loading

Saraybosna Una Ulusal Park Trekking Turu

Trekking Turu - Doğa Yürüyüşü

TUR HAKKINDA
Bosna Hersek, Adriyatik Denizi'nde kıyısı olan, küçük yüzölçüme sahip, Avrupa’nın renkli kültürünün izlerini taşıyan, tarihi ve en önemlisi de kendine has harika doğası, zengin fauna ve florası ile nefes kesen manzaralarıyla Balkan ülkeleri arasındadır. Bosna Hersek, eski dilde "iyi insanların bölgesi" anlamına gelen "Horion Bosona" olarak tanımlanır , ayrıca Bosna adını Hint-Avrupa dilinde "su" anlamına gelen "Bosona" dan aldığı söylenir. Ülke kendi içerisinde iki temel bölgeye ayrılmıştır; Bosna ve Hersek. Bosna kuzeyde yer alırken, Hersek bölgesi ükenin güney kesimini oluşturmaktadır. Üzerinde bulunan milli parklar, dünyaca ünlü yürüyüş rotaları, nehirler, göller, şelaleler, ormanlar, vadiler ve doğal güzellikler ile farklı inanışlara sahip halkları ile bütünleşir. Boşnak, Sırp ve Hırvatlardan oluşan nüfus yapısı, ülkenin renkli kültürel çeşitliliğini besliyor. Bosna Hersek, Balkanlar’ın en güzel şehirlerini coğrafyasında barındırıyor. Saraybosna trekking turunda, vadiler, şelaleler, tüneller, mağaralar, milli parklar, yerel lezzetler ve  Avrupa’nın en güzel trekking rotaları ve doğal güzelliği ile sizleri bekliyor.


1.Gün: İstanbul - Saraybosna - Bjelasnica
Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya) Sabiha Gökçen Havaalanına gidiyoruz.Saat 12:30’da Saraybosna Havalimanı'nda buluşuyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Saraybosna trekking turunda yürüyeceğimiz ilk lokasyon olan Bjelasnica kayak bölgesine doğru hareket ediyoruz. Bu bölge, doğal güzelliği ile ilgi çekmekte. 1,5 saatlik araç yolculuğunun ardından yürüyüşümüze başlayacağız. Rotamız üzerinde kiliseler, abideler ve göl manzarası bize eşlik edecek. Yürüyüşümüzün ardından ilk günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize yerleşeceğiz.

Yürüyüş Mesafesi: 6 Km

 

2.Gün: Bjelasnica - Mostar
Sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra, aracımızla yürüyüş rotamıza doğru yola çıkıyoruz. 1,5 saat sürecek araç yolculuğumuz, dağ kasabaları, çiftlik hayatlarını içeren güzel manzaralar, ibadethaneler , görsel bir şölen yaratan nehir manzarası eşliğinde devam edecek. Ardından yürüyüşümüze başlayacağız. Rotamız üzerinde yine ibadethaneler, nehir ve dağ manzarası bize eşlik edecek. Yürüyüşümüzün sona ermesiyle Mostar’a hareket ediyoruz. Bu araç yolu Avrupa’nın en güzel yolları arasında yer almaktadır. Mostar’daki gezimizde Mostar köprüsünü, Koski Mehmet Paşa Camii ve Mostar’ın çarşısını gezeceğiz. Çarşı bugün restore edilmiş haliyle ve çarpıcı taş evleri ve binalarıyla, taş döşeli dar sokaklarıyla ülkemizin bozulmamış Akdeniz kasabalarını anımsatmaktadır. Mostar gezimizin ardından konaklayacağımız otelimize yerleşeceğiz.

Yürüyüş Mesafesi: 15 Km

 

3.Gün: Mostar - Blagaj - Pocitelj - Kravice şelalesi
Turumuzun 3. gününde sabah kahvaltımızı otelde aldıktan sonra aracımızla yola çıkıyoruz. Bugün muazzam görsel şöleni olan doğa eşliğinde yürüyüş yapıp, kasabaları gezeceğiz. İlk durağımız olan Blagaj’a varıyoruz. Küçük bir yerleşim birimi olan Blagaj, Buna Nehri'nin çıktığı mağaranın yanında bulunmaktadır. Blagaj Tekkesi (Alperenler Tekkesi olarak da anılmaktadır)'ni gezeceğiz. Buradaki balık restaurantlarında leziz yemeklerimizi yedikten sonra kafelerde dinleneceğiz. Blagaj gezimizin ardından aracımız ile  Pocitelj'e  gideceğiz.  Pocitelj, Balkan'larda kalan son Osmanlı köyü olarak da anılmaktadır ve tamamen taştan inşa edilmiş kendine özgü kentsel mimarisi olan eski bir sınır köyüdür. İki kalesi, camii, dar taş sokakları, nar ağaçları ve nehir manzarası ile bizi karşılayacak. Bu minicik köyde insanı büyüleyen kaleleri, surları ve mistik dar sokaklarını gezerek, kahve molası vereceğiz. Aracımız ile gezimize devam ederek Kravice Şelalesi’ne varacağız. Kravice Şelale'leri, Bosna-Hersek'in, Hersek bölgesinin Trebijat Nehri üzerinde bulunan, berrak suları ve görkemli görüntüsü ile en güzel yerlerinden biridir. Büyük bir kireç taşı yatağı üzerinde bulunmakta ve döküldüğü yerde göl oluşmaktadır. Etrafı sarp ağaçlık alanları, kavak ve incir ağaçları, tüf oluşumları, yosun ve çimler ile doludur. Şelalenin doğal yapısı ile Avrupa’daki en güzel şelaleler arasındadır. Kravice Şelalesi yaklaşık 25 metre yüksekliğinden akmaktadır. Şelaleyi gezerek, yüzme molası vereceğiz. Bu güzel doğanın keyfine vardıktan sonra aracımız ile devam ederek otelimizin bulunduğu  Jajce’ye gidiyoruz.Ertesi gün zinde başlamak içn dinlenmeye geçiyoruz.


4.Gün: Una National Park - Martin Brod Şelalesi - Kulen Vakuf
Sabah otelde yapacağımız kahvatının ardından aracımız ile Una National Park’a varmak üzere hareket ediyoruz. Araç yolcuğumuz yaklaşık 2,5 saat sürecek. 2008 yılında kurulan Una National Park, Bosna-Hersek'in en yeni National Parkıdır. Milli Park, Krka nehri boyunca uzanıyor. Bosna-Hersek-Hırvatistan sınırında Krka nehri Una nehri ile, Martin Brod şehrinin yakınlığında ise Unac nehri ile birleşiyor. Milli parkın doğusunda Una nehri derin bir kanyona girer. Bu Milli Park , Una ve Unac nehirlerini korumak için kurulmuştur ve Endemik bitki türleri ve canlı popülasyonu ile ünlüdür. Nehirler ve göller arazi üzerinde muhteşem şelaleler oluşturmuştur. Bugün Una Natioanl Park’ın güney bölümü olan Martin Brod’ta yürüyeceğiz. Yürüyüşümüze masmavi akan Martin Brod Nehri'nin kenarında, uçak balıklarının bulunduğu alandaki dar patikadan başlayacağız. Küçük tünelleri gezdikten sonra "Aşk Yolu" olarak adlandırılan kolay trekking rotasına gireceğiz. Martin Brod’u oluşturan iki nehri zirveden gördükten sonra inişe geçeceğiz. Bugün kolay olan rotamız Martin Brod Şelalesi'nde bitecek. Bu muteşem güzellikteki şelalede bol bol fotoğraf çektikten sonra, Şelaleler Köyü'ne kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Köyün içinde küçük küçük şelaleler akmakta. Bu güzel köyde dinlenip aracımız ile Kulen Vakuf'a gidiyoruz. İçerisinde nehir akan küçük kasaba, sevimli ve güzel insanları ile bizi karşılamakta. Burada harika manzara sunan kaleye doğru kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Manzara keyfinden sonra kasabada kahve molası vereceğiz. Dinlencenin ardından aracımız ile konaklayacağımız Una National Park içinde bulunan, nehir kenarındaki pansiyonumuza yerleşiyoruz.

Yürüyüş Mesafesi: 10 Km

 

5.Gün: Una National Park - Štrbački Buk Şelalesi
Sabah kahvaltımızın ardından aracımız ile Una Natioanl Park’ın kuzey bölgesine doğru hareket edeceğiz. Bugün ki yürüyüş rotamız şifalı bitkiler ormanından başlayacak. Eski kalenin bulunduğu yerden devam ederek şelale yolunda tamamlanacaktır. Nehir kenarından yapacağımız kısa bir yolculuk bizi Štrbački Buk Şelalesi ile birleştirecek. Štrbački Buk Şelalesi Bosna Hersek’in ve Una Nehri'nin bozulmamış olan en büyük şelalesidir. Hırvatistan ve Bosna-Hersek sınırında yer almaktadır. Şelaleye doğru kısa bir yürüyüş yapacak bol bol fotoğraf çekeceğiz. Burası güzelliği ile kendisine hayran bırakacak güzellikte. Keyifli bir yürüyüş ve şelale gezisinden sonra aracımız ile konaklayacağımız Una National Park içinde bulunan, nehir kenarındaki pansiyonumuza gidiyoruz.

Yürüyüş Mesafesi: 10 Km

 

6.Gün: Una National Park - Bihaç - Jajce Şelalesi
Sabah kahvaltımızın ardından aracımız ile ayrılarak Bihaç’a doğru yola çıkıyoruz. Bir saatlik yolculuk sonunda Bihaç gezisine başlıyoruz. Daha çok müslüman boşnakların yaşadığı bu güzel şehirde, Fetih Camii, Kaptan Kulesi(Yüzbaşı Kulesi),Taş Türbe,eski kilisesini,eski şehrini, nehir ve göl kenarındaki kafeleri gezeceğiz. Kısa molanın ardından nehir kenarında tekne turu yapacak ve öğlen yemeğimizi yiyeceğiz. Ardından aracımız ile 2 saat sürecek yolculuk sonunda Jajce’ye varacağız. Jajce’den Liva ve Vrbas nehirlerini görebilirsiniz. Tarihi gelenekleri ve doğal güzellikleri ile ünlü olan Jajce, şehir merkezindeki Avrupa'nın en güzel şelalesi, su sporları yapılan Pliva Gölü ve yakınlarında Katolik hacıların merkezi olan Podmiljaca ile ünlüdür. Jajce’de şelale, kilise ve kaleyi gezeceğiz. Ardından Jajce’ye bağlı olan iki gölü görmek için kısa araç yolculuğu yapacağız. Bu iki göl birbirine doğal olarak bağlı ve üzerinde minik şelaleler oluşmakta. Bu şelaleler üzerindeki ahşap değirmenleri ve yüzen yumuşak adaları göreceğimiz keyifli bir göl gezintisi yapacağız. Panoramik alanda fotoğraflarımızı çektikten sonra Jajce’de konaklayacağımız otelimize yerleşerek dinlenceye geçiyoruz.


7.Gün: Sarajevo - Yaşam Tüneli - İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından aracımız ile Sarajevo’ya doğru hareket ediyoruz. 3 saatlik araç yolcuğu sonunda Sarajevo’ya varıyoruz. Avrupa’nın en büyük ve tanınmış çarşılarından olan Baş Çarşı ilk göreceğimiz tarihi mekan. Yaya olarak gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda; Gazi Hüsrev Bey Camii ve Kütüphane Binası, Katolik Katedrali ve Ortodoks Kilisesi, Birinci Dünya Savaşı’nın gerçekleşmesinde sebep olarak görülen suikastın gerçekleştiği Latin Köprüsü ve Milyaçka Nehri'ni göreceğiz. Aracımız ile yapacağımız kısa bir yolculuk ile devam edeceğiz. Bir sonraki durağımız ise yakın zamanda yaşanan iç savaş sırasında yapılmış olan Hayat Tüneli. Tünelin açık olan bölümü ve müzeyi geziyoruz. Artık ayrılık vakti. Havalimanına doğru hareket ederek bu güzel ülkeye veda ediyoruz.  Saraybosna Havaalanı ayrılma saatimiz 16:00'dir. Uçaktan indikten sonra transfer araçlarımız ile evlerinize güvenle bırakılacaksınız.

Saraybosna Una Ulusal Park Trekking Turu

Son 10 Kişi
EUR 740,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

6 gece Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
6 Sabah Kahvaltısı
Rehberlik
Özel tur aracımız ile ulaşım
Seyahat ve Kaza Sigortası
Programda Yazılı Tüm Turlar
Alan ve Şehir Vergileri
Seyahat Sigortası
Hijyen Paketi
Araç içi ikramlar
Milli park araç girişleri

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Uçak Biletleri
Öglen ve Akşam yemekleri
Tekne Turu/Rafting
Bahşişler
Yurt dışı Çıkış Harcı 
Kişisel Harcamalar
Milli park kişi girişleri

Hareket Saatleri

  • 12:30 Saraybosna Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi