Küba Müziği

Küba Müziği

 

Küba turlarımızda bol bol deneyimleyeceğiz Küba müziği; tüm dünyada herkes tarafından sevilen, dinlenilen, bilinen, popüler müzik derinliği bol, ritm ve enerji yüklü hareketli müziklerdir.

 

Küba’da müzik, adeta ekmek su gibi hayatın bir parçasıdır. Temel bir gereksinim gibidir. Küba’da 7’den 70’e herkes müzikle içli dışlı olup hemen herkes Salsa, Cha Cha (Çaça), Bachata ve Merengue danslarını bilir.

 

Her gün, Küba’nın farklı yerlerinde, sokaklarında canlı konser ve dans gibi birçok farklı müzik aktivitesine rastlamak mümkündür. Küba sokaklarında her yerden farklı müzik sesleri, dans etkinleri eksik olmaz. Özellikle doğum günü kutlamaları Küba’da çok popülerdir. Doğum günü gibi özel günlerde mahallede bulunan polis ofisinde izin alınır, tüm gün gece yarısına kadar çok yüksek sesle müzikler çalınır, Küba’ya özgü çeşitli danslar edilir ve bolca alkol tüketilir.

 

Daha önce Küba’ya düzenlediğimiz turlarımızda bize eşlik eden birçok Düş Patikası gezginimiz, gezilerimiz boyunca çokça bu tür özel kutlamalara denk gelmiş ve bu özel etkinliklerde yerel halk ile beraber o coşkuyu bizimle beraber yaşamıştır.

 

Küba müziğinin temelini Afro Cuba yani Afrika ile Küba karışımı oluşturmaktadır. Bu temelin kökleri, Küba Devrimi ile beraber aşk ile beslenmiş ve günümüzde tüm dünyanın bildiği popüler bir müzik kültürü olarak yerini sağlamlaştırmıştır.

 

Dünyaca ünlü müzik grubu olan Buena Vista Social Club Küba kökenli bir gruptur. Yine dünyaca ünlü piyanist Chucho Valdés Kübalıdır. Salsa’nın Kraliçesi Celia Cruz Kübalıdır. Birçok kez ülkemizde konser vermiş Omara Portoundo Kübalıdır.

 

Los Van Van,  Orishas, Havana D'Primera; jazz, blues ve rock ritimlerini salsa ile harmanlayarak çok ezgili ve özgün müzikler oluşturan müzik gruplarından bazılarıdır.

 

Küba sokaklarına dalıp kendinizi Küba’nın eşsiz müzik resitali ile ödüllendirmek, müziğin ritmi ile dans etmek için Küba turlarımıza bekliyoruz.

 

İbrahim ŞEN