loading

Mardin Turu 2 Gece 3 Gün

Mardin Turu

TUR HAKKINDA


İnsanlık tarihinde pek çok ilkin yaşandığı , yazının bulunup geliştirildiği , uygarlığın başladığı yerdir Mezopotamya… Bereketli Hilal diye adlandırılan , Ürdün ,Filistin , Suriye’nin kuzeyi ; İran’ın Zagnos dağları ve Türkiye’nin güneydoğusunu barındıran bölgede başladı her şey. Mezapotamya iki nehir arası demek . Fırat ve Dicle nehirleri bölgeye hayat verdi yıllardır. Bu bereketli topraklarda Güneş ‘te tüm gücüyle destekledi yaşamı. Güneş’in Ülkesidir bu bölge. İlk kez yazıyı kullanan toplum olan Sümerler’den , Ticareti tüm dünyaya yayan ve Anadolu’da sayısız ticaret kolonileri kuran Asurlular’a kadar bir çok kavim bu topraklarda yaşadı. Bu kadim kavimlerin hristiyanlığı kabul etmesi ile de Suryanilerin hikayesi başladı bu topraklarda. Eski bir güneş tapınağının üstüne kurulu olan Deyrül Zeferan manastırı yüzyıllar boyunca Kadim Süryani Ortodoksların Patrikhaneliğini yaptı. İçinde Mor Gabriel’in de bulunduğu Tur Abdin dağlarında sayısız manastır yer alır bu gün..Tur Abdin tanrının hizmetkarları demek ve bugün Unesco Kültür Mirası listesine girmeye aday… Yılların ustaları bu topraklarda emeklerini katmışlar dantel gibi işlemişler taşı. Gümüş ustaları inanılmaz bir yaratıcılıkla telkâriyi ortaya çıkarmışlar. Süryani çöreğini , içliköftesini yemeden anlaşılmaz Anadolu mutfağı… Anadoluda’ki en önemli müze şehirdir Mardin.. Sadece sokaklarında dolaşmak bile sizi bambaşka dünyalara götürecek , bir birinden farklı kültürlerin , farklı dillerin , farklı dinlerin birlikte nasıl aynı potaya döküldüğüne şahit olacaksınız Mardin’i gezerken. Birlikte sadece geçmişin nasıl olduğunu değil , yarının da nasıl olmasını gerektiğini göreceğiz Mardin’de .. Daha önce gittiyseniz zaten bir şey dememize gerek yok zaten yine geleceksiniz..Daha önce hiç görmediyseniz inanın bir yanınız eksik… Hep birlikte gezme dileği ile Mardin Turumuza bekliyoruz sizleri…

1.Gün İstanbul >> Mardin
Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak Sabiha Gökçen Havaalanına gidiyoruz. Anadolu Jet Havayollarının saat 06:05 uçağı ile Diyarbakır'a uçuyoruz. Farklı illerden ve İstanbul’dan gelen misafirlerimiz ile Diyarbakır Havaalanı'nda saat 08:00 da toplanıyoruz. Sabah kahvaltımız için direk Mardin'e hareket ediyoruz. Sabah kahvaltısının ardından Mardin Merkez’i yürüyerek gezmeye başlıyoruz. Kırklar Kilisesi, Mardin Müzesi, Cumhuriyet meydanı, Meryem Ana Kilisesi, Protestan Kilisesi, Şeyh Çabuk Cami, Latifiye Cami, Cumbalı Ev, Ulucami, Tarihi Çarşılar (Marangozlar, Bakırcılar, Kuyumcular vb) Kız Meslek Lisesi kapısı, Zinciriye Medresesi, Şehidiye Cami, Eski PTT Binası, Sabancı Müzesi, Sitti Radviye Medresesi göreceğimiz en önemli gezi duraklarımız oluyor. Çarşıda serbest zaman ardından Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi gezip otelimize dönüyoruz.


2.Gün Midyat >> Mardin
Sabah kahvaltımızın ardından Midyat'a gidiyoruz. Turabdin bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat merkez'e dönüp yürüyerek Midyat'ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat'ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi'ni ve Midyat Çarşılarını görüyoruz. Serbest öğle yemeğimizin ardından Savur’a hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde Kapı filmininde çekildiği Kıllit Köyünü gezip Savur’u gördükten sonra Mardin’de bulunan otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir'in işlettiği, mimar Lole'nin eserlerinden biri olan ve Suriye ovasına bakan Mardin'in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Cercis Murat Konağı’nda. Konaklama İzala Otel’de.


3.Gün Mardin >> İstanbul
Sabah güzel bir kahvaltımızın ardından güne başlıyoruz. Şehirde yapacağımız kısa bir yürüyüşün ardından aracımız ile devam ederek eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne devam ediyoruz. Ardından Dara'ya geçiyoruz ve eski çağlarda Mezopotamya'nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis antik kentinde, Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Diyarbakır havaalanına hareket ediyoruz. Diyarbakır Havaalanı'ndan Anadolu Jet Havayollarının saat 20.10 Uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına dönüşe geçiyoruz. Uçaktan indikten sonra yine transfer araçlarımız ile güvenle evlerinize bırakılacak, rüya gibi bir gezi yapmış olmanın keyfini yaşayacaksınız.

Mardin Turu 2 Gece 3 Gün

Son 10 Kişi
TL 7.200,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Uzman Rehberlik Hizmeti 
Anadolu Jet Havayolları Uçak Biletleri
2 Gece 4* Otel’de Konaklama
2 Kahvaltı
Otelde 1 Akşam Yemeği
Cercis Murat Konağında  1 Akşam Yemeği
Programda Belirtilen Tüm Geziler
Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
Tüm Müze ve Ören Yeri Girişleri
Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
Zorunlu Seyahat Sigortası
Hijyen Paketi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Öğle Yemekleri
Akşam Yemeklerinde Alınacak İçecekler
Otel Ekstraları ve Kişisel Harcamalar
Yemeklerde ve Yılbaşı Gecesi Alınan İçecekler
Programda Belirtilmeyen Her Türlü Hizmet

Hareket Saatleri

  • İstanbul Havaalanı 07:35
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi