Sudan Haç Çıkarma Töreni ve Fener-Balat Turu

Tura Özel


Hıristiyanlığın en önemli iki bayramından biri olan “Noel”, Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanır. Hıristiyanlıktaki mezhepler İsa’nın doğduğu günü farklı tarihlese de, İsa’nın doğumunun dua ve ilahiler eşliğinde büyük törenlerle kutlanması bütün mezheplerin üzerinde ortaklaştığı bir konudur. Rum Ortodoks dünyasının 6 Ocak’ta kutladığı “Noel” günü haçın suya atılması da bu törenlerin en önemli parçalarından birisidir. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Fener ve Balat gezimiz sırasında, İstanbullu Rumların yüzyıllardır gerçekleştirdiği, suya haç atma törenine tanıklık edeceğiz.

 

Tur Programı


Gezimiz saat 10:00’da Kadir Has Üniversitesi’nin içinde yer alan Rezzan Has Müzesi’nin önünde başlayacak. Öncelikle Cibali Karakolu’nun da yer aldığı Cibali Kapı’yı inceleyecek ve gezimize Fener’e doğru devam edeceğiz.

 

Yolumuzun üzerinde dışarıdan göreceğimiz Aya Nicola Kilisesi ve Surların üzerinde yer alan taş odalar var. Buradan sonra anıtsal girişi ile Maraşlı Rum okulunu görecek ve bunun karşısında yer alan zengin bir Rum Tüccarın üç kızı için yaptırdığı, günümüzde otel olarak kullanılan evleri gezeceğiz. Daha sonraki Durağımız ise yüzyıllardır Ortodoks Patrikhanesi olarak kullanılmakta olan Aya Yorgi Kilisesi. Dünya Ortodokslarının merkezi olma özelliğini koruyan Kilise’nin içindeki kutsal emanetleri görecek ve Patrikhane hakkında bilgi alacak ve haç çıkarma törenlerini izleyeceğiz.

 

Törenleri izledikten sonra bugün kafeleri ile hareketli Fener sokaklarının içinde bulacağız kendimizi. Öğlen yemeğimizi burada alacağız. Yemek sonrası kahvemizi Dimitri Kantemir Kültür Evinde içeceğiz. Ardından Fener’in tepelerine tırmanarak Moğalların Meryemi Kilisesine geleceğiz. Kilise Fatih’ten alınan özel bir fermanla günümüze kadar aralıksız işlevini sürdürmüş. Bu özelliği ile hala işlevini sürdüren en eski Kilise olma özelliğine de sahip. Sonraki durağımız ise Mektebi Kebir olarak adlandırılan ve zaman zaman yanlışlıkla patrikhane sanılan Kırmızı Tuğlalardan yapılmış etkileyici rasathane kubbesi ile Rum Lisesi (Kırmızı Okul).

 

Bu kez yine renkli sokaklardan bir zamanlar yahudi nüfusun yoğunlukla yaşadığı Balat’a doğru devam edecek. Burada Kudus Patrikhanesine bağlı Meryem Ana kilisesini, Yanbol Sinagogu, Çana Sinagogu, Tahta Minare Cami, Hızır Çavuş Cami, Ahrida Sinagogu, Ermeni Okulu ve Surp Hıreşdagabet Ermeni Kilisesi’nin hikayelerini dinleyip rıhtıma çıkacak ve Stevi Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)’nde gezimizi sonlandıracağız.

 

Sudan Haç Çıkarma Töreni ve Fener-Balat Turu

Son 10 Kişi
TL 400,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

⦁ Rehberlik
⦁ Kulaklık Dinleme Sistemi
⦁ Bahşişler

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

⦁ Müze Giriş Ücretleri
⦁ Yemekler

Hareket Saatleri

  • Kadir Has Saat 10.00
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi