Gökçeada –Zeytinliköy ve Dereköy

Gökçeada, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan güzel ve eşsiz bir adadır. Ege Denizi'ndeki en büyük adadır ve kalabalıktan kaçmak ve biraz farklı bir deneyim yaşamak isteyen turistler için popüler bir destinasyondur. Gökçeada'nın en büyüleyici yerlerinden biri, her ikisi de geleneksel ada yaşamına bir bakış ve bol miktarda doğal güzellik sunan Zeytinliköy ve Dereköy köyleridir. Bu köyleri ziyaret etmek ve deneyimlemek için Gökçeada turumuza katılabilirsiniz.

 

Zeytinliköy, adından da anlaşılacağı gibi zeytinlikleri ile ünlü bir köy. Köy adanın ortasında yer alır ve yeşil tepeler ve tarlalarla çevrilidir. Köyün dar sokakları, bazıları 100 yıldan daha eski olan geleneksel taş evlerle sıralanmıştır. Köy, çevredeki tarlalarda yetişen zeytinlerden üretilen zeytinyağı ile tanınır. Köyün küçük restoranlarından birinde yöresel zeytinyağını tadabilir ya da hediyelik olarak eve götürmek için bir şişe satın alabilirsiniz.

 

Dereköy ise adanın kuzey kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü. Köy, geleneksel ahşap evleri ve muhteşem deniz manzarasıyla ünlüdür. Küçük liman, bir balıkçı teknesi filosuna ev sahipliği yapar ve yerel balıkçıları sık sık günlük avlarını çekerken görebilirsiniz. Köy, taze deniz ürünleri sunan birkaç küçük kafe ve restoran ile rahat ve huzurlu bir atmosfere sahiptir.

 

Dereköy'ün öne çıkan özelliklerinden biri, adanın en güzel manzaralarından bazılarını sunan yakındaki Aydıncık Feneri'dir. Köyden, yol boyunca zeytinlikler ve küçük çiftliklerden geçerek deniz fenerine kadar çıkabilirsiniz. Deniz fenerinin tepesinden tüm adayı görebilir ve hatta açık bir günde yakınlardaki Yunan adası Limnos'u görebilirsiniz.

 

Genel olarak, Zeytinlikoy ve Dereköy, Gökçeada'daki geleneksel ada yaşamına bir bakış sunan iki büyüleyici ve otantik köydür. Doğal güzellikleri ve sıcakkanlı yerlileri ile bu eşsiz adanın sunduğu her şeyi keşfederken rahatlamak ve gevşemek için mükemmel yerlerdir.