Mimar Sinan'ın İstanbul'u Turu

TUR HAKKINDA

 

Tur Programı


Haseki Hürrem, Edirnekapı Mihrimah, Üsküdar Mihrimah, Şemsi Paşa ve Atik Valide Külliyeleri
İstanbul, Kostantiniye, Dersaadet …. Eğer Mimar Sinan’ın eserleri olmasaydı Osmanlı’nın “Muhteşem Yüzyıl “ını gözümüzde ne kadar canlandırabilirdik? “Kadınlar Saltanatını “ne derece hayal edebilir Osmanlı Hareminin devletin politikaları üzerindeki gücünü ne kadar kavrayabilirdik?
Bir dizi gezi ile, Mimar Sinan’ın yaşadığı dönemi algılamaya çalışacak, onun eserlerinin çizgisinde taht kavgalarını, iktidar mücadelesini, sanat ve estetik anlayışını özümseyeceğiz. Bu geziler her gün önünden geçtiğimiz bu eserlerin günümüzde bizim üzerimizdeki etkisi ile geçmiş dönemlerin yaşantıları arasında bir köprü olacaktır.
Gezimiz için saat 10’da Aksaray Meydanı’nda buluşuyoruz. İlk durağımız Haseki Hürrem Külliyesi. Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ilk külliye bu. Hürrem’in kişiliği ile Sinan’ın Mimar Başı’lığına ilk adımını göreceğiz burada. Daha sonra Hürrem’in kızı ve Osmanlı saltanatının en varlıklı kişisi olan Mihrimah Sultan’ın Edirnekapı’daki Külliyesi ile devam edeceğiz. Hem yapının yer seçimi hem de Sinan’ın esin kaynakları çok önemli bu yapılarda. Daha sonra Üsküdar’a geçerek öğlen yemeğimizi burada Kaanat Lokantası’nda alacağız. Gezimiz yine Sinan’ın Mihrimah Sultan için inşaa etmiş olduğu Üsküdar Mihrimah Sultan Camisi ile devam edecek.
Daha sonra Üsküdar sahilinde yer alan Sinan’ın dehasının başka bir kanıtı olan Şemsi Paşa Camisinden geçmişe doğru gideceğiz.
Üsküdar’daki son durağımız yine Osmanlı Haremi’nin başka bir güçlü kadınının Atik Valide Sultan’ın Sinan’a yaptırmış olduğu ve bugün üniversite olarak kullanılan Külliyesini gezip Sinan’ın İstanbul’unun başka bir gezisinde buluşmak üzere ayrılıyoruz.

 

Mimar Sinan'ın İstanbul'u Turu

Son 10 Kişi
TL 390,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Rehberlik
Sunumlar
Kulaklık Dinleme Sistemi
Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğlen Yemeği
Müze Giriş Ücretleri

Hareket Saatleri

  • Aksaray Saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi