Özcan Yurdalan ile Hindistan Turu

“Hindistan'a gidilir, ancak Hindistan'ı bilmek bir yabancının haddini aşar; anlamak harcı değildir; “orayı gördüm” diyebilmek ise cesaret ister.

 

Yine de Hindistan'a gidilir. Ben de gittim. "Bilmeden, anlamadan, ne halt etmeye defalarca gittin, aylarca kaldın, bir de kitap yazıp ortaya koydun," diyecek olursanız, şunu söylerim ki ben birazcık gör­düm, az bir şey yaşadım, bir miktar da hissettim bu âlemi.

 

Gör­düklerim ile yaşadıklarımı anlatıyorum. Hissettiklerime gelince, o da okurun bu kitaptaki yolculuğu olsun. Ama daha iyisi, siz hiç okumayın bu kitabı, alıp başınızı gidin. Mümkünse erken bir sabah vakti, kapıdan çıkar çıkmaz, her za­manki yolunuzun tersine yönelin. Aklınızı bırakın bir tarafa, ayakları­nız nereye gideceğini bilir. Belki bir sabah erken Hindistan'da bu­lursunuz kendinizi.

 

NAMASTE

 

Özcan Yurdalan

 

 

TUR HAKKINDA


Bu yolculuk Rajastan’ın başlıca kentleriyle Varanasi ve Sarnath’ı kapsayan bir program içeriyor.

 

Rajastan Hindistan’ın görsel zenginliklerle bezeli bölgelerinin önde gelenlerinden biri. Yaygın Hindistan imajının üretildiği bir yer. Elbette bu imajda Agra ve Taj Mahal’in Jaipur ve Varanasi’nin önemli bir yeri var. Bu yolculukta iki büyük festivale tanık oluruz. Biri Jaipur’da katılacağımız Deepwali Festivali, Diğeri de biz Varanasi’deyken gerçekleşecek Chhatt Puja ülkenin en renkli bayram etkinliklerinden biridir.

 

Gerek florası, gerek faunası, gerek sosyal yapısı ve inançlarıyla bir kıta özelliği taşıyan Hindistan’da birbirinden önemli farklılıklar gösteren çok sayıda yolculuk rotası çıkarılabilir. Bunların arasında ilk sıralarda yer alması gereken hiç kuşkusuz çöllerden ovalara uzanan bu bölgedir.

 

Coğrafyası, kültürü, doğal yapısı ve insanlarıyla son derece renkli olan Rajastan ve Agra, Hindistan’a giriş için doğru bir ilk adım. Varanasi ise bu zenginliğe eklenen, kadim öğretilerin binlerce yıldır biriktiği bir kültürel coğrafyaya sahip kent.

 

Ganj Ana’nın kıyısına yerleşmiş Varanasi Hinduların ve Müslümanların kutsal kenti. Hemen yanı başındaki Sarnath ise Budha’nın öğretilerini yaymaya başladığı yer.

 

Aşağıda genel başlıklarıyla özetlenen program, bölge insanlarıyla, kültürlerle ve ritüellerle doğrudan ilişkilenebilmek için, günlük hayata içeriden tanık olabilmek için, yavaş/sakin ve seyyahlık adabına uygun bir yolculuk yapabilmek için, kişisel izlenimler biriktirebilmek isteyenlere imkan verebilmek için düzenlendi.

 

TUR PROGRAMI

 

1.Gün: İstanbul – Delhi 18 Ocak 2025
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul'dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. İstanbul havaalanında saat 17.30'da Türk Hava Yollarının kontuarı önünde buluşuyoruz. Biniş kartlarımızı alıp bagajlarımızı teslim ettikten ve pasaport işlemlerimizi tamamladıktan sonra TK716 nolu uçuşu ile saat 20:35'de Delhi’ye hareket ediyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 6.5 saat.


2.Gün: Delhi 19 Ocak 2025
Delhi varış saat 05:05 havaalanında aracımız bizi karşılayacak otelimize gideceğiz. Delhi turumuzdan önce kısa bir istirahat ve kahvaltımızın ardından günlük program başlayacak. Tam gün Delhi’’yi gezeceğiz, şehrin eski ve yeni dokusunu göreceğiz. Eski Delhi’de rikşalarla dolaşacağız. Baharat pazarında günlük akışa tanık olacağız. Lal Kala’yı göreceğiz. Konaklama Delhi: Udman Panschıla Park.


3.Gün: Delhi – Agra (203 Km) 20 Ocak 2025
Sabah Agra’ya doğru yola çıkacağız. Şehirde Agra Kalesi başta olmak üzere mimari dokuyu göreceğiz, Nawablar’ın yarattıkları kültürel değerler Agra’nın Mughal karakterini taşıyor. Dünya Kültür emanetleri arasında önde gelen anıtlardan biri olan Tac Mahal’e gideceğiz. Konaklama Agra: Howard The Fern.


4.Gün: Agra – Jaipur (240 Km) 21 Ocak 2025
Sabah Jaipur’a doğru yola çıkacağız. Jaipur’daki Hava Mahal önemli duraklarımızdan biri olacak. Daha sonra eski bir rasathane olan Jantar Mantar’ı gezeceğiz. Şehrin zengin çarşılarında serbest zamanımız olacak Jaipurlular ile birlikte sokak aralarında dolaşacağız. Konaklama Jaipur: The Fern Ecotel.


5.Gün: Jaipur 22 Ocak 2025
Jaipur’un 9 km dışındaki Amber Kalesi’ne gideceğiz. Fillerle kaleye çıkacağız. İsteyenler yürüyerek kaleye ulaşacak. Daha sonra şehre dönüp Jaipur sokaklarında ve çarşılarında zaman geçireceğiz. Konaklama Jaipur: The Fern Ecotel.

 

6.Gün: Jaipur – Pushkar (115 km) 23 Ocak 2025
Sabah Pushkar’a doğru yola çıkacağız. Pushkar, Hindistan’ın biricik Brahma Tapınağı ve kutsal gölüyle en önemli ziyaret merkezlerinden biri. Göl kıyısında gün doğarken kutsal tavaf yürüyüşü yapılıyor, biz de günü bu yürüyüşe katılarak karşılayacağız. Hindu inancını benimseyenler gölün kıyısında bedenleriyle birlikte ruhlarını da arıtılıyorlar. Biz de küçük bir puja töreni yaparak bu deneyimi paylaşacağız. Günü şehirde geçireceğiz. Önemli ziyaret yerlerini göreceğiz. Göl çevresinde ve el sanatları çarşısında dolaşacağız, ayinlere katılacağız. Akşam yaklaşırken günbatımı hazırlıkları başlayacak. Davullar Pushkar Gölü kıyısında batan güneşi uğurlarken devasa şamdanlarla gerçekleştirilen aarti törenini izleyeceğiz. Kıyıda kafa dinlemek ya da şehrin sokaklarında kaybolmak için zamanımız olacak. Konaklama Pushkar: Pushkar Palace.


7.Gün: Pushkar - Udaipur (300 km) 24 Ocak 2025
Kahvaltıdan sonra Udaipur’a doğru yola çıkacağız. Şehre varınca Picola Gölü kıyısındaki bir tepeye kurulmuş Mihrace sarayını gezeceğiz. Rajastan’ın bu en büyük saray kompleksinin bir bölümünde Mihrace ve ailesi yaşamaya devam ediyor. Jagdish Tapınağı da ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Şehir el sanatlarıyla tanınıyor. Konaklama Udaipur: Kankarwa Havelı.


8.Gün: Udaipur 25 Ocak 2025
Tam gün Udaipur’dayız. Şehrin zengin çarşıları ve el sanatları atölyeleri görebileceğimiz yerler arasında. Picola Gölü’nde günün son saatlerinde bir tekne gezisi yapacağız. Konaklama Udaipur: Kankarwa Havelı.


9.Gün: Udaipur - Jodhpur (225 km) 26 Ocak 2025
Sabah Thar Çölü’nün kıyısındaki Jodhpur’a doğru yola çıkacağız. Yolda Ranakpur’a uğrayacağız. Hindistan tarihinde önemli bir yer tutan ve dinlerin buluşmasıyla ortak bir inancı inşa etmek için çaba harcayan Ekber Şah’ın tasarımı olan şehrin kalıntılarını gezeceğiz. Yolculuğumuz Jodhpur’a doğru devam edecek. Konaklama Jodhpur: The Park Plaza.


10.Gün: Jodhpur 27 Ocak 2025
Rajastan’ın ikinci büyük şehri Jodhpur 1459 yılında kurulmuş. Kum çöllerine açılan şehir maviye boyalı evleriyle tanınıyor. Jodhpur’da Umayad Bhawan Sarayı’nı, Mehrangarh Kalesi’ni ziyaret edeceğiz. Şehir çarşısında ve el işi atölyelerinde zaman geçireceğiz. Konaklama Jodhpur: The Park Plaza.


11.Gün: Jodhpur - Varanasi 28 Ocak 2025
Sabah Jodhpur Havaalanına geçeceğiz. 08:50’deki uçuşumuz Delhi aktarmalı gerçekleşecek. 14:10’da Varanasi’de olacağız. Aracımız bizi alandan alıp otelimize götürecek. Hinduların Varanasi, Müslümanların Benares dedikleri kutsal şehirde Ganj kıyısındaki ghatlara gideceğiz. Kutsal sulara inen basamaklara ghat deniyor ve sadece ibadet değil günlük faaliyetin farklı yanları da burada yaşanıyor. Gün batımını kayıklarla açıldığımız Ganj’da izleyeceğiz. Dasasvamedh Ghat’ta güneşi uğurlayan aarti töreni başlarken orada olacağız. Konaklama Varanasi: Pınnacle Inn Sarnath.

 

12.Gün: Varanasi – Sarnath 29 Ocak 2025
Varanasi’de gün doğumunu karşılamak için kayıklarla Ganj’a açılacağız Sabah ayinini yapan Hindular ile nehir kıyısındaki mimari dokuyu göreceğiz. Ölü bedenlerin yakıldığı ghat da bu kıyıda yer alıyor. Gün içinde Sarnath’ta ceylanlar korusunu ve İmparator Ashok döneminden kalma stupaları göreceğiz. Konaklama Varanasi: Pınnacle Inn Sarnath.


13.Gün: Varanasi - Delhi 30 Ocak 2025
Günün erken saatlerinde Delhi’ye gitmek için tren istasyonuna geçeceğiz. Trenimiz ICE express Vande Bharat 06:00’da hareket ederek 14:05’te Delhi’de olacak. Yeni Delhi’de ziyaret edeceğimiz yerler arasında Ghandi’nin son yolculuğa uğurlandığı Ghandi Ghat ve şehrin önemli merkezlerinden Connaught Place ile Tibet pazarının yer aldığı Janpath da bulunuyor. Konaklama Delhi: Udman Panschıla Park.


14.Gün: Delhi - İstanbul 31 Ocak 2025
Kahvaltının Ardından Havaalanına Geçeceğiz. Hindistan turumuzun sonunda bu güzel ülkeye veda ediyoruz. Türk Hava Yollarının TK717 Nolu Uçuşu Ile Saat 06:45’De Delhi’den İstanbul’a Hareket Edeceğiz. İstanbul’a Varış Saat 11:35. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Özcan Yurdalan ile Hindistan Turu

Son 10 Kişi
EUR 3.630,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul Delhi Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Jodhpur – Varanasi İç Hat Uçak Bileti
 • Ev Havaalanı Transferi
 • Karayoluyla Tüm Ülke İçi Transferler.
 • Rehberlik
 • Yerel Rehberlikler
 • Otellerde 12 Gece Konaklama
 • Sabah Kahvaltıları
 • Akşam Yemekleri
 • Eski Delhi’de Nikşalarla Şehir Turu
 • Ören Yeri Ve Müzelere Giriş Bedelleri
 • Amber Kalesi’ne Fil ile Çıkış (İsteyenler Rehberle Birlikte Yürüyerek Çıkabilir)
 • Udaipur’da Lake Picoola’da Botla Gün Batımı Gezisi
 • Pushkar Ghatlarında Aarti Seramonisi Ve Göl Çevresi Yürüyüşü
 • Varanasi – Delhi Tren bileti
 • Havaalanı Transferleri
 • Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğlen Yemekleri
 • Hindistan Vize Ücreti
 • Program dışındaki kent içi kullanılan rikşa ve taksiler.
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı

Hareket Saatleri

 • İstanbul Havalimanı 17.30
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi