IDO Tophane Karaköy Turu

Tophane & Karaköy hem Bizans döneminde Hem Osmanlı’da İstanbul ticaretinin kalbi olmuş. Payitahtın zenginliği bu bölgedeki ticaretten gelmiş. Liman burada. Liman olunca zenginliğin ve doğal olarak da eğlencenin de merkezi… Evliya Çelebi şöyle anlatır: "Galata'da keferenin kendini müzik ve eğlence ile oyaladığı 200 meyhane vardır. Meyhaneler Ankona, Saragoza, Mudanya, Edremit ve Bozcaada şarapları ile ünlüdür. Oynayan, dans eden oğlanlar, hanende ve sazendeler bir araya gelip kendilerini eğlendirdiğinden Galata meyhaneleri kolayca günaha girilecek yerlerdir. Bu bölgeden geçerken yalın ayak, başı çıplak, sarhoş yatan çok adam gördüm. Bazıları hallerini sorduğumda şu beyitle karşılık verdiler; “Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir. Men kimem saki olan kimdir mey-i sahba nedir “.

 

Tabi yalnız meyhaneleri le ünlü değil burası, kabadayıları, ünlü Madam Bella’sı ve bunlarla belki de tezat içeren çatılardaki Rus Kiliseleri… Bugün de Perşembe Pazarı İstanbul’daki ticaretin en hareketli merkezlerinden biri. Ünlü mimarlarımız Mongieri’nin, Vallaury’nin, Aranco’nun, son dönem mimarlarımızdan Nezih Eldem’in eserleri…Fatih’in Bedesteni, Sinan’ın Sokullu Camii…şehrin ruhu burada atıyor…

 

Tur Programı

Gezimiz için saat 10.00 da Galata Port önünde buluşuyor ve burayı ziyaret ediyoruz. Sonrasında Tophane Nusretiye Camii, Sinan’ın Kılıç Ali Paşa Camisini, Galata’nın sokaklarını, Rus Kiliselerini gezerek devam edeceğiz. Haliç’i kapatan zincirin bağlantı noktası olan Yeraltı Camisini, Rıhtımı, Ziraat Bankası binasını gezdikten sonra Mongieri’nin eseri olan Karaköy Palas’ı görecek, Zülfari Sinagog’unu görüp Perşembe Pazarı ile gezimize devam edeceğiz. Rüstem Paşa Hanı’nı, Fatih Bedesteni’ni, Pargalı Ali Paşa Cami’ni gezdikten sonra Yeşildireğe doğru devam edeceğiz. Arap Camisi gezisi ile devam edecek olan gezimiz Azapkapı Sokullu Mehmet Paşa Camisinde son bulacak.

IDO Tophane Karaköy Turu

Son 10 Kişi
TL 120,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Rehberlik
  • Kulaklık Dinleme Sistemi
  • Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Hareket Saatleri

  • Galata Port: 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi