Van - Peribacaları ve Yavuzlar Köyü

 

Türkiye'de benzersiz ve alışılmışın dışında bir yer arıyorsanız, Van kesinlikle görülmeye değer. Bu doğu şehri, aralarında peribacaları ve Yavuzlar Köyü'nün de bulunduğu bir dizi büyüleyici tarihi ve doğal alana ev sahipliği yapmaktadır.

 

Peribacaları veya Türkçe'de "peri bacaları", büyücülerin şapkalarını veya masal evlerinin bacalarını andıran yüksek kaya oluşumlarıdır. Türkiye'nin merkezindeki Kapadokya'da bulunurlar, ancak Van yakınlarında daha az bilinen bir peribacaları kümesi de vardır. Bu oluşumlar milyonlarca yıl önce volkanik aktivite tarafından yaratıldı ve zamanla erozyon ve ayrışma onları mevcut tuhaf formlarına dönüştürdü.

 

Van'ın Başkale ilçesine bağlı şirin Yavuzlar köyünden geçerken muhteşem bir doğa harikası ortaya çıkıyor. Volkanik Yiğit Dağı'nın amansız güçleri tarafından oyulmuş peri bacaları, yağmur ve rüzgarla birlikte başka bir dünya manzarası yaratarak kayaların arasından çıkıyor. Kapadokya'nın Ürgüp ilçesindeki ünlü peribacalarından farklı olarak, yöre halkının "Vanadokya" olarak adlandırdığı bu jeolojik oluşumlar, özellikle hareketli yaz mevsiminde hem yerli hem de yabancı gezginleri aynı şekilde ağırlıyor. Son yıllarda ortaya çıkan metrelerce karmaşık tünel ve mağaralarla keşfedilmeyi bekleyen sırlar barındırıyor. Bu tüneller ve mağaralar adeta bir sır perdesine bürünmüş, cesur gezginler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.