Her Şey Dahil Fas Turu

Tur Hakkında

 

Fas Turu ile Kuzey Afrika'nın Eşsiz Güzellikteki Ülkesini Keşfedin!

 

Kuzey Afrika’nın yıldızı, tarihi MÖ 8000 yıllarına, Cilalı Taş Devri’ne kadar dayanan Fas, Akdeniz uygarlığına erken klasik dönemde dahil olur. Türklerin Fas olarak isimlendirdiği eşşiz güzellikteki ülkeye İranlılar Marrakech, Batılılar ise Latince’den gelen Morocco demeyi uygun görmüşler.

 

Akdeniz ikliminin kendisini hissettirdiği Fas’ta, Atlas Dağları ve Rif Dağları, ovalarında zeytin ve sakız ağaçlarına ev sahipliği yaparlar.

 

Cebelitarık boğazından okyanusa açılan Akdeniz esintisini Kuzey Atlas Okyanusu ile harmanlayan ve tarihçiler tarafından "En Uzak Batı" olarak anılan Fas turu yolcuğumuzda;

 

Beyaz ev Kazablanka, Sahra Çölü’nün kapısı olarak anılan Fes, “Mavi Şehir” Chefchaouen’e (Şafşavan), zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile ünlü Meknes, Saiss vadisi, kuzey Fas’ta Merzouga (Çöl Turu), Fas'ın en büyük kum çölüne en yakın kutsal şehir olan Rissani, Büyük Marakeş ovalarının üzerinde yer alan ve Sahra Çölü'ne açılan kapı Tichka Geçidi (Tizi n'Tichka) Fas Turu’nda gezi noktalarımızdan bazıları.

 

Romantiklerin, edebiyat tutkunlarının ve Matisse’in tablolarındaki yeşil rengini arayan gezginlerin uğrak noktası olan Fas, Atlas Okyanusu'nun kıyısındaki gizemli ülke olarak bilinir. Düş Patikası ile Fas turu için hemen rezervasyon yapın ve çölde çay filminden bir sahne gibi unutulmaz anılar biriktirin!

 

1. Gün: İstanbul >> Kazablanka

Belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak İstanbul Havaalanı’na gidiyoruz. İstanbul. Havalimanında buluştuktan sonra bizi Fas’ın Kazablanka şehrine götürecek Türk Hava Yollarının saat 12.05 uçağında yerimizi alıyoruz. Yerel saat ile 15.05'te Kazablanka’ya ulaşmış oluyoruz. Sonrasında “Beyaz Ev” anlamına gelen, filmlere konu olan efsanevi Kazablanka şehir merkezine doğru yola çıkıyoruz. 1986-1993 yılları arasında inşası süren dünyanın en büyük 3.camii olan Hasan II Camii’sini ziyaret edeceğiz. Kordonboyu (Corniche) bölgesinde verilecek kısa molada geleneksel fas çayı veya sütlü kahve ikramı sonrasında Anfa, V. Muhammed Meydanı, Birleşmiş Milletler Meydanı ziyaret edildikten sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Belirlenen bölgede buluşma sonrasında Otelimize giderek dinleniyoruz.


2. Gün: Kazablanka >> Rabat >> Chefchaouen (Şafşavan)

Otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Rabat’a hareket ediyoruz. Rabat’ta Kraliyet Sarayı, 5. Muhammed Mozolesi, Hasan Kulesi, Şehir Surları ve Oudaia Kalesi gezilecek yerler arasındadır. Rabat gezimizin ardından “Mavi Şehir” Chefchaouen’e devam ediyoruz. Çölün ortasında bir Akdeniz kıyı kenti havası uyandıran açık mavi ile süslenmiş badanalı duvarları, Akdeniz dekorlu evlerin olduğu dar sokakları ile ünlenen şehirde, eşine az rastlanır Medinasında keyifli bir keşfin ardından tur bitimi serbest zaman ve serbest zamanın ardından otelimize giderek dinleniyoruz.


3. Gün: Chefchaouen (Şafşavan) >> Volubilis >> Meknes >> Fes

Şafşavan Fas’daki rotamızın en kuzeyindeki şehir, dolayısıyla maviye de doyduktan sonra artık yüzümüzü güneye dönme vakti gelmiş olacak. Önce Roma İmparatorluğu’nun zeytin peşinde koştuğu antik Volubilis sonra da Meknes’e doğru yola devam ediyoruz. Fas’ın tam kalbinde yer alan ve etrafı göz alabildiğince zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile çevrelenmiş bir İsmaili başkentidir Meknes. Tur bitimi Fes’e doğru yola devam ediyoruz. Varışta otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


4. Gün: Fes

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Fas’ın 3.büyük kenti ve manevi başkenti olup kraliyet şehirlerinden biri olan Fes şehrini keşfediyoruz. Magribi bir mimarinin hakim olduğu şehir Kuzey Afrika’nın en zengin şehirleri arasındadır. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Fes Medinası, Arap kültürel gelişimin merkezi olarak tanınır. Burada Moulay Idris Medresesi, Attarine Medresesi, Nejarine Müzesi ve Meydanı ile deri ve el sanatları atölyeleri gezilecek yerler arasındadır. Öğleden sonra Yahudi Mahallesi, Kraliyet Sarayı kapısı, çömlek atölyeleri ve surlar ziyaret edilecek ve tur bitimi otele dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


5. Gün: Fez >> Ifrane >> Azrou >> Mıdelt >> Erfoud >> Merzouga (Çöl)

Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından Fas’taki otelimizden ayrılıyoruz. Verimli Saiss vadisini geçerek, büyüleyici bir kayak merkezi olan Ifrane'ye ve düzlüğü ile tipik bir Berberi kasabası olan Azrou'ya devam ediyoruz. Orta Atlas dağları ve sedir ormanları üzerinden Erfoud'a hareket ediyoruz. Öğle yemeği için Midelt'te mola verdikten sonra Errachidia üzerinden Erfoud ve Merzouga’ya varıyoruz. Erfoud’dan 4X4’ler ile Merzouga’daki otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


6. Gün: Merzouga >> Erfoud >> Rıssanı >> Tınghır >> Dades >> Quarzazate

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından 4x4’ler ile Efourd'a geri dönüş ve ardından Alaouite hanedanının atası Moulay Ali Cherif'in gömülü olduğu kutsal şehir olan Rissani'ye devam etmek için otobüsle buluşuyoruz. Tinjdad yolu üzerinden Tinghir'e devam etmeden önce 17. yüzyıldan kalma Kasbah ve Ksar Abbar kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Kayaları 250 metre yüksekliğe ulaşan muhteşem Todgha kanyonlarını gezip Dades kanyonlarını ziyaret etmek için yola çıkmadan önce kanyonun eteğinde bulunan bir restoranda öğle yemeği yemek için mola veriyoruz. Bin Kasbah yolu ile Ouarzazate'ye devam ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


7. Gün: Ouarzazate >> Aıt Ben Haddou >> Marakeş

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Arabistanlı Lawrence ve Gladyatörler gibi birçok filme set olarak hizmet vermiş Fas'ın güneyindeki en görkemli kale olan Ait Benhaddou Kasbah ziyareti. Öğle yemeğinin ardından, Atlas Dağları'nın kalbinde etkileyici bir manzara sunan Tichka Geçidi ile Marakeş'e devam ediyoruz. Marakeş’e varışta otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


8. Gün: Marakeş

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından şehir turumuza başlıyoruz. Fransız modacı Yves Saint Laurent’in vakfına ait ve son yıllarını geçirdiği Majorelle Bahçesi’ni geziyoruz. Majorelle turumuzun ardından anıtsal Koutubia Camiisi, Bahia Sarayı, Medina görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra gezimiz “Kıyamet Avlusu” denilen Jmee el F’na Meydanı’nda son bulacak. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

9. Gün: Marakeş >> Kazablanka >> İstanbul

Otelimizde yapacağımız sabah kahvaltımızın ardından Kasablanka'ya geçiyoruz. Biriktirdiğimiz güzel anılar ile birlikte eve dönme zamanı. İstanbul uçuşumuz için Kazablanka Havaalanı'nın yolunu tutuyoruz. Türk Hava Yollarının saat 16:25’te hareket edecek uçağı ile İstanbul’a doğru hareket ediyoruz. Saat 23:25'te İstanbul’a ulaşmış oluyoruz. Turumuzun sonunda İstanbul'dan gelen misafirlerimizi transfer araçlarımız ile evlerine bırakıyoruz.

Her Şey Dahil Fas Turu

Son 10 Kişi
EUR 2.300,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

THY İle Ekonomi Sınıfı İstanbul-Kazablanka gidiş – Kazablanka İstanbul dönüş uçak biletleri

 • Havalimanı – Ev – Havalimanı transferleri
 • 8 Gece Konaklamalar
 • 8 Sabah Kahvaltısı
 • 8 Akşam Yemeği
 • 7 Öğlen Yemeği
 • Tüm giriş ücretleri
 • Tüm Ulaşımlar
 • Profesyonel Rehberlik hizmeti
 • Seyahat sigortası
 • Çölde Deve Turu ve Jeep Safari

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Kişisel Harcamalar

Yemeklerde Alınan İçecekler

Yurt Dışı Çıkış Harcı

Hareket Saatleri

 • İstanbul Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi