Hakkari Şırnak Cizre Turu

TUR HAKKINDA

 

Hakkari Şırnak Cizre Turu ile sizleri Güneydoğu Anadolu'nun zengin tarih ve doğal güzelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz. Turumuz; Şırnak, Hakkari ve Van gibi önemli noktalara giderek bölgenin tarih, kültür ve doğa zenginliklerini deneyimleme fırsatı sunuyor. Anadolu'nun derin izlerini taşıyan turumuz, tarihi yapıları, yaylaları ve doğal güzellikleri keşfetmek isteyenler için unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Turumuza katılarak bölgenin etkileyici manzaraları ve tarihi dokusunu birlikte keşfedebilir, unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

 

TUR PROGRAMI

 

1. Gün İstanbul >> Şırnak >> Cizre

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul havaalanına gidiyoruz. İstanbul Havalimanı’ndan THY’nin TK 2668 sefer sayılı 08:25’de hareket edecek olan Şırnak uçağı ile yolculuğumuza başlamak için en geç 07:00’de havalimanında buluşuyoruz. Yaklaşık iki saatlik yolculuk sonrası 10:35’de Şırnak’a varıyoruz. Aracımızla buluştuktan sonra Dicle nehri kenarında bulunan, Nuh’un gemisinin indiği yer olduğuna inanılan Cudi Dağı’nın eteğindeki Cizre merkeze geçiyoruz. İlk durağımız ilahi bir aşk öyküsünün kahramanları olan Mem u Zin Türbesi’dir. Türbe ziyaretimizden sonra, 639 yılında kiliseden camiye dönüştürülmüş ve 1160 senesinde yeniden inşa edilmiş olan Cizre Ulu Cami’yi ziyaret edeceğiz. Cizre Ulu Cami’de yer alan Ebul-İz yapımı ünlü ejder figürlerinden bir tanesi günümüzde İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde, bir diğer figür ise 1969 yılında yerinden sökülerek çalınmıştır ve günümüzde Kopenhag David Samling Müzesi’nde sergilenmektedir. Bir sonraki durağımız Hz. Nuh’un Türbesi. Ardından medrese, camii ve türbeden oluşan bir külliye olan, Kırmızı Medrese olarak da bilinen Medresa Sor’u ziyaret ediyoruz. Kuzey Mezopotamya’da dönemin önemli siyasi aktörlerinin egemenlik, Kürtlerin ise var olma ve siyasi gücünü devam ettirme savaşını verdiği bir dönemde iktidar sembolü olarak inşa edilmiş bir yapı olduğundan önemli bir yapıdır. Dicle nehrinin kollarından olan Kasrik Çay’ı kenarında kısa bir mola vereceğiz. Cudi Dağı manzaraları eşliğinde Şırnak’a varıyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

2. Gün Şırnak >> Çukurca
Sabah otelimizde yapacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılarak Çukurca’ya doğru yola çıkıyoruz. Habur yolu boyunca ilkbaharın binbir renkleriyle bezenmiş vadileri görerek ve arada fotoğraf molaları vererek Çukurca’ya doğru yol alıyoruz. Çukurca’ya vardıktan sonra geleneksel yöntemlerle hazırlanan tarihi tahin atölyesine uğrayıp, susamın taş değirmenlerde öğütülmesiyle yapılan meşhur tahinin yapımı hakkında bilgi alıyoruz. Ardından Çel Kalesi’ni görüyoruz. Çel ismi Kürtçe “doruk, zirve, yüksek yer” anlamına gelmektedir. İlçe merkezine hakim bir noktada olan kaleyi görüp, Çukurca taş evlerini ziyaret edeceğiz. Bu güzel ve etkileyici bölgeye veda ederek Hakkari’ye doğru yola çıkıyoruz.  Kısa dinlenmenin ardından akşam yemeği için restoranımıza geçiyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz.  

 

3. Gün Hakkari
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Osmanlı döneminde inşa edilen, üç asırlık Meydan Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden olan 3.300 rakımlı Berçelan Yaylası’na hareket ediyoruz. Serin havası, soğuk su kaynakları ve verimli otlaklarıyla, dağ doruklarının eteğinde bulunan yaylada geçireceğimiz keyifli dakikalar sonrası tekrar Hakkari’ye dönüyoruz. Sümbül Dağı ve Zap Vadisi seyir terasında vereceğimiz mola sonrası Hakkari’nin saklı cenneti olarak anılan Kaval Şelalesi’ni göreceğiz. Ardından Hakkari’ye doğru yola çıkıyoruz. Kısa dinlenmenin ardından akşam yemeği için restoranımıza geçiyoruz. Yemek sonrası otelimize dönüyoruz.  

 

4. Gün Van >> İstanbul
Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra bölgeye veda ederek Van’a doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergahımızda Deniz Gezmiş’in de aralarında bulunduğu devrimci gençlik öncülüğünde inşa edilen Devrimci Köprüsü’nde kısa bir mola veriyoruz. Ardından Başkale ilçesinde bulunan, Albayrak Köyü’ndeki Ermeni yapısı olan St. Bartholomeus Kilisesi’ni gördükten sonra Yavuzlar Köyü’nde bulunan Kapadokya’ya benzediği için bölge halkı tarafından Vanadokya olarak adlandırılan peri bacalarını görüyoruz. Ardından Van’da vereceğimiz serbest zaman sonrası Van Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. THY’nin TK 2749 sefer sayılı saat 20:00’de hareket edecek olan uçağı ile İstanbul dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İstanbul’a varışımızın ardından yeni gezilerde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.

Hakkari Şırnak Cizre Turu

Son 10 Kişi
TL 9.900,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

İstanbul – Şırnak / Van – İstanbul uçak biletleri
Ev - Havaalanı Transferi
Şehr-i Nur Otel’de 1 gece konaklama (Şırnak)
Şenler Otel’de 2 gece konaklama (Hakkari)
Otellerde 3 sabah kahvaltısı
3 akşam yemeği
Profesyonel rehberlik hizmeti
Tüm ulaşım araçları
Programda belirtilen tüm çevre gezileri
Zorunlu paket tur sorumluluk sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm öğle yemekleri
Müze ve ören giriş ücretleri
Tüm kişisel harcamalar

Hareket Saatleri

  • İstanbul Havaalanı Saat 07.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi