Macahel Yaylaları Trekking Turu

Trekking Turu - Doğa Yürüyüşü

TUR HAKKINDA
Macahel Türkiye'nin Artvin ili ve Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti'ne yayılan vadinin ve tarihsel bölgenin adıdır. Eskiden kullanılan adı Bicihiani'dir. Türkiye’de kalan kısmı Artvin’in Borçka ilçesinin dağlık alanlarıdır. Macahel Bölgesi’nin Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak anılmakta olup, sınırı geçtikten sonra, Acara Suyu’ndan önce sağdan Çoruh Nehrine birleşir. Macahel Bölgesi Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral Köylerinden oluşmaktadır. Macahel Bölgesi aynı zamanda zengin bitki ve canlı çeşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv Alanı seçilmiştir. Ayrıca Macahel Avrupa ve Asya’nın tek ılıman iklim yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Macahel Yaylaları trekking turunu yürüyeceğimiz rotalarda ‘’Yeşil cennet‘’ olarak anılan eşsiz güzellikteki bu coğrafyada, yeşilin her tonunu göreceğiz. Macahel doğa yürüyüşünde yaylaları adımlayarak manzaranın keyfine dalıp, doğal güzellikler ile ruhumuzu harmanlayacağız. Yöreye özgü enfes Gürcü yemeklerinin tadına bakacağız.


1.Gün: Rize >> Borçka Karagöl Milli Parkı >> Maral Köyü
Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Rize Havaalanı'nda saat 10:00 da toplanıyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan yöresel ürünlerin tadına bakabileceğimiz mekânda kahvaltımızı yapıyoruz. 3,5 saat sürecek yolcuğumuz ardından Borçka ilçesinde bulunan Karagöl Tabiat Parkı'na gidiyoruz. Bu güzel yerde vakit geçirip dinleniyor ve göl çevresinde yürüyüş yapıyoruz. Aracımız ile yapacağımız 1,5 saatlik yolcuğun sonunda Macahel bölgesinde bulunan Maral Köyü’ne ulaşıyoruz. Maral Köyü'nün anlamı; bitişik, yakın, komşu yöre (mindevne, midamo) anlamına gelmektedir. Burada bulunan Maral Şelalesi'ne gidiyoruz. Gezimizin ardından otelimize gidiyoruz. Otelimiz kendinizi köyünüze gelmiş gibi hissedeceğiniz manzarası harika bir aile işletmesi. Bu bölgede yaşayan halk samimi ve içten. Enfes güzellikte Gürcü yemekleri yapmaktalar. Akşam yemeğinden sonra manzaranın eşliğinde dinlenme, sohbet ve keyif zamanı.

 

2.Gün: Maral Köyü >> Gorgit Tabiatı Koruma Alanı >> İremit Yaylası
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Maral Köyü'nde bulunan Elemit Camisi’ni geziyoruz. Yıllara meydan okuyan bu ahşap camii ilginç mimarisi ve el işçiliği ile ilginizi çekecek. Macahel yaylaları doğa yürüyüşümüze başlayacağımız noktaya aracımız ile bir buçuk saat doğanın içinde yolculuk yaparak Gorgit Yaylası Tabiatı Koruma Alanı'na varıyoruz. Yürüyüşümüze buradan başlayacağız. İremit Yaylası'na yapacağımız yürüyüşümüzde doğanın güzellikleri bizlere eşlik edecek. Yürüyüşümüzün sonunda aracımız ile otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimizden sonra sohbet ve muhabbet bizi beklemekte.


Yürüme Mesafesi: 3 saat.


3.Gün: Maral Köyü >> Çuripira Yaylası >> Merata Yaylası >> Kuyruklu Göl
Kahvaltı sonrası aracımızla bir buçuk saat yolculuk yaparak Papart Yaylası (Papart Düzü)’nde aracımızdan inerek yürüyüşümüze başlıyoruz. Çuripira Yaylası’ndan geçerek burayı fotoğraflıyor ve yürüyüşümüze devam ediyoruz. Yürüyüşümüzün sonunda Merata Yaylası’na varıyoruz. Daha sonra Merata Yaylası’nı geçerek Kuyruklu Göl’e geçeceğiz. Öğle yemeğimizi Merata Yaylası’ndaki yayla evinde alacağız. Bu bölge Karçal Dağları’nın sularından çıkan kırmızı pullu alabalıkları ile ünlüdür. Şansımız varsa öğle yemeğimizde yöresel lezzetler eşliğinde kırmızı alabalık yiyeceğiz. Burada mola verip dinlendikten sonra Maral Köyü'ne inişe geçeceğiz. Yürüyüşümüz otelimizde bitecek. Akşam yemeğimizden sonra sohbet ve muhabbet bizi beklemekte.

Yürüme Mesafesi: 4 saat.


4.Gün: Fındık Yaylası >> Naçadirev Gölü >> Lodivake Yaylası
Kahvaltı sonrası aracımızla bir buçuk saat yolcuk yaprak yürüyüşümüze başlayacağımız Fındık Yaylası'na varıyoruz. Macahel yaylaları doğa yürüyüşümüze buradan başlıyoruz. Tepeye ulaştığımızda Lekoban Yaylası’nın manzarası bize eşlik edecek. Yaklaşık 45 dk’lık bir yürüyüşle İnda Svinda Geçidi’nden geçerek Naçadirev Gölü’ne varacağız. Bir tarafı Şavşat bir diğer tarafı ise Batum’a uzanan İnda Svinda Geçidi’nde öğle yemeğimizi yiyoruz. Burada vereceğimiz kısa bir molanın ardından 2 saatlik bir yürüyüş ile Lodivake Yaylası'na varacağız. Harika bir hava ve yemyeşil doğanın bize sunduğu manzara eşliğinde yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Aracımız ile otelimize geçiyoruz.


Yürüme Mesafesi: 4 saat.


5.Gün: Mençuna >> Rize >> İstanbul
Kahvaltı yaptıktan Karçal Dağları ve Macahel Vadisi'ne veda ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Hopa’ya uğruyor ve Karadeniz müziğini herkese sevdiren, genç yaşta kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun anıt mezarını ziyaret ediyoruz. Gezimizin son durağı ise Arhavi ilçesinde bulunan Kamilet Vadisi'nde yer alan Mençuna Şelalesi ve Çifte Köprüler. Mençuna Şelalesi’ne yarım saatlik kolay bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Eşsiz güzelliğe sahip şelaleden sonra Arhavi ilçesini geçerek Rize Havalimanı'na doğru yola çıkacağız. Rize Havaalanı ayrılma saatimiz 18:00'dır. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile evlerinize bırakılıyorsunuz.

Macahel Yaylaları Trekking Turu

Son 10 Kişi

Taksitli Fiyatı

TL 21.750,00 / Kişi Başı

Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 19.800,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

4 Gece Butik Otel Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
4 Kahvaltı
4 Akşam Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Tur Esnasında Ulaşım
Araç içi ikramlar

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

İstanbul - Rize Gidiş Dönüş Uçak Bileti
Tüm Öğlen Sandwichleri 
Müze ve Ören Yeri Girişleri

Hareket Saatleri

  • Rize Havalimanı saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi