Küba Devrim Müzesi

Küba Devrim Müzesi

 

Haftalık Küba ile ilgili bilinmeyenleri bu hafta Küba’nın gerek devrim öncesi gerek devrin sonrası en önemli müzelerinden Küba'nın Havana kentinin Eski Havana bölümünde yer alan ve Küba turlarımızda ziyaret ettiğimiz Küba Devrim Müzesi’nden bahsedeceğiz.

 

İspanyol kolonyal mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Küba Devrim Müzesi, ihtişamı ve manevi mirası ile yıl içinde Küba’ya birçok turist çekmektedir.

 

Küba Devrim Müzesi (Museum of the Revolution ) Küba’nın Unesco tarafından korunan Havana Vieja (Eski  Havana)’da yer alır.

 

Küba Devrim Müzesi, diktatör lider Fulgencio Batista döneminde Başkanlık Sarayı olarak hizmet veriyordu. Günümüzde ise müze olarak; Küba’nın en eski yerli tainolardan tutun kolonyal tarihe, oradan Küba’nın bağımsızlık tarihine, oradan devrim öncesi Batista dönemi ve 1959 Che Guevara, Fidel Castro, Raul Castro ve Camilo Cienfuegos’un öncülügünde yapılan devrim tarihine dair yazılı birçok obje ve o dönemin devrimci güçlerinin kullandığı eşya ve mücadelede kullanılan araç gereç silah mühimmatları çok güzel ve özel bir şekilde sergilenmektedir.

 

Gelen ziyaretçilerin en çok etkilendiği alan ise avlu duvarında yer alan kurşun izleri. Devrim müzesinin ilk giriş katından avluya dolu çıktığınızda duvarlarda o dönem Batista güçlerine karşı çatışmış devrimci  güçlerle Batista askerlerinin çatışmadan kalan kursun izleri hala dünmüş gibi hafızalarda yer bırakıyor.

 

Dış bahçeye doğru çıktığınızda beyaz bir güvercin misali her kanatlanıp tekrar insanlığa yeni bir umut olur yeni bir yol olur umuduyla ihtişamıyla Granma Yatını göreceksiniz. Granma Yatı; Fidel Castro, Che Guevara ve yoldaşlarının Meksika da iken ortak komünal bir bütçe yaparak almış oldukları bir yattır. Yatın normal kapasitesi 12 kişilik iken Kübalı devrimciler 82 kişi olarak yola çıkıyorlar.

 

Devrim Müzesi’nin ilk girişinde uzun ve zorlu mücadele sonucunda kazanılan, devrimde Fidel Castro’nun kullanmış olduğu tank da tüm gerçekliğiyle duruyor.

 

Devrim Müzesi’nin girişi ücretli olup sabah 9:00 ile akşam 17:00 arası açıktır.

 

İbrahim ŞEN