Küba Devrim Meydanı

Küba Devrim Meydanı (Plaza de Revolucionn)

Devrim Meydanı; Küba’nın en büyük ve dünyanın sayılı büyük meydanlarından biridir.

 

Fulgencio Batista tarafından inşa edilmiştir. İnşa edildiği dönemde adı Plaza de Civica ( Sivil Meydanı) olarak hizmet vermekteydi. 1959 Küba Devrimi’nden sonra ismi Devrim Meydanı olarak değiştirilmiştir. 72000 metrekare genişliğinde Havana şehrinin merkezine kurulmuştur.

 

Devrim Meydanı’na geldiğinizde içerisinde bulunan ünlü Jose Marti Anıtı ziyaret edilebilirsiniz.

 

Ünlü fotoğrafçı Alberto Korda’nın çekmiş olduğu dünyaca ünlü Che Guevara fotoğrafını heykelsi bir rölyef şeklinde içişleri bakanlığının duvarında görebilirsiniz.

 

Diğer sağ taraftaki binada ise devrimin ikinci önemli komutanlarından Camilo Cienfuegos’un fotoğrafını ise iletişim bakanlığının duvarında görebilirsiniz.

 

Devrim Meydanı, özellikle Fidel Castro için ölmeden çok şey ifade ediyordu. Küba’da iktisadi, idari ve politik tüm konularda halka bir şey söylenecekse bu söylemler devrim meydanında yapılır, Küba halkı bu meydanda toplanırdı. Ayrıca 1 Mayıs başta olmak üzere, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Küba’nın bağımsızlık yıl dönümü gibi tüm önemli gün ve kutlamalar Küba Devrim Meydanı’nda gerçekleştirilmektedir.

 

Devrim Meydanı’nda yapılan unutulmaz konuşma ve etkinlikleri sıralayacak olursak;

 

1961 yılında Fidel Castro’nun hiç durmadan 7 saat boyunca Küba Halkı’na  yapmış olduğu konuşma bu meydanda gerçekleşmiştir.

 

2009 yılında ve dünyada ilk defa Kolombiyalı sanatçı Juanes’in “Sınırsız Bir Dünya Mümkün” konseri bu meydanda yapılmıştır.

 

2015 yılında papa San Francisco bu meydanda Kübalılara konuşma yapmıştır.

 

Devrim Meydanı, Fidel Castro’nun en sevdiği alanlardan biri olup bu meydanda konuşma yaparken adeta kendinden geçerdi. 2016 yılında vefat ettiğinde naaşının bir kısmı yakıldı, bir kısmı ise bu meydanda bulunan Jose Marti anıtında halka seronomi eşliğinde açıldı.

 

İbrahim Şen