fırat Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Elazığ M.Ö.2000’ler de Hurrilerin yaşamını sürdüğü topraklardır. Dağları, ovaları, yaylaları, gölleri, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, Fırat’ın bereketi ile Doğu’nun kadim kentidir. Bereketli toprakların geçmişten günümüze izlerini süreceğimiz, farklı inançların getirdiği kültür harmanlanması yanı sıra, tarihsel bütünlüğü de içinde barındıran, yerel lezzetleri, meyve bahçeleri, karaleylekleri, kanyonları, mağaraları ile ünlü bu güzel kentin en güzel yerlerinde geçen rotamızı sizler için hazırladık.

 

 1.Gün: Elazığ >> Ankuzu Baba Türbesi >> Ölbe Vadisi >> Deve Mağarası >> Harput >>Harput Kalesi

 Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Elazığ Havaalanı'nda saat 08:30 da toplanıyoruz.

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Göllübağ Köyü Yakınında bulunan Ankuzu Baba Türbesi’ne gidiyoruz. Tepeye kısa bir yürüyüş ile çıkış yapıyor ve manzaranın keyfini çıkartıyoruz.  Fotograf çekiminin ardından Göllübağ Köyü yakınından Ölbe vadisi rotamıza giriş yapıyoruz. Rotamız üzerinde Deve mağarası, doğal oyuklar, meyve ağaçları, kaya oluşumları, fauna ve flora çeşitliliği ile bizi beklemekte. Büyük kayabloklarının manzarasında ilerliyor ve yürüyüşümüzü Oymaağaç Köyü’nde tamamlıyoruz. Meyve ağaçları, orcik, pestilin üretildiği ve ayakta kalan tek tük eski mimarisi ile ilgi çeken köyde çaylarımızı içiyoruz. Ardından Elazığ’ın tarihi değerlerini birara da göreceğimiz Harput’a gidiyoruz. Harput Kalesi, Kilisesi, Ulu Camii, Şefik Gül Kültür Evi, Dabakhanesi ve manzarası ile ilgi çekici. Burada Harput’un yerel lezzetlerini tadına bakacağımız tesisler bulunmakta. Akşam yemeğimizi Harput’ta yiyor ve otelimize giderek dinleniyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 8 km (Zorluk Derecesi: Kolay Parkur’dur. Yağışlı havalarda orta olarak nitelendirilir.)

 

2.Gün: Elazığ >> Baskil >> Işıklar Köyü >> Mor Ahron Kilisesi >> Masara Kalesi (Urartu Kalesi) >> Baskil

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Elazığ trekking turundaki bu günde yürüyüşe başlayacağımız Baskil’de bulunan Mor Ahron Kilisesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Meyveleri ve kayısıları ile ünlü Işıklar köyünde vereceğimiz çay molasının ardından yürüyüşümüze başlıyoruz. Yavas yavaş yükseliyor ve yükseldikçe Fırat’ın görüntüsüne daha da hakim oluyoruz. İlk baharda yemyeşil, sonbaharda sapsarı etkileyici bir rota burası. Mağaralar, izler, ideolojik ve mitolojik hikayeler bizi bekliyor. Yukarıya vardığımızda Mor Ahron kilisenin görkemi ve sadeliği Fırat’ın manzarası ile bizi büyülüyor. Süsen çiçeklerinin arasından fotoğraflarımızı çekiyor ve inişe geçiyoruz. Doğal yaşam mağaraları ve manzara eşliğinde yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Köy evinde hazırlanmış yemeğimizin ardından aracımız ile kısa bir yolculuk yapıyor ve Urartu döneminden kalma olduğu öngörülen Masara Kalesi’ni geziyoruz. Fırat’ın manzarasındaki gezimizin ardından ardından aracımız ile butik otelimize giderek akşam yemeğimizi alıyor ve dinlenmeye geçiyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 8 km 6 saat (Zorluk Derecesi: orta zorlukta parkurdur. Rahat patikadır, sadece çıkış ve iniş içerdiği için orta zorlukta nitelendirilmektedir.)

 

 3.Gün:Palu >> Palu >>Urartu Kaya Mezarları >> Palu Kalesi >> Surp Lusovic Kilisesi >> Tarihi Köprü >> Murat Nehri

Kahvaltımızın ardından aracımız ile Palu’ya gidiyoruz. Urartu Kaya Mezarları, Palu Kalesi, Surp Lusovic Kilisesi, Tarihi Köprü ve Murat Nehrinin kenarına olan gezimizi yapıyoruz. Tarihin ve manzaranın içinde Palu’yu geziyoruz. Kadın emeğinin sergilendiği, sanat sokağını fotoğraflıyor, yerel lezzetlerin tadına bakıyoruz. Keyifle geçen günü tamamlıyoruz. Aracımız ile konaklayacağımız otelimize gidiyor, akşam yemeğimizin ardından dinlenmeye geçiyoruz.

 

4.Gün: Elazığ >> Sivrice >> Hazar Gölü >> Hazarbaba Kayak Merkezi >> Eskibağlar Bağ Evi

Kahvaltımızın ardından aracımız ile yürüyüşümüz başlayacağımız Sivrice’de bulunan Hazarbaba Kayak Merkezi’ne doğru yola çıkıyoruz. Hazar Gölü yanındaki yerleşim alanlarından geçerek göl kenarında kahve molası veriyoruz. Hazarbaba Kayak Merkezi’nden başlayan yürüyüşümüz Hazar Gölü manzarasında devam ediyor. Zirveye vardığımızda Hazar gölü, Keban Barajı ve arkasında Fırat’ın suyu ile bütünleşen katman katman göl, nehir ve dağların panoraması sizi büyüleyecek güzellikte. Fotograf molamızın ardından inişe geçiyoruz. Yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra aracımız ile Hazar Gölü Kıyısına gidiyor ve tekne turu yapıyoruz. Güvercinlik adası ve batık şehiri tekne ile geziyoruz. Hazarbaba Dağı Manzarası ile bize eşlik ediyor.  Tekneden iniyor ve Eskibağlar Bağevi’ne gidiyoruz. Üzümün geçmişten günümüze hikayesini dinliyor ve bağ evine özel lezzetlerin ve ünlü şarapların tadına bakıyoruz. Otelimize giderek dinleniyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 6 km (Zorluk Derecesi: orta zorlukta parkurdur. Rahat patikadır, sadece çıkış ve iniş içerdiği için orta zorlukta nitelendirilmektedir.)

 

5.Gün: Elazığ >> Baskil >> Saklıkapı Kanyonu >> Fırat Nehri >> Fırat Tekne Turu >> Karaleylek Kanyonu

Fırat Yolu Elazığ doğa yürüyüşü programımızın bu gününde, Kahvaltımızın ardından yürüyüşe başlayacağımız Saklıkapı Kanyonu’na doğru yola çıkıyoruz. Yolumuz üzerindeki panoramik noktada Fırat’ın en güzel fotoğraflarını çekiyor ve rotamıza doğru devam ediyoruz. Bugun bizi Saklıkapı Kanyounda el değmemiş mağaralar, doğal yaşam alanları, meyve ağaçları ve doğal oluşumlar bekliyor. Kuru kanyon olan Saklıkapı Kanyonu’nda ilk bahar ve sonbahar aylarında su geçişleri bulunmakta. Kaya bloklarının arasından yürüyerek Fırat Nehri kıyısına varıyoruz. Yüzme molamızın ardından bizi bekleyen teknemize biniyor ve öğle yemeğimizi alıyoruz. Karaleylek Kanyonu’na doğru tekne ile gidiyor Fırat Nehri’nin keyfini çıkartıyor bol bol fotoğraf çekiyoruz. Tekneden Karaleylek kanyonunda iniyor ve yürüyüşümüze devam ediyoruz. Aracımıza vardığımız da yürüyüşümüz bitiyor. Akşam yemeğimizi alıp havaalanına doğru giderek Elazığ trekking rotalarına veda ediyoruz. Malatya havalimanı ayrılma saatimiz 19:00 dır. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile sizi evlerinize bırakıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 7 km (Zorluk Derecesi: Kolay Parkur’dur. Yağışlı havalarda orta olarak nitelendirilir.)

 

 

 

Fırat Yolu Trekking Turu Elazığ Etabı

Son 10 Kişi
TL 5.500,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

4 Gece Butik Otel Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
4 Kahvaltı
4 Akşam Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Tur Esnasında Ulaşım
Araç içi ikramlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Uçak Bileti
Tüm Öğlen Sandwichleri 
Müze ve Ören Yeri Girişleri

Hareket Saatleri

  • Malatya Havalanı Saat 10:00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi