İTO Cibali Fener Balat Turu

Tur Hakkında

Haliç boyunca uzanan CibaliFener ve Balat semtleri, Doğu Roma’dan, Osmanlı’ya, Osmanlı’dan da Cumhuriyet’e devrolan çok katmanlı yaşantının izlerini sürebileceğimiz, birer açık hava müzesi niteliğindeler.

 

Tur Programı

Cibali Tütün Fabrikası’nda başlayacağımız zaman yolculuğuna eşlik edecek rengarenk evler de bu müzenin fonunda bizlere eşlik edecekler. Fabrikadan sonraki durağımız Cibali Karakolu ve Orhan Kemal’in de bir dönem yaşadığı mahalle olacak, daha sonra da Küçük Mustafa Paşa ve Aya Kapı Hamamları, Gül Cami, Aya Nicola Kilisesi’ni ziyaret ederek Fener’e doğru yol alacağız.

Fener’de Maraşlı Rum okulu ve bir Rum Tüccarın üç kızı için yaptırdığı evlere göz attıktan sonra Patrikhaneyi ziyaret edecek ve öğlen yemeği için ara vereceğiz. Yemek sonrası kahvemizi Dimitri Kantemir Kültür Evinde içeceğiz. Ardından Fener’in tepelerine tırmanarak Moğalların Meryemi Kilisesini gezecek ve sıkça patrikhane ile karıştırılan halk arasında Kırmızı Okul diye bilinen Rum Lisesi’nin etrafını turlayacağız.

Yolculuğumuz Balat’a doğru devam edecek. Burada Kudus Patrikhanesine bağlı Meryem Ana kilisesini, Yanbol Sinagogu, Çana Sinagogu, Tahta Minare Cami, Hızır Çavuş Cami, Ahrida Sinagogu, Ermeni Okulu ve Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin hikayelerini dinleyip rıhtıma çıkacak ve Stevi Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)’nde gezimizi sonlandıracağız.

İTO Cibali Fener Balat Turu

Son 10 Kişi
TL 250,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

⦁ Rehberlik
⦁ Kulaklık Dinleme Sistemi
⦁ Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

⦁ Müze Giriş Ücretleri
⦁ Yemekler

Hareket Saatleri

  • Kadir Has Saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi