Makedonya Trekking Turu

Trekking Turu - Doğa Yürüyüşü

TUR HAKKINDA
Makedonya Cumhuriyeti Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Eski adı Yugoslav Cumhuriyetidir. 1991 yılında özerkliğini ilan eden Makedonya, Balkanlar’da vizesiz gidilebilen ülkelerden biridir. Başkenti Üsküp; ülkenin ekonomik ve kültürel zenginliğini içerisinde barındırmaktadır. Resmi dili Makedonca ve Arnavutça olmakla birlikte ülkede halk arasında Türkçe, Sırpça, Romca ve Ulahça da konuşulmaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’nin tek büyük ırmağı olan ve tam ortasından geçen Vardar Nehri’dir. Makedonya’da yüksekliği 2000 metreden fazla 16 dağ, 50 kadar doğal göl bulunmaktadır. Bu göller Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti’nin kesiştiği noktada bulunan Ohri, Prespa ve Doyran Gölü’dür. Coğrafyanın dağlık olmasından dolayı çok sayıda milli parka sahiptir. Bu milli parkların içerisinde yer alan; Krstovar Dağı, Vodno dağı, Matka Kanyonu, Ohri gölü, Galicica Milli parkı, Prespa gölü, Magaro dağı, Resen, Bitola, Pelister Milli Parkı, Baba Dağ, Begova Cesma, Pelister dağı Makedonya Trekking Turu programımızda yer almakta. Makedonya doğa yürüyüşü turumuzda, İyi insanlar ülkesi olarak anılan bu güzel coğrafya ve tarihinde birçok medeniyetin izlerini barındıran, değişik dinlere ev sahipliği yapmış Makedonya doğasında yürüyecek ve şehrin sokaklarını gezeceğiz.

 

1.Gün: İstanbul - Üsküp

Sabah belirtilen saatlerde transfer araçlarımız ile sizleri evlerinizden alarak (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya) havaalanına gidiyoruz. Farklı illerden ve İstanbul'dan gelen misafirlerimiz ile Üsküp Havaalanı'nda buluşuyoruz. Bizi bekleyen aracımıza binerek Üsküp’e doğru hareket ediyoruz. Burada kahvaltımızın ardından Üsküp gezimizi yapıyoruz. Ardından otelimize geçerek 1 saat dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi yemek ve Üsküp’ü gece gezmek için çıkıyoruz. Konaklama Üsküp’te.

 

2.Gün: Üsküp - Orta Vodno - Krstovar - Matka kanyonu - Ohri
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Makedonya trekking turumuzda, yürüyüşümüze başlayacağımız orta Vodno'ya aracımız ile hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuk sonunda aracımızdan inerek hazırlıklarımızı tamamlıyor ve yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu günkü rotamız; orta Vodno’dan başlayacak. Krstovar eteklerinde yürüyecek ve buradan kota hattı boyunca devam edeceğiz. Rotamız bizi Krstovar'dan Üsküp'ün nefes kesen manzarası ve kanyonunun üstten görünüşü eşliğinde Vodno'nun batısında bulunan Matka Kanyon'una kadar indiriyor. Bol bol fotograf molası vererek Matka kanyonunda yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Burası mavisi ve yeşili ile bizleri kendine hayran bırakacak güzellikte. Burada bulunan tesislerde öğlen yemeğimizi yedikten sonra çay veya kahve keyfi yapıyoruz. Dileyenler ile kanoya binecek ve yüzeceğiz. Kano ile kanyon gezisi ve dinlencenin ardından aracımız ile Ohri’ye hareket ediyoruz. 3,5 saat araç yolculuğu sonunda Ohri’ye vararak otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi yemek ve Ohri’yi gece gezmek için otelden çıkıyoruz. Bu güzel şehrin gece yaşamına tanıklık ederek, dileyenler ile balkan gecesi programına katılıyoruz. Ardından otelimize geçerek dinlenme zamanı.

Yürüyüş mesafesi: 14 km.

 

3.Gün: Ohri - Galicica - Magaro - Bitola
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Ohri’den ayrılıyoruz ve Ohrid gölünün güzel manzarası eşliğinde yürüyüşümüze başlayacağımız Galicica Milli parkına aracımız ile hareket ediyoruz. 1 saatlik yolculuk sonunda aracımızdan inerek hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Burası Resen yolu üzerinde bulunan, Galicica Prevoj yürüyüş başlangıç noktasıdır.. Buradan hareket ederek Makedonya'daki iki büyük doğal göl olan Ohri gölü ve 2000 metrelerde bulunan Prespa gölünün güzel manzarası eşliğinde, Magaro 'ya yürüyoruz. Fotograf molası vererek dinleniyoruz. Ardından inişe geçerek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile yamacın karşı tarafında bulunan Resen’e doğru hareket ediyoruz. Yemeğimizi yedikten sonra aracımız ile bir saat sürecek yolculuk ile Bitola’ya doğru doğru hareket ediyoruz. Bitola’da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Bir saat dinlendikten sonra akşam yemeği ve Bitola’yı gece gezmek için dışarı çıkıyor ve keyifli bir akşam gezisi yapıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 12 km.

 

4.Gün: Pelister - Babadağ
Otelde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile bir saat süren yolculukla Pelister milli parkına gidiyoruz. Burası Baba Dağ’ın eteğinde bulunan Begova cesma noktasıdır. Buradan yürüyüşümüze başlayarak Pelister'e yürüyeceğiz. Baba dağı, zengin çam ormanı ve endemik çam türü olan Molika ağaçları ile ünlüdür. Pelister'den bir tarafta Bitola ve Pelagonija vadisinin güzel manzarasını, diğerinden Prespa gölünü ve Makedonya'da 2000 metreden yüksek olan diğer zirvelerin panoramasını fotoğraflayarak manzaranın keyfini çıkartacağız. Burada Mount Everest'e tırmanan ilk Makedon olan Dime İlievski - Murato'nun Makedonya radyo televizyon istasyonunu ve büstünü göreceğiz. Zirve keyfinin ardından aracımızın bulunduğu yere doğru inişe geçerek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz. Aracımız ile bir saat süren yolculukla otelimize varıyoruz.

Yürüyüş mesafesi: 14 km.

 

5.Gün: Bitola - Üsküp - İstanbul
Otelde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile bir buçuk saat süren yolculukla Mustafa Kemal Atatürk’ün müzesini ziyaret ediyoruz. Bitola şehir turunun ardından öğlen yemeğimizi yiyoruz. Aracımız ile saat 17:00 da havaalanında olmak üzere Üsküp havalimanına doğru yola çıkarak güzel ve yeşil Ülke Makedonya’ya veda ediyoruz. Misafirlerimizi turumuzun sonunda havaalanından alarak  transfer araçlarımız ile evlerinize bırakıyoruz.

Makedonya Trekking Turu

Son 10 Kişi
EUR 450,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

4 gece Otel Konaklama
Ev Havaalanı Transferi
4 Sabah Kahvaltısı
Rehberlik
Özel tur aracımız ile ulaşım
Seyahat ve Kaza Sigortası
Programda Yazılı Tüm Turlar
Alan ve Şehir Vergileri
Seyahat Sigortası
Araç içi ikramlar

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

İstanbul – Üsküp / Üsküp - İstanbul Uçak Bileti
Yurtdışı çıkış harcı
Öğlen ve Akşam Yemekleri
Bahşişler
Müze Giriş Ücretleri
Balkan Gecesi

Hareket Saatleri

  • 08:15 Üsküp Havaalanı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi