Mardin Süryani ve Ezidi Kültür Turu

TUR HAKKINDA

 

Güneydoğu Anadolu'nun mistik güzelliklerine ev sahipliği yapan ve binlerce yıldır tarih sahnesinde olan Mardin, Mezopotamya'nın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olup sıra dışı mimarisi ve farklı kültürleri bir arada barındırması ile eşsiz bir destinasyondur.

 

Mardin, sadece tarihi dokusuyla değil, aynı zamanda zengin kültürel mozaiğiyle de ön plana çıkar. Farklı etnik ve dini grupların hoşgörü içinde yaşadığı bu şehir, el sanatlarıyla, geleneksel lezzetleriyle ve renkli festivalleriyle de göz doldurur. Mardin sokaklarında dolaşırken Arap, Süryani, Kürt ve Türk kültürlerinin harmonisini hissedecek; yöresel lezzetleri tatarken damaklarınızda unutulmaz bir lezzet şöleni yaşayacaksınız.

 

Mardin turumuz ile bu büyülü şehri keşfe çıkıyor, taşlara işlenmiş tarihini ve kültürel zenginliklerini birlikte geziyoruz.

 

TUR PROGRAMI

 

1.Gün İstanbul >> Diyarbakır >> Mardin
Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak bulunduğunuz illerdeki (İstanbul (Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı), İzmir, Ankara, Antalya) havalimanına gidiyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya'dan şirketimizin tarafından organize edilen uçuşlar ile Diyarbakır'a varıyoruz.. Farklı illerden gelen misafirlerimiz ile Diyarbakır Havaalanı'nda saat 10:30 da toplanıyoruz. Güzel bir Diyarbakır kahvaltısının ardından turumuza başlıyoruz. Dört Ayaklı Minare, Ulucami ve sonrasında Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın müze olan evini gördükten sonra aracımız ile panoromik bir geziye çıkıyoruz. Dünyanın en uzun ayakta kalmış olan surlarını, Mardin Kapı ve Keçi Burcunu gördükten sonra keyif kahvelerimizi Dicle Nehri kenarında 10 Gözlü Köprüyü seyrederek içiyoruz. Köprü üzerinden Kırklar Düzü ve Hevsel Bahçelerini görüp Atatürk köşkünü geziyoruz. Diyarbakır gezimizin ardından Mardin yolu üzerinde bulunan Zerzevan Kalesine hareket ediyoruz. Tarihi Asurlulara kadar dayanan ve Doğu Roma döneminde uç karakol olarak kullanılan kaleyi ve içindeki Mithras tapınağını geziyoruz. Mithras inancı hakkında bilgi aldıktan sonra Mardin’de bulunan otelimize hareket ediyoruz.


2.Gün Mardin
Sabah kahvaltımızın ardından bir dönem Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olarak görev yapmış olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Sonrasında Mardin Merkez’i yürüyerek gezmeye devam ediyoruz. Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Cumhuriyet meydanı, Meryem Ana Kilisesi, Protestan Kilisesi, Şeyh Çabuk Cami, Latifiye Cami, Cumbalı Ev, Ulucami, Tarihi Çarşılar (Marangozlar, Bakırcılar, Kuyumcular vb) Kız Meslek Lisesi kapısı, Zinciriye Medresesi, Şehidiye Cami, Eski PTT Binası, Sabancı Müzesi, Sitti Radviye Medresesi göreceğimiz en önemli gezi duraklarımız oluyor. Çarşıda serbest zaman ardından Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi gezip otelimize dönüyoruz.


3.Gün Midyat >> Mardin
Sabah kahvaltımızın ardından Midyat'a gidiyoruz. Turabdin bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından eski bir Ezidi köyü olan Mağara köyünü geziyoruz. Midyat Merkez’e dönüp yürüyerek Midyat'ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat'ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi'ni ve Midyat Çarşılarını görüyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Süryani köyleri olan Anıtlı (Hah) ve Gürgöze köylerini gezip Mardin’de bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye ovasına bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Cercis Murat Konağı’nda.


4.Gün Mardin >> Diyarbakır >> İstanbul
Sabah güzel bir kahvaltımızın ardından güne başlıyoruz. Şehirde yapacağımız kısa bir yürüyüşün ardından Dara'ya geçiyoruz ve eski çağlarda Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis antik kentinde, Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Savur’a hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde Kapı filiminim de çekildiği Bir Süryani köyü olan Kıllit Köyünü ve buradaki üç mezhebe mesup kiliseleri ziyaret edip; Savur’u da görüyoruz. Saat 19:00'dan sonra şirketimizin tarafından organize edilen uçuşlar ile dönüşe geçiyoruz.. Uçaktan indikten sonra yine transfer araçlarımız ile güvenle evlerinize bırakılacak, rüya gibi bir gezi yapmış olmanın keyfini yaşayacaksınız

 

Mardin Süryani ve Ezidi Kültür Turu

Son 10 Kişi

Taksitli Fiyatı

TL 25.800,00 / Kişi Başı

Peşin / Nakit İndirimli Fiyatı

TL 24.700,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Ekonomi Sınıfı Uçak Biletleri
 • Ev Havaalanı Transferi
 • 3 Gece 4 Yıldızlı Otelde Konaklama
 • 3 Kahvaltı
 • 3 Öğle Yemeği
 • Diyarbakır’da İlk Gün Kahvaltısı
 • Cercis Murat Konağında Akşam Yemeği
 • 3 Akşam Yemeği
 • Rehberlik
 • Seyahat Sigortası
 • Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
 • Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
 • Programda Belirtilen Tüm Geziler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze & Ören yeri girişleri

Hareket Saatleri

 • Diyarbakır Havalimanı 10:30
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi