Özcan Yurdalan ile İran Turu

TUR HAKKINDA


İran’a ilk gidişte tercih edilecek bu rotada ülkenin derin tarihi ve zengin kültürü hakkında kapsamlı izlenimler edinmeye çalışırız. Gittiğimiz yerlerde olabildiği kadar ve yeterince zaman geçirmeye özen göstererek sakin bir yolculuk yaparız. İran’ın dağlık alanlarından çöllere uzanan yolculuğumuz Pers ülkesinin eski inançlarına ve bugün yaşayan ritüellere tanık olma fırsatı verir. En fazla 20 katılımcıyla yapılacak bu sakin yolculukta gidilen yeri görmek yetmez hissetmeyi de önemseriz. Sokaklarda, zengin çarşılarda, parklarda, nehir kıyılarında dolaşırken İranlılarla tanışma ve kısa da olsa birlikte zaman geçirme imkanlarını değerlendiririz. Günlük hayata yakından tanık olurken seyyah adabıyla gezer ve izlenim biriktiririz.

 

Deneyimli seyyah Özcan Yurdalan ile birlikte yaptığımız bu yolculukta turistik turların tersine, gidilen mekanları tüketmeyi değil, yeniden üretmeyi önemseriz. Yolculuk izlenimlerimizin yaratıcılığımızı ortaya çıkarmasına fırsat veririz; anılarımızı sözle, görüntüyle ya da yazıyla kalıcı hale getirmek için imkan yaratırız. Katılımcılarımıza özel ilgi alanlarını değerlendirecek koşullar sağlarız. İsteyenler tur liderimiz Özcan Yurdalan’la fotoğraf yorumları yapar, seyahat kültürü ve tarihi sohbetlerine katılır, gezi edebiyatına dair değerlendirmelerde bulunur ve her zaman yol halleri üzerine konuşuruz, İran izlenimlerimizi paylaşırız. Yolculuğu birlikte üretmeye özen gösteririz.

 

TUR PROGRAMI

 

1.Gün İstanbul >> Tahran (12 Mayıs 2024 Pazar)
Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile İstanbul'dan gelen misafirlerimizi evlerinden alarak İstanbul Havaalanına gidiyoruz. Saat 00.30 da İstanbul Havaalanında buluşmamızın ardından Türk Hava Yollarının TK870 sefer sayılı uçağıyla 03.05'de Tahran’a hareket edeceğiz. Tahran’a günün ilk saatlerinde 06:35’de varacağız. Hava alanında bizi karşılayacak aracımız ve yerel rehberimizle birlikte Kahvaltımızı yaptıktan sonra Tahran gezimize başlıyoruz. İran’ın başkenti Tahran bir müzeler kenti. Modern şehirde trafik problemi had safhada. Modern bir şehir olan Tahran’ın merkezindeki kalabalık caddelerde dolaşacağız. Gülistan Sarayı’nı, Kapalı Çarşı’yı ve Mücevher Müzesi’ni göreceğiz.

Konaklama: Tahran


2.Gün Tahran >> İsfahan (13 Mayıs 2024 Pazartesi)
Kahvaltının ardından Kaşan’a hareket edeceğiz. MÖ.4.yy’dan beri insan yerleşimlerine sahne olmuş Kâşan, eşsiz sivil mimari örneği olan geleneksel evleriyle saray misali muhteşem yapılarıyla ünlü. Kaşan turumzuda Çöl ortasında bir vaha olan Kaşan’ın sokaklarını gezeceğiz, müze evlerde dönemin yaşam biçimi ve gelenekleri konusunda gözlem yaparak bilgi alacağız. Şehirden ayrıldıktan sonra İsfahan’a doğru yola devam edeceğiz. Yol üstündeki bir sapakta istikametimizi dağlara doğru çevireceğiz. Abyaneh Unesco’nun desteğiyle onarılmış bir dağ köyü. Abyaneh’liler yüzlerce yıldır geleneksel giysileri ve yaşam biçimleriyle Abyaneh’i özgün bir mekan olarak korumayı bilmişler. Köyün dar sokaklarında gezineceğiz fotoğraf çekme ve sohbet etme imkanımız olacak. Konaklama İsfahan. Tahran - Kaşan 249 km 2,5 saat. Kaşan - İsfahan 210 km 2,5 saat (+6 saat yoldaki ziyaretler).

Konaklama: İsfahan


3.Gün İsfahan (14 Mayıs 2024 Salı)
Sabah İsfahan turumuz ile bu nadide şehri gezmeye başlayacağız. Safevilerin efsanevi başkenti İsfahan “Nısf-i Cihan” yani dünyanın yarısıdır. Siose, Çhubi, Khacu köprüleri, Azadi Çayhanesi ve Charbagh Caddesi ile Chehel Sütun Sarayı göreceğimiz yerler arasında. Dünyanın en büyük avlusu Nagş-e Cehan meydanı’nda, Kapalıçarşı’da ve Zayende nehri boyunca yürüyüşler yapacağız. Şehrin gecesini Zayende nehri kıyısında yaşayacağız.

Konaklama: İsfahan


4.Gün İsfahan >> Yezd (15 Mayıs 2024 Çarşamba)
Sabah saatlerinden başlayarak İsfahan’ı gezmeye devam edeceğiz. Vank Katedralini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Yezd’e doğru yola çıkacağız. Yolda Meybold’ uğrayacağız, Kervansaray’ı ziyaret edeceğiz. Yakchal denilen buz deposunu göreceğiz. Gece geç saatlerde Yezd’de olacağız. Konaklama Yezd. İsfahan - Yezd 314 km. 4 saat (+4 saat yoldaki ziyaretler)

Konaklama: Yezd


5.Gün Yezd (16 Mayıs 2024 Perşembe)
Yezd, dünyanın yaşayan en eski kentlerinden biri. Yezd turumzuda Dar sokakları, ilginç binaları ve yüzlerce yıldır kullanılan doğal serinletme sistemi olan Badgirleriyle UNESCO tarafından dikkatle İzlenen bir kent. Cuma Camii’ni, Zerdüştlerin kutsal ateş Tapınağı’nı, Amir Çakmak Külliyesi'ni, Cami Mescid’i ve Sessizlik Kuleler'ini ziyaret edeceğiz. Konaklama Yezd.

Konaklama: Yezd


6.Gün Yezd >> Şiraz (17 Mayıs 2024 Cuma)
Sabah Şiraz’a doğru yola çıkacağız. Abarkuh’da anıtsal sedir ağacını görmek için duraklayacağız. Şiraz turumuzda, Persepolis’i ziyaret edeceğiz. Unesco korumasındaki şehir M.Ö. 6.YY’da ı. Darius tarafından kurulmuş. Antik kent, Pers uygarlığının başlıca eserlerinden biri. Çarpıcı kabartmalar ve saray kalıntıları arasında gezinirken geçmiş yaşamların izlerine tanık olacağız. Persepolis'ten sonra bir saat mesafedeki Şiraz’a giderek akşam saatlerinde otelimize yerleşeceğiz. Konaklama Şiraz. Yezd - Şiraz- 425 km 5 saat.

Konaklama: Şiraz


7.Gün Şiraz (18 Mayıs 2024 Cumartesi)
Tam gün güllerin, şairlerin ve aşkın şehri Şiraz’ı dolaşacağız bir zamanların Saltanat kenti Şiraz, Hafız’ın, Sadi’nin, Hacı Kirmani’nin şehridir. Kerim Han Kelesi’yle birlikte zengin çarşısı, Saray’ı Müşir Bedesteni, renkli cam bezemeleriyle Naser Al Molk Camii, Şii geleneğinde büyük bir yeri olan Şah Cerah türbesi, İran ünlü şairi Hafız Şiraz-ı’nin Türbesi'ni ve sivil mimari örneği olan Narencistan’ı göreceğiz. Saat 23:00’da havaalanına hareket edeceğiz.


Türk Hava Yolları'nın TK885 sefer sayılı uçuşu ile Şiraz’dan saat 01:45'te İstanbul Havalimanı'na uçuyoruz. İstanbul varış saat 05:20. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Özcan Yurdalan ile İran Turu

Son 10 Kişi
EUR 1.990,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Türk Hava Yolları Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti
Ev – Havaalanı Transferi
6 Gece Konaklama (4 Yıldızlı Otel)
1 Gece Uçak Konaklama
7 Kahvaltı
7 Akşam Yemeği
7 Öğlen Yemeği
Rehberlik
Seyahat Sigortası
Transferler
Müze ve Ören Yeri Girişleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Yurtdışı Çıkış Harcı

Hareket Saatleri

  • İstanbul Havaalanı saat: 00:30
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi