İTO Kadıköy Moda Turu

TUR HAKKINDA

Deneyimli rehberimiz önderliğinde Anadolu yakasının kalbi sayılan Kadıköy sokaklarında; sanata, tarihe, insana ve hayata dair bir yolculuğa çıkıyoruz. İstanbul’u İstanbul yapan birçok eserin izinde olacağız.
 
Tur Programı
Kadıköy’de Haldun Taner Sahnesi’nin önünde Saat 10:00’da buluşup turumuza başlayacağız. Turumuza Haldun Taner Sahnesi’ni, Beşiktaş iskelesini ve Şehremaneti Binası’nı ilk göreceğimiz yapılardan olacak. İstanbul’un eski yerleşim alanlarının çoğunda olduğu gibi Kadıköy bölgesinde de birçok gayrimüslim yaşamış. Şimdilerde sayıları gittikçe azalan bu insanların zanaat anlamında çok yetenekli olduklarını da biliyoruz. Ancak şu anda eski yapılardan nadir örnekler görebiliyoruz, onlardan bizlere kalan sinagog ve kiliselerin korunması için ciddi bir emek harcanıyor.
Göreceğimiz ilk kilise bir Ermeni Kilisesi olan Surp Takavor Kilisesi. Sonraki durağımız ise Eufemi Kilisesi ve ünlü şair Nazım Hikmet’in Evi. Nazım’ın Türkiye’den kaçarken yaşadığı son yer olan bu evi gördükten sonra, ünlü şairlerimiz Fazıl Hüznü Dağlarca ve Cemal Süreya’nın evlerini ziyaret ediyoruz. Moda’ya doğru giderken Eski Rum ve Ermeni evlerini görecek, Bahariye caddesi üzerindeki Süreyya Sineması hakkında geniş bilgi alacağız. Sanat sokağı, Aya Triada Kilisesi, Sarıca Köşkü, Aya Katerina Ayazması’nı göreceğiz. Ve henüz bitmedi… Fotoğraf çekmeye doyamayacağınız Moda turumuz devam ediyor. Pek çok filmin çekildiği bir dönem Kadıköy Kız Lisesi olarak da kullanılan Mahmut Muhtar Paşa Köşkünde sıra. Türkiye’de ilk kalorifer tesisatı bu köşkte kullanılmış. Sabancı Müzesi’nde yer alan ünlü at heykeli de bu konağın bahçesinden gitmiştir.
 
Moda denilince akla hemen sakin, nezih dokusu, sokakların bekçisi kediler, denizin bekçisi martılar, adalar ve günbatımı geliyor. E tabii bir de Barış Manço. Barış Manço Müzesi, nostaljik tramvay, Moda Asemsen kilisesi (L’Assemtion) ve son durağımız olan Moda İskelesinde turumuzu sonlandırıyoruz.

İTO Kadıköy Moda Turu

Son 10 Kişi
TL 250,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

⦁ Rehberlik
⦁ Kulaklık Dinleme Sistemi
⦁ Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

⦁ Müze Giriş Ücretleri
⦁ Yemekler

Hareket Saatleri

  • Haldun Taner Sahnesi Saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi